Čtyřlístky pro štěstí si můžeme pěstovat doma i na zahradě. Oxalis je nenáročná rostlina

Šťavely (Oxalis) jsou zajímavé okrasné rostliny s dekorativními listy a drobnými kvítky, kterým se u nás běžně říká oxalis, čtyřlístek či jetelíček štěstí. Čtyřlístky můžeme pěstovat jako pokojovku v bytě nebo od druhé poloviny května na balkoně a na zahradě. Na pěstování je tahle půvabná květina, která je symbolem štěstí, poměrně nenáročná, ale i tak je dobré vědět základní informace.

Šťavely (Oxalis) jsou půvabné rostliny s dekorativními listy, kterým se přezdívá čtyřlístky a jsou stejně jako ty naše z louky symbolem štěstí. Jako květiny pokojové a balkonové se u nás pěstují vyšlechtěné druhy šťavelů, nejčastěji šťavel mexický (Oxalis deppei) a šťavel trojhranný (Oxalis triangularis).

NENECHTE SI UJÍT: Síla symbolů: Přičarujte si domácí štěstí. Tyto magické věci by vám doma neměly chybět

Šťavel mexický – čtyřlístek pro štěstí

Nejznámější a nejpěstovanější z okrasných čtyřlístků je šťavel mexický či Deppeův (Oxalis deppei) kultivar 'Iron Cross', hlíznatá rostlina původem ze střední Ameriky. Listy, zelené čtyřlístky, jsou vzpřímené nebo složené kolem stonku, takže působí zvadle. Jsou buď celé zelené, většinou ale mívají tmavý střed, nahnědlý či nafialovělý pásek, jehož kresba kopíruje okraj listu a vytváří na čtyřčetném listu kresbu čtyřlístku. Kvete celé léto drobnými kvítky bílými, růžovými nebo načervenalými. Tato hlíznatá rostlinka je plazivá, převislá nebo se vzpřímeným kmínkem a doroste do 10 až 20 cm.

Atraktivní šťavel trojhranný

Oblíbený je rovněž exoticky vypadající šťavel trojhranný (Oxalis triangularis) s vínově, fialově až tmavě červeně zbarvenými trojlístky, někdy je uprostřed zdobí světlá kresba. Pochází z Brazílie. Na svých dlouhých, tenkých stoncích kvete nejčastěji růžovými či nafialovělými drobnými květy. Dorůstá výšky 10 až 30 cm. Kromě červenolistého druhu s růžovými květy existuje o poddruh papilionacea se zelenými listy a čistě bílými květy.

Jak čtyřlístek pěstovat

 1. Okrasný čtyřlístek je nenáročná kvetoucí rostlina. Bohatě kvete od jara do konce léta až září.
 2. Oxalis můžeme pěstovat celoročně doma nebo ho od druhé poloviny května po ledových mužích přenést na balkon nebo na zahradu, kde udělá spoustu parády. Dobře se mu bude dařit například v truhlíku s begoniemi. Hodí se také do závěsných nádob.
 3. Oxalis pokojovka, aby vydržel dlouho svěží a pěkně rostl, potřebuje v bytě celoročně teploty do 20 °C.
 4. Potřebuje světlé místo, snese i světlý polostín, ale ostré slunce mu nevyhovuje. Při správné zálivce zvládne i více slunce, ale nikdy ne přímý úpal.
 5. Šťavelům vyhovuje výživná, mírně kyselá (pH 6) a dobře propustná zemina, nejlépe rašelina s pískem. Mají rády širší květináče.
 6. Čtyřlístek ocení, když ho v létě a během květenství budeme zalévat vydatněji, ovšem pozor na přelití! Pokud bude zemina trvale přemokřená, rostlina uhnije.
 7. Jednou až dvakrát za měsíce přidáme do zálivky tekuté hnojivo na pokojové nebo balkonové rostliny.

Péče o čtyřlístek na podzim a v zimě

 • Jakmile skončí období růstu, je nutné oxalis po letním pobytu venku přenést do bytu, protože rostlina není mrazuvzdorná.
 • Na podzim po odkvětu necháme oxalis zatáhnout a několik měsíců odpočinout. Přestaneme ho zalévat, nehnojíme a květináč dáme do chladnější části bytu.
 • Hlízy čtyřlístku můžeme také vyndat, uskladnit v suché a chladné místnosti, kde ale teplota  nesmí klesnout pod 7 °C. Ideální je tmavý sklep s teplotou do 12 °C
 • Pokud si chceme čtyřlístek namnožit, před uskladněním oddělíme od mateřských hlíz dceřinné a uskladníme je. Brzy na jaře je stejně jako ty mateřské vysadíme.

Čtyřlístek na jaře

Brzy na jaře, když zahlédneme první rašící výhonky, začneme odpočívající čtyřlístek opět zalévat. Přezimované hlízky na jaře vysadíme do dobře propustného substrátu (písek a rašelina) tak, aby byly pokryté asi dvou až třícentimetrovou vrstvou zeminy. Do květináče jich zasadíme pět až sedm. Doma má rád širší květináče. Zasazené hlízky jen mírně zaléváme nebo rosíme, půda nesmí být mokrá. Vykvetou obvykle zhruba za deset týdnů.

Proč přináší mexický čtyřlístek štěstí

O tom vypráví prastará pověst o vystěhovalci, který vstoupil na soukromý pozemek, aby si utrhl čtyřlístek šťavelu, jenže byl lapen a vsazen do vězení. Nemohl tak nastoupit na loď, na kterou měl již koupený lístek. Později se dozvěděl, že loď se potopila a ani jeden pasažér nepřežil. Čtyřlístek mu tak zachránil život.

Zdroj: Encyklopedie pokojových rostlin (Nico Vermeulen), abecedazahrady.dama.cz


Přečtěte si také