návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nekrmte mého psa! Můžete mu velice ublížit, říká pejskařka

Simona Sedláčková , Vydáno: 10.02.2020
Nekrmte mého psa!
Autor: Simona Sedláčková Nekrmte mého psa!
„Rozmohl se nám tady takový nešvar… všichni krmí cizí zvířata.“ Parafrázi na známý český film můžeme bohužel použít i pro toto téma. Ať už se jedná o psí mazlíčky, nebo koně či ovce v ohradách. Jen málokterý soudný majitel zvířete by si podobné jednání měl či chtěl nechal líbit. A přesto se tak děje každý den...

reklama

Jsem majitelkou krásné a na první pohled zcela zdravé fenky rasy Jack Russell teriér jménem Terezka. Naše slečna je povahy velmi vlídné a kamarádské, a proto s ní nejčastěji chodívám na psí louku, kde je ve svém živlu mezi partičkou oblíbených kamarádů. I já tam chodím ráda, jsou tam fajn pejskaři, se kterými mám vlastně jediný problém: 

Krmí mého psa. Bez ptaní, bez dovolení…

V partě kamarádů je Terka nejšťastnější
Autor: Simona Sedláčková V partě kamarádů je Terka nejšťastnější

Proč nekrmit cizí psy

Tereza trpí chronickým zánětem střev, který na ní samozřejmě není vidět, ale projevuje se úpornými krvavými průjmy, křečemi, silným nadýmáním a mimo jiné také větším vypadáváním srsti. Znamená to spoustu bolesti pro ni, bezesné noci s mnoha rychlými přesuny ven pro nás i pro ni a v neposlední řadě pořádné zásahy do naší peněženky při nezbytné návštěvě veteriny, kde Terka musí zvládat opakované, a dokonce velmi bolestivé injekce.

Pokud Terka dodržuje přísnou dietu a krmíme ji pouze speciálním krmivem, udržuje se nemoc v jakž takž mírném stavu. A tady se právě dostáváme k jádru pudla. Nesmí sníst nic, kromě své diety!

Řešení jsou jenom dvě. Buď s ní můžeme chodit jenom na procházky na vodítku. Tak budeme mít dokonalý přehled o tom, jestli nepozře cokoli jiného, než má. Nebo budeme dál navštěvovat psí louku, Terka bude šťastná mezi spoustou dalších psů a bude volně běhat – a my budeme riskovat, že jí každý nově příchozí nabídne nějakou pochutinu z kapsy. A neděje se tak výjimečně, ale opakovaně a každý den.

Raději bych běhala, ale jsou tu krmiči
Autor: Simona Sedláčková Raději bych běhala, ale jsou tu krmiči

Už jsem otravná i sama sobě, jak střežím jako ostříž a hlídám vchodová vrátka na louku. Kdokoliv vchází, už vidím, jak strká ruku do kapsy a chystá se nabídnout všem pejskům dáreček na přivítanou. A teď nechám jenom na vašem posouzení, jestli takové jednání považujete za milé či hloupé… Zdaleka se totiž netýká jen mého psa. Alík a Bibinka mají potravinovou alergii a nesmí kuřecí maso, Brituška jenom těžce snáší cokoli, co obsahuje více tuku a Beník s Emilkou nezvládají lepek… Psů s dietami přibývá, ale jen málokdo se poučí. I majitelé nemocných psů dál nosí na louku pochutiny pro ostatní psy. A tak si myslím, vážení spolupejskaři, že jednou už to někdo musel vyslovit nahlas. NEKRMTE NAŠE PSY!

A jestli si myslíte, že se to týká pouze psích mazlíčků, pak jste na velikém omylu. Majitelé dalších zvířat s volným výběhem v ohradách opakovaně prosí veřejnost, aby ničím nekrmila jejich koně, kozy, ovce… Každý rok zaplatí životem spousta takových zvířat za neomalenost a neznalost lidí. Pokud každý, kdo jde okolo, podá zvířeti v ohradě byť jen jediné jablko, natož kus housky nebo chleba, ohrožuje tím jeho život!

Moc děkuji, že jste dočetli až na konec!

Simona Sedláčková, redaktorka a majitelka jedné psí pacientky, které každé porušení diety zkracuje vyměřený čas na život.

Více o (ne)krmení zvířat:

Čím krmit labutě, husy i kachny

Čím krmit labutě, husy a kachny: Vodní ptáci ocení kukuřici i hlávkový salát

Vánoční jedlé dárky pro lesní zvířata

Pečivo do krmelců nenoste. Zvířatům ublíží. Čím jeleny a srnky správně krmit?

reklama

Článek je zařazen v: krmení , pes , kůň , koza , ovce , nemocný pes

reklama

Přečtěte si také