4. listopadu 2014 05:30
Markéta ZídkováSlaměnky, statice: Květiny vhodné k sušení
Květiny, které nás svou krásou potěší nejen na záhonu, ale i dlouhou dobu v bytě.
Podzim je tady. Letničky i trvalky pomalu ukončují vegetaci, už jen chryzantémy vzdorují podzimnímu počasí. Jedinou cestou, jak si i pro další období uchovat v bytě krásu květin, je usušit je.
Škála květin k sušení je skutečně široká. Odborníci by vám řekli, že usušit se dá úplně všechno, speciální vymrazovací metodou dokonce i květy macešek. Ale buďme realisté, vezměme v úvahu i jejich nároky na pěstování, způsob sušení a vyberme si z bohaté nabídky pro nás ty pravé.
Existují dva druhy letniček k sušení a to z předpěstované sadby a z přímého výsevu. Dnes se budeme věnovat té první skupině.
Květiny našich babiček
Letničky k sušení, které pěstujeme ze sadby, jsou většinou náročné a vyžadují mnoho trpělivosti. Nutnou podmínkou je skleníček nebo pěstování sadby v teplé světlé místnosti. Musí se vysévat už v únoru. Proto lze výsev doporučit jen zkušeným pěstitelům, ostatní si sazenice zakoupí v zahradnických centrech. Mezi náročné rostliny určené k sušení patří například craspédie (Craspedia globosa) nebo pestrovky (Gromphrena haageana, Gromphrena globosa).
Ale i zde jsou rostliny, které rostou rychle. Na jejich předpěstování stačí 4 týdny, takže je vyséváme na přelomu března a dubna a nemusíme mít k tomu ani skleník. Je to většina klasických „slaměnek“ našich babiček. Krásné odrůdy mají statice (Limonium sinuatum), klasické slaměnky (Helichrysum) nebo okouzlující smílky.
Oblíbené druhy
Craspédie (Craspedia globosa)
Craspédie tvoří bohaté trsy štíhlých trávovitých listů, ze kterých vyrůstají tenké, až 50 cm dlouhé květní stonky s jasně žlutými koulovitými soukvětími. Angličané je nazývají „drumsticks“ – paličky na buben. Květy paličky na buben skutečně připomínají. Rostlina má dlouhou vegetační dobu.
Pestrovky (Gomphrena)
V únoru až březnu vyséváme náročné pestrovky – pestrovku kulovitou (Gomphrena globosa) a pestrovku Haageovu (Gomphrena haageana). Vyžadují záhřevné a plně osluněné stanoviště. Drobné kuličky pestrovky kulovité na kratších stoncích se hodí do menších aranžmá – vypichovaných obrázků a kytiček. Tento druh je většinou nabízen ve směsi bíle, růžově a fialově kvetoucích rostlin – pestrovka Haageova nám poskytne větší „hlávky“ na delších stoncích v oranžové nebo výrazně červené barvě. Existují i nové odrůdy s růžovofialovým soukvětím či s růžovými, na špičce bělavými hlávkami. Hlavičky pestrovky kulovité musí mít pevně vyvinutý květní stonek. Přezrálé květy, ve kterých se už tvoří semena, se odspodu při sušení rozpadají.
Nevadlec (Celosia cristata)
I když lze nevadlec v teplých oblastech jižní Evropy pěstovat z přímého výsevu, u nás se zatím musí nejdříve vypěstovat sazenice. Patří totiž k velice náročným letničkám, vyžadujícím teplé stanoviště a intenzivní péči. Známé „kohoutí hřebeny“ se nám ovšem odvděčí na záhoně i ve váze. Sušené si dlouho udrží tvar i barvu. Rostlina je dužnatá a obsahuje hodně vody, sušíme proto rychle teplým vzduchem, aby nám stonky, případně celá květenství nezčernaly. Výborná k řezu i k sušení.
Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.
Rozkvetlé „hřebeny“ proto uřízneme i se stonkem a dáme sušit do tmavé místnosti. Pak si svoji původní barvu uchovají i několik let. Předpěstované sazenice vysazujeme na záhon koncem května na vzdálenost 20 cm.
Statice (Limonium sinuatum)
Staré české odrůdy statice jsou z hlediska sušení nepřekonatelné. Mají sice kratší květní stonky než některé světové kultivary, vynikají ale bohatostí kvetení a jeho hustotou. Jestli chcete statici na sušení, vyberte si z pestré nabídky barev – Věncovka (bílá), Rosea superba (růžová), Ametyst (světle modrá) či Safír (modrofialová).
Statice je vysoká asi 50 cm a kvetoucí klasy měří asi 35 cm. Vysazuje se začátkem května do vápenitých půd na výsluní asi 25 cm od sebe.
Slaměnka (Helychrysum)
Slaměnky jsou na pěstování nenáročné. Jsou vysoké 80 až 100 cm. Květina roste v trsu a na každém má 15 až 25 květů. Předpěstované sazenice se sázejí koncem května asi 20 cm od sebe. Slaměnku k sušení řežeme před úplným rozvitím a zavěšujeme květy dolů. Květy v průběhu sušení „dozrají“ a postupně se otevřou.
Smilek (Helipterum)
Smilek patří do skupiny slaměnek, je jim velice podobný, ale je mnohem jemnější a vyskytuje se v barvě bílé a růžové. Smilek je vysoký asi 40 až 50 cm. Vysazujeme ho ve druhé polovině května na vzdálenost 20 cm od sebe.
Doporučení
Tajemství správně usušené letničky je ve správném termínu sběru. Květiny sbíráme tehdy, když už jsou květy plně vyvinuté, ale ještě ně zcela rozkvetlé. Lepší je uříznout je o chvilku dříve než později. Sušíme zásadně ve stínu, na suchém a vzdušném místě. Nikdy ne na přímém slunci.
Tak až se vám během sychravého podzimu začně stýskat po kráse květin, vydejte se do prodejny semen a zavčas si je připravte k jarnímu výsevu na příští rok.
Marta Pawlicová
Mohlo by vás zajímat: