Tygr mezi slimáky žere invazivní plzáky španělské. Slimák největší tak chrání naše zahrady

Opravdový obr mezi slimáky patří mezi naše domácí druhy a za oběť mu často padnou drobnější a nemocné kusy jiných slimáků. Ne že by slimák největší neochutnával i naši zeleninu na zahradě, ale chová se agresivně i vůči invazivním plzákům španělským, kteří zahrádkáře a jejich zahrady trápí zdaleka nejvíce.

Deštivější počasí přináší kromě vítané vláhy i několik nepříjemností a jednou z nich jsou přemnožení slimáci a plzáci. Na zahradách se ve velkém množství objevují hlavně invazivní plzáci španělští, na jejichž likvidaci existuje bezpočet účinných a méně fungujících rad a doporučení. Především těsně po dešti však můžete na trávníku nebo mezi záhony objevit i velké a barevně výrazné slimáky největší, které poznáte na první pohled, podle jejich tygrovaného maskování.

Slimák největší (Limax maximus)

Suchozemský plž z čeledi slimákovitých (Limacidae) patří mezi naše domácí druhy slimáků, a i když také způsobuje škody na rostlinách i na uskladněném ovoci a zelenině, tak ztráty jím způsobené jsou daleko menší než škody způsobené plzákem španělským. Naopak, slimák největší funguje jako ochrana proti plzákům španělským, protože je požírá jako ostatně i všechny další druhy plžů i drobných a poraněných jedinců svého druhu.

Slimák největší se běžně vyskytuje po celé Evropě, ale i v Severní Americe či Asii.

Jak poznáte slimáka největšího

Tento plž měří často až 15 cm, je světle šedý až béžový s 2–3 tmavými hnědými pruhy nebo s několika řadami tmavých skvrn či spíše čar. Díky tomuto výraznému zbarvení se mu i občas říká slimák leopardí.

Je zajímavé, že ačkoliv se slimákům běžně lidově říká šneci bez ulit, i slimák největší svou ulitu má. Je to však jen malá schránka, skrytá pod pláštěm.

Netradiční páření slimáků největších

Slimáci jsou hermafroditi, což znamená, že mají samčí i samičí pohlavní orgány a při páření tedy dochází k jejich vzájemnému oplození.

Slimáci největší se při páření spolu spirálovitě propletou. Na důvod tohoto neobvyklého chování existuje několik odborných názorů. Možná se dokonce jedná o jistý druh sexuálního násilí.

Slimák největší není zákonem chráněný

Vzhledem k tomu, že ani slimák největší není nijak chráněný zákonem, je jen na vás, jestli ho při svých výpravách za slizkými zahradními predátory ušetříte, nebo budete zacházet se všemi slimáky a plzáky stejně. Ostatně takový indický běžec, plemeno kachny, které dokáže zatočit se slimáky nejlépe, si také nevybírá.

Na druhou stranu i mezi plži lze skutečně nalézt chráněný druh, modranku karpatskou (Bielzia coerulans). Jedná se o karpatský endemit, velmi vzácný, který můžete potkat v listnatých a smíšených lesích Beskyd, Bílých Karpat, Jeseníků a na Králickém Sněžníku. Pokud modranku uvidíte, poznáte ji spolehlivě podle skutečně modré, fialové až tyrkysové barvy.

Zdroj: http://www.naturabohemica.cz/bielzia-coerulans/; https://www.pasti.cz/blog/slimak-nejvetsi-masozravy-slimak/


Přečtěte si také