Zahrada

25. února 2023 07:06

Simona Sedláčková

Pestré záhony ochrání zahradu před škůdci. Které rostliny odradí mšice, slimáky nebo dřepčíky

Možná máte pocit, že myslet hned na nejhorší, tedy na zeleninovou úrodu napadenou škůdci, už v únoru, je zbytečná starost. Ve skutečnosti máte právě nyní ještě dostatek času, dobře si promyslet, jak za pár týdnů ochráníte své záhony před mšicemi, mandelinkami nebo bělásky. Už víte, jaké rostliny vysadíte vedle sebe, abyste chemickými prostředky museli proti škůdcům zasahovat co nejméně?

O zahradách, pěstovaných podle zásad smíšené kultury, se v posledních letech hodně mluví, a pokud už jste některá doporučení odborníků vyzkoušeli, pak jistě víte, že vhodně zvolené kombinace rostlin zvládnou významně omezit výskyt zahradních škůdců. Je jasné, že pokud se škůdci v okolí vašich záhonů přemnoží, pak ani sebepečlivěji volené kombinace rostlin nedokážou náporu záškodníků úplně odolat, ale v každém případě výskyt nežádoucích potvůrek omezí a zbrzdí.

V dalším kroku můžete využít sílu rostlin a sami si připravit nejrůznější postřiky a výluhy, které vám v boji se škůdci pomohou. Až když síla přírody selže a nezvládne nálet škůdců do zahrady zastavit, pak teprve nastane čas pro chemické postřiky. Někdy se bez nich prostě neobejdeme, ale vždy bychom měli nejprve vyzkoušet šetrnější cestu, a tou je právě prevence s pomocí vhodně nakombinovaných rostlinných druhů. A pokud nejste zrovna milovníci záhonů, osázených s geometrickou přesností, pak se vám smíšené výsadby, kdy vedle buclatých hlávek zelí vykvétají zářivé květy afrikánů, budou i líbit.

Je však dobré vědět, že ne vždy budou obě rostliny vedle sebe dobře růst a prosperovat, někdy je jejich sousedství výhodné pouze pro jednu z nich. Například mrkev chrání cibuli před výskytem květilky, ale výnos mrkve vedle cibule bude nízký. Stejně tak afrikány výborně ochrání listovou zeleninu před slimáky, ale sami jejich nájezd nezvládnou přežít. A lichořeřišnice, které vysejete pod růže, přitáhnou pozornost mšic ze širokého okolí. Růžím se tak bude dařit, ale jejich ochránce, lichořeřišnice, na tom bude se zdravím mnohem hůře.

Mšice

Mšice patří mezi nejrozšířenější zahradní škůdce a napadají téměř všechny druhy rostlin. Vysávají z nich mízu a přenášejí na ně různé choroby. Nejvíce se soustřeďují na mladé výhonky, kde jsou rostliny nejzranitelnější, ale některé druhy napadají i kořeny.

Unikátní je i spolupráce mšic a mravenců. Mnozí zahrádkáři se stále domnívají, že mravenci mšice hubí, tak to ale není. Naopak, mravencům chutná šťáva, kterou mšice vylučují, a tak o mšice pěkně pečují.

Rostliny, které odpuzují mšice

 • afrikán – ochraňuje všeobecně květiny i zeleninu
 • máta – ochraňuje všeobecně květiny i zeleninu
 • cibule – ochrání veškerou zeleninu
 • česnek (i okrasné druhy) – ochraňuje všechny rostliny
 • saturejka – ochrání nejlépe fazole
 • kerblík – ochrání košťálovou zeleninu a hlávkový salát
 • kopřivy – ochrání ovocné stromy a keře
 • měsíček lékařský – ochrání zeleninovou zahradu

Slimák

Jestli je nějaký obyvatel naší přírody hodně neoblíbený, pak je to určitě slimák. Ať už se na vaší zahradě vyskytují slimáci nebo plzáci, radost z toho mít zaručeně nebudete. V posledních letech vkládají pěstitelé hodně nadějí do parazitických hlístic, které slimáky napadají a hubí, ale využít můžete i omezenou sílu rostlin. Ručnímu sběru slimáků v zahradě se asi nevyhnete, ale každý slimák, který si návštěvu vaší zahrady rozmyslí, se počítá.

Rostliny, které odpuzují slimáky

 • yzop
 • kapradí
 • kerblík
 • měsíček lékařský

Na druhou stranu můžete protivné slimáky místo odpuzování, které stejně nepřinese velký úspěch, spíše lákat na obětního beránka, což je v tomto případě afrikán neboli aksamitník. Afrikánům slimáci neodolají, a vy tak budete vždy vědět, kde slizké potvůrky najít a následně zlikvidovat. Afrikány však slimákům nezvládnou vzdorovat dlouho, proto mějte v zásobě další sazenice.

Bělásek zelný

Bělásek zelný je na první pohled docela pohledný motýlek s bílými až jemně nažloutlými křídly s černými skvrnkami. Problémy v zahradě však způsobují jeho housenky. Dokážou během několika dní úplně zlikvidovat všechny košťáloviny, tedy zelí, kapustu, brokolici nebo květák. Pokud se vám podaří zlikvidovat už vajíčka běláska, kdy na spodní straně listů košťálovin objevíte drobné oranžové kuličky, máte vyhráno. Ale s pomocí hodných rostlin můžete bojovat už proti usazení motýlků v zeleninové zahradě. Na druhou stranu vypasené housenky můžete celkem snadno objevit a na menší ploše i ručně sbírat.

Rostliny, které odpuzují bělásky

 • máta peprná
 • šalvěj
 • celer
 • tymián

Mandelinka bramborová

Snad žádný pěstitel brambor se každoročnímu setkání s pruhovaným broukem, mandelinkou bramborovou, nevyhne. Na našich polích a v zahradách se objevuje teprve od 50. let 20. století, kdy k nám byla zavlečena z Ameriky, ale bohužel se tu velmi dobře zabydlela. Dokáže se velmi rychle množit, a to dokonce až 3x do roka. S výskytem mandelinky můžete bojovat ručním sběrem, ale i vhodnými doplňkovými rostlinami, pokud tedy nepěstujete brambory ve velkém.

Rostliny, které odpuzují mandelinku bramborovou

 • křen selský
 • tymián
 • šalvěj
 • máta peprná

Dřepčík

Jakmile objevíte na zeleninových listech, drobounké, asi milimetrové dírky, jednu vedle druhé, můžete si být jisti, že vás navštívili dřepčíci. Všimnete si jich také ve chvíli, kdy procházíte záhonem a před vámi začnou vyskakovat tisíce drobných broučků.

Dřepčíci napadají nejčastěji veškerou brukvovitou zeleninu, tedy zelí, kedlubny nebo brokolici a v květinové zahradě neomylně najdou lichořeřišnici. Pokud chcete dřepčíky odlákat od brukvovité zeleniny, pak jim nabídněte ředkvičky nebo ředkve. Listy bez tuhého voskového povlaku je budou lákat mnohem více.

Rostliny, které odpuzují dřepčíky

 • pelyněk

Mravenec

Mravenčí kolonie, která se usadí na okraji záhonu většinou rostliny nijak neomezuje, ale jakmile do záhonu zakleknete, abyste protrhali plevel, vaše sympatie k mravencům budou ty tam. I je však mohou od usídlení odradit některé rostliny.

Rostliny, které odpuzují mravence

 • cibule
 • máta vonná

Zdroj: Zkuste to doma sami – zahrada a balkon (KAZDA); https://www.pasti.cz/

Sdílejte článek

Přečtěte si také