Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Slimáci jsou kanibalové. Využijte toho při jejich likvidaci

Vyzbrojte se proti invazi slizkých žroutů. Poradí vám rostlinolékař Josef Gall.
Vydáno: 14.07.2014
Tak jsme zase tady
Tak jsme zase tady Autor: Archiv Marty Pawlicové
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stačí pár deštivých dní a kalamita plžů nabírá katastrofických rozměrů. Po dešti doslova zamořují záhony, troufají si i na brambory a zavrtávají se do kedluben, květáků i zelí. Pořádají nájezdy nejen na kulturní rostliny, ale likvidují i trávník a plevel. Po jejich návštěvě zůstává jen spoušť. Jak proti nim bojovat? Problém je, že k původnímu plzáku lesnímu (Arion rufus) přibyl ještě plzák španělský, (Arion lusitanicus), který se šíří přímo lavinovitě.

Oslovili jsme Ing. Josefa Galla, rostlinolékaře z Týna nad Bečvou, aby poradil našim zahrádkářům, jak se bránit nájezdům slizkých žroutů.

 Slimáci - Obrázek 3 ing Josef Gall Foto: Archiv Marty Pawlicové„Pokud nebude mít plzák španělský přirozenou regulaci jako naši plži, tak je to ´nekonečný příběh´, konstatuje známý fakt odborník Josef Gall. Přičtěte k tomu dva další faktory a to za prvé, že tento plž původem ze Španělska je schopný přizpůsobit se nejrůznějším typům stanovišť, za druhé, že je schopen reprodukce až třikrát za rok, a máte dokonalé vysvětlení jeho kalamitního výskytu. Přitom živočichů, v jejichž jídelníčku hrají důležitou úlohu nazí plži, je i v naší fauně celá řada – ptáci, ježci, rejsci, ropuchy, slepýši, střevlíci, páteříčci, drabčíci a další. Dospělí jedinci však dorůstají až do délky dvanácti centimetrů, a to si na ně již mnoho menších živočichů netroufne“.

Máte-li větší zahradu a nestačíte sbírat slimáky, zkuste to s běžcem indickým

Tahle kachna spolehlivě zlikviduje slimáky

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Tak co s tím? Ing. Josef Gall je zastáncem mechanického sběru. Doporučuje jednak sbírat je krátce po dešti či brzy po ránu ručně, posypat je vápnem nebo solí, případně vařící vodou. Osvědčili se mu také různé pasti, třeba nádoba zakopaná do země a naplněná pivem. Jako návnada mohou sloužit i usmrcení plzáci, protože plzáci jsou kanibalové. „Ve skleníku mám dravé hlístice a občas při přemnožení použiji Ferramol nebo Vanish Slug pellets,“ dodává rostlinolékař Ing. Josef Gall.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Arion vulgaris - Plzák španělský

Připravte se na invazi slimáků. Poradíme, jak s nimi bojovat

Letošní rok je zatím pro slimáky ideální

Vyhlašte slimákům biologický boj. Pomohou hlístice

Obří růžový slimák

Obří růžoví slimáci vládnou Austrálii

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama