Zahrada

14. července 2014 13:50

Markéta Zídková

Slimáci jsou kanibalové. Využijte toho při jejich likvidaci!

Vyzbrojte se proti invazi slizkých žroutů. Poradí vám rostlinolékař Josef Gall. Doporučuje používat pasti naplněné pivem nebo třeba mrtvé plže jako návnadu pro další slimáky. Ti jsou totiž kanibalové.

Stačí pár deštivých dní a kalamita plžů nabírá katastrofických rozměrů. Po dešti doslova zamořují záhony, troufají si i na brambory a zavrtávají se do kedluben, květáků i zelí. Pořádají nájezdy nejen na kulturní rostliny, ale likvidují i trávník a plevel. Po jejich návštěvě zůstává jen spoušť. Jak proti nim bojovat? Problém je, že k původnímu plzáku lesnímu (Arion rufus) přibyl ještě plzák španělský(Arion lusitanicus), který se šíří přímo lavinovitě.

Oslovili jsme Ing. Josefa Galla, rostlinolékaře z Týna nad Bečvou, aby poradil našim zahrádkářům, jak se bránit nájezdům slizkých žroutů.

„Pokud nebude mít plzák španělský přirozenou regulaci jako naši plži, tak je to nekonečný příběh," konstatuje známý fakt odborník Josef Gall. „Přičtěte k tomu dva další faktory a to za prvé, že tento plž původem ze Španělska je schopný přizpůsobit se nejrůznějším typům stanovišť, za druhé, že je schopen reprodukce až třikrát za rok, a máte dokonalé vysvětlení jeho kalamitního výskytu. Přitom živočichů, v jejichž jídelníčku hrají důležitou úlohu nazí plži, je i v naší fauně celá řada – ptáci, ježci, rejsci, ropuchy, slepýši, střevlíci, páteříčci, drabčíci a další. Dospělí jedinci však dorůstají až do délky dvanácti centimetrů, a to si na ně již mnoho menších živočichů netroufne“.

Tak co s tím? Ing. Josef Gall je zastáncem mechanického sběru. Doporučuje jednak sbírat je krátce po dešti či brzy po ránu ručně, posypat je vápnem nebo solí, případně vařící vodou. Osvědčili se mu také různé pasti, třeba nádoba zakopaná do země a naplněná pivem. Jako návnada mohou sloužit i usmrcení plzáci, protože plzáci jsou kanibalové. „Ve skleníku mám dravé hlístice a občas při přemnožení použiji Ferramol nebo Vanish Slug pellets,“ dodává rostlinolékař Ing. Josef Gall.

Plzák španělský má také jednoho predátora z řad slimáků, je jím slimák největší. Jeho počty ale nestačí na likvidaci plzáčí invaze.

Další tipy, jak se zbavit slimáků:


Přečtěte si také