Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Amarant čili laskavec aneb Starý indiánský recept na zdraví

Z Ameriky pocházejí nejenom brambory či paprika, ale i tento poklad. Amarant znali už staří Aztékové, Mayové a Inkové. Používali ho jako léčivku i na přípravu placek. Amarant, který nese české jméno laskavec, lze pěstovat i u nás a jeho semena si můžete koupit ve zdravé výživě. Jedná se o superpotravinu s mnoha vitamíny a důležitými látkami.
Vydáno: 13.01.2020
Jedna z možností, jak amarant zařadit do jídelníčku – lehký zeleninový salát s uvařeným amarantem
Autor: Thinkstock Jedna z možností, jak amarant zařadit do jídelníčku – lehký zeleninový salát s uvařeným amarantem

Mluví se o něm jako o dávné obilovině Aztéků a mezi obiloviny je zařazován, i když se vlastně o obilovinu nejedná. Kdysi byl základní potravinou Indiánů a my už dnes přesně víme, jaké výživové poklady se ukrývají v jeho maličkých semínkách.

Kde koupit amarant

Pokud se rozhodnete amarant zařadit do svého jídelníčku, na nákupy se vydejte spíše do prodejen se zdravou výživou nebo zapátrejte na internetu, určitě se nejedná o sortiment, který zcela běžně a spolehlivě seženete v supermarketech.

K dostání jsou samotná semínka, k jejich proplachování si ale rovnou běžte pořídit co nejhustší cedník. Jedná se totiž o tvrdé, miniaturní kuličky, jejichž průměr je ještě menší, než má například sezam. Kromě semínek můžete koupit ještě amarantovou mouku, olej a celou řadu hotových výrobků s přidaným amarantem – těstoviny, pečivo, pukance či křupky. Připravte se na specifickou vůni a mírně nasládlou chuť, někteří ji přirovnávají ke kukuřici.

Amarant zaujme i svými úžasnými květy!
Autor: istock.com Amarant zaujme i svými úžasnými květy!

Jak připravit amarant

Základní recept na úpravu amarantu:

Semínka propláchnout a 20 až 30 minut pomalu vařit v dvojnásobném množství vody. Získáte slizovitou kaši, kterou doporučujeme rozmixovat, dochutit a potom z ní na oleji usmažit amarantové placičky.

Jak použít amarantová semena:

  1. Zdravá alternativa zahušťování polévek
  2. Přádavek do rizot a kaší 
  3. Přídavek do lívanců, palačinek a pečení
  4. Náhrada krutonů: na rozehřáté pánvi semínka postupně pukají, poslouží jako posyp salátů

Začínejte s menším množstvím, ne všem by mohla chuť smarantu vyhovovat

Proč jíst amarant

Laskavec znají velice dobře naši zahrádkáři a to jako jednoletou vysokou okrasnou květinu se závěsy temně červených květů. Rostlina pochází ze Střední Ameriky a už staří Mayové, Inkové a Aztékové ji považovali za posvátnou plodinu, obětinu a potravu bojovníků. Tuto pseudoobilovinu zařazujeme mezi bezlepkové potraviny, ale díky svému složení je vhodná pro daleko širší skupinu lidí, než jsou celiaci. Amarant totiž v první řadě nabízí velké množství bílkovin, v tomto ohledu dokonce předbíhá všechny klasické obiloviny.

Dále obsahuje velké množství vlákniny a je úžasným zdrojem železa a vápníku. Množstvím železa překonává příslovečný špenát a množstvím vápníku mléko. Kromě toho obsahuje ještě hořčík a zinek a hlavně důležitou látku skvalen, která mimo jiné snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá v boji proti rakovině.

Amarant můžete přidat třeba do různých placiček
Autor: istock.com Amarant můžete přidat třeba do různých placiček

Amarant je univerzální potravina

V zemích svého původu je amarant důležitou léčivkou. Například v Peru se jeho květy používají při zahánění horečky a bolestí zubů. Využít se dají i jeho listy – chutnají a připravují se podobně jako špenát. Díky tomu, jaký je, je amarant vhodný jako pravidelná složka potravy pro děti, rekonvalescenty, těhotné a kojící ženy, sportovce a vegany.

Ideální je samozřejmě pro lidi držící bezlepkovou dietu, ale také pro diabetiky, jimž pomáhá tlumit komplikace s jejich onemocněním. Vyzkoušet by ho měli i lidé, které trápí zažívací problémy, amarant je totiž dobře stravitelný a pomáhá při zácpách. Nejjednodušší je samozřejmě koupit některý z už hotových výrobků, které amarant obsahují, ti, kteří rádi experimentují, ho ale mohou začít používat i v kuchyni.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Citron v soli

Citron naložený v soli nahradí koření. Hodí se do těstovin, kuskusu i polévek

Přepuštěné máslo vydrží měsíce

Připravte si přepuštěné máslo nebo ghí. Už naše prababičky věděly, že patří do kuchyně

Článek je zařazen v: amarant , amaranth , laskavec

reklama