Svinky a stínky jsou užiteční suchozemští korýši. Pozor ale, aby se nedostaly do sklepa!
Stinky a svinky, kterým se občas říká i prasata, přes den přebývají ve svých temných a vlhkých úkrytech Zdroj: iStock
Známe je úplně všichni. Kdekoliv v lese nebo na zahradě odvalíme kámen, už se to jimi začne jen hemžit. Stinky a svinky, kterým se občas říká i prasata, přes den přebývají ve svých temných a vlhkých úkrytech, aby se v noci vydaly za svou prací. V přírodě fungují jako uklízeči a čističi, ale běda, jak se dostanou do našeho sklepa se zimními zásobami ovoce a zeleniny.
Pokud si myslíte, že svinky a stínky jsou odporný hmyz, mýlíte se přinejmenším v jednom bodě. Nejsou hmyz! Patří mezi suchozemské korýše a mají tedy mnohem blíže ke krevetám než k broukům. Svinky a stínky jsou zástupci řádu stejnonožců a kmene členovců.
Kde najdete svinky a stínky
Oba druhy žijí na vlhčích místech pod kameny nebo v prasklinách a skulinách kmenů a pařezů či v mechu, aby se se soumrakem vydaly za potravou. Velmi často je najdete i společně na jednom místě, ale svinky zvládají mnohem lépe i o trochu sušší prostředí.
Oba druhy však vlhké prostředí potřebují především proto, aby samy nevyschly. Jejich tělo nemá ochrannou voskovou vrstvu, která brání odpařování vody, jako mají těla hmyzu. Vlhkost je důležitá i pro jejich nedokonalý dýchací systém.
Jak je rozeznáte?
Pojmenování svinky vzniklo od slova svinovat, tedy stočit se do tvaru kuličky. Nemají vůbec nic společného se sviní ani tím prasetem, jak se jim občas lidově říká. Svinka obecná (Armadillidium vulgare) bývá asi 1 cm dlouhá a najdete ji téměř po celé Evropě, odkud i pochází. Zavlečena však byla skoro do celého světa. Svinka má lesklý, světle hnědý hřbet.
Stínka obecná (Porcellio scaber) či stínka zední (Oniscus asellus) jsou větší, měří většinou do 1,7 cm a mají našedivělou barvu.
Zahradní uklízečky
Oba druhy jsou všežravé a živí se především zbytky tlejících rostlin a mrtvými těly drobných živočichů. Čistí tedy zahradu od odpadu a tím čistí a následně obohacují půdu. Jejich práce je důležitá především v kompostu, kde pomáhají urychlit rozklad.
Jak na přemnožené svinky a stínky v bytě a ve sklepě
Svinky a stínky jsou v tom vlastně úplně nevinně. Nemohou za to, že je příroda nastavila k požírání všeho již nerostoucího, tedy podle nich mrtvého. Bohužel tak vyhodnocují i naši zeleninu a ovoce, uskladněné na zimu ve sklepě. Ještě předtím, než tedy úrodu do sklepa uložíte, je dobré sklep vysířit sirnými knoty a především prohlédnout každý plod, aby se do sklepa nedostalo nic potlučeného, poničeného, nebo dokonce nahnilého.
Někdy se svinky i stínky nastěhují i do našich domovů. Tam na ně nůžete nalíčit past, v podobě nastraženého rozkrojeného jablka, brambory nebo mrkve, nejlépe na zemi, v rohu místnosti. Korýši se do nastražené zeleniny nebo ovoce spolehlivě zakousnou, a pak už je jenom přemístíte na zahradu, kde mohou nerušeně pokračovat ve své uklízecí mánii.
Zdroje: skudci.com, zelenadomacnost.com