Zahrada

16. srpna 2014 06:00

Markéta Zídková

Trápí vás oči? Zapomeňte na mrkev. Pěstujte kapustu

Co si vysázet na zahrádce, když vás trápí oči.

Kdo špatně vidí, bez brýlí se neobejde. O oči však můžeme pečovat i tím, jak se stravujeme. Pojďte si důležité látky vypěstovat sami. Poradíme vám, čím osázet zahrádku. Každému odmalička maminka říkala, že má chroupat mrkvičku, aby měl zdravé oči. Proto vás asi překvapí, že zázrakem pro oči je kapusta, brokolice, bobulovité ovoce jako jsou borůvky, ostružiny a maliny. Spolu s nimi také papriky, zelená listová zelenina, rajčata a až pak ta mrkev.

To vše jsou rostliny, které můžete pěstovat na zahradě. Mrkev, kapusta, brokolice jsou nenáročné zeleniny, které nepotřebují skleník. Rajčata jsou choulostivější, ale pár kilo si jich vypěstujete i na balkoně či venku na záhoně.

Proč jsou pro oči tak důležité? Tato zelenina a ovoce totiž obsahuje nejvíce látek, které oči potřebují. Ať už jsou to vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), C, E, D3, betakaroten či vitamín A, zinek, selen a antioxidanty. (Jedinou výjimkou je vitamín D3, který najdete v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce.) Zdrojem nenasycených mastných kyselin z domácích zdrojů jsou pak čerstvé ořechy a semínka. Co takhle vysázet příští rok slunečnice?

Lutein se ukládá v sítnici oka a zřejmě ji chrání před volnými radikály, které vznikají díky aktivitě modré části viditelného spektra světla. Zdroj: Wikipedie

Zázrakem je ovšem kapusta, která obsahuje antioxidant lutein, který je pro oči velmi důležitý. 100 g kapusty ho obsahuje 30 gramů, což je víc, než ho obsahují potravinové doplňky, které koupíte v lékárně. Kapusta navíc obsahuje všechny výše jmenované důležité vitamíny a minerály (tedy kromě vitamínu D3).

Takže až budete na podzim plánovat, čím osázet zahrádku, je to jasné – jeden dva řádky nechte pro kapustu.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky kapusta

Přečtěte si také