Balkón a terasa

18. května 2017 14:00

Jana Brass

Urban gardening: Dopřejte si vlastní sklizeň. I ve městě a bez zahrady

Není nad vlastnoručně utržená, sluníčkem provoněná rajčátka nebo nad čerstvý salát, ze kterého musíte nejdřív oklepat hlínu. Můžeme si ale takový luxus dopřát, i když nemáme vlastní zahradu?

Urban gardening, tedy městské zahradničení, je velkým trendem, o který se stále více lidí zajímá i u nás. Souvisí to i s tím, že nám není lhostejné, co jíme, a hledáme zdroje zeleniny a ovoce, které jsou pěstovány co nejblíže místu, kde žijeme. Navíc bez umělých hnojiv a jiné chemie. Dalším důvodem je objevování nových způsobů aktivního odpočinku uprostřed velkých měst a u některých je to i pocit, že bychom se měli v rámci možností co nejblíže vrátit k přírodě. Láká vás zahradničení uprostřed města? Pojďme se podívat, jaké máme možnosti.

Pokud nemáte balkon, terasu nebo dvorek vhodný k pěstování, vyhledejte nejbližší komunitní zahradu a zajímejte se, jaké jsou možnosti členství. Foto: iStock

Komunitní zahrady

Provozování komunitních zahrad má mnohaletou tradici v západní Evropě, hlavně ve Velké Británii, kde se tento způsob zahradničení provozuje už od roku 1820. U nás jsou komunitní zahrady otázkou několika posledních let, ale najdete je v Praze, Brně, ale i dalších městech. Zájemci o komunitní pěstování by ale měli vědět, že tady nejde jenom o ředkvičky, ale i o pěstování mezilidských vztahů, takže pro ty, kteří hledají zeleň se zpěvem ptáčků bez přítomnosti dalších lidí, tato možnost rozhodně není.

Prima výběr komunitních zahrad:

Kuchyňka Praha Troja

Zahrada Smetanka Praha 2

Prazelenina Praha Holešovice

Zahrada Liberec

První plzeňská komunitní zahrada

Komunitní zahrada Tržnice Ostrava

Alternativou ke klasickým záhonům je pěstování v pytlích nebo na vyvýšených záhonech. Foto: iStock

Najděte už fungující komunitu pěstitelů ve vašem okolí a pokuste se získat členství. Případně se můžete zařadit mezi tuzemské průkopníky městského pěstování a rozjet vlastní projekt komunitní zahrady. Objevte vhodné nevyužité místo, nejlépe poblíž vašeho domova a zároveň oplocené, a zjistěte, komu pozemek patří. Pokuste se domluvit na pronájmu a najděte lidi podobného ražení, kteří se s vámi budou na pěstování i finančních nákladech podílet. Nastavte si pravidla a můžete začít, nejdříve s přípravou záhonů, místem pro kompostování, případně kontejnerů a pytlů, které nahradí záhonky a nákupu potřebného zahradního náčiní. Nezapomeňte ani na prezentaci na internetu a sociálních sítích.

I na balkoně nebo na terase můžeme vypěstovat báječná rajčata. Foto: iStock

Pěstování na dvorku

Určitou výhodu mají obyvatelé domů s dosud nevyužívaným dvorkem. To je výzva, která by rozhodně neměla zůstat bez odezvy. Pokud se vám podaří získat svolení majitele nebo vašich spoluvlastníků, pusťte se do toho. Ještě letos můžete stihnout sklízet rajčata, dýně nebo bylinky. Vycházejte z možností, které na dvorku jsou. Asi nejjednodušším způsobem budou velké pytle se zeminou nebo větší květináče či truhlíky. Do příštího jara pak určitě zvládnete zasázet pár rybízových keřů a připravit několik záhonků. Právě do vnitrobloků jsou doporučovány i záhony vyvýšené, nejenom kvůli předcházení bolesti zad, ale i kvůli lepším pěstebním výsledkům.

Vertikální pěstování na paletě. Foto: iStock

Zelenina na balkoně? Proč ne!

I na malém prostoru, jako je balkon nebo lodžie, se můžeme pustit do zahradničení. Základním předpokladem úspěchu je častá zálivka nebo samozavlažovací systém a pravidelné přihnojování. I na balkoně tedy užijete kompostovací nádobu. Tak například ředkvičkám nebo salátu se bude dařit v nádobě s minimální hloubkou 15 centimetrů, květináč o průměru minimálně 50 centimetrů a opora bude dobrým předpokladem pro pěstování fazolí, hrášku či rajských jablíček. Další tipy pro pěstování zeleniny na balkoně najdete zde.

Vyžeňte to do výšky

Dobrým způsobem, jak i na malý balkon případně dvorek dostat maximum zeleniny či bylinek, je vertikální pěstování. K němu postačí jedna volná zeď orientovaná směrem ke slunci a systém, který k ní ukotvíte. K dostání jsou poměrně složité a drahé konstrukce se zavlažováním, ale i jednodušší a levnější sestavy květináčků, truhlíků či kapes. Na internetu najdete i chytré návody, jak vyrobit vertikální pěstírnu z dřevěných europalet. Do výšky lze pěstovat téměř cokoliv, skvěle se tato metoda osvědčila u bylinek, salátů, jahod, cuket nebo paprik.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také