14. dubna 2019 14:00
Markéta KaškováChřestová sezona je v plném proudu. Jak pěstovat, skladovat a vařit oblíbenou zeleninu?
Chřest neodmyslitelně patří na naše talíře nejenom od dubna do konce června, když roste. Rádi si ho dopřejeme v jakékoliv podobě po celý rok. Za poslední léta se stal velmi oblíbenou zdravou pochoutkou, která se hodí do salátů, ale i jako příloha k masu. Víte, jak si ho vypěstovat na zahradě?
Chřest je malý zelený zázrak, který má vsobě nespočet našemu tělu prospěšných látek. Pomáhá nám čistit ledviny, močové cesty a poradí si i při poruchách funkcí jater a žlučníku. Dokonce vám uleví od bolení zad a posílí srdce.
Chřest je plný vitamínů Zdroj: istock.com
Chřest pomáhá zdraví
Tato chutná zelenina dobře funguje jako prevence proti nádorům. Je plný vlákniny a velmi dobře se tráví. Je známo kolem 300 druhů chřestu, jen některé jsou však jedlé. U nás se nejčastěji konzumuje chřest lékařský.
Chřest je vitamínová bomba. Zdroj: istock.com
Proč je chřest tak drahý?
Chřest bývá velmi drahým zbožím. Je tomu proto, že jeho pěstování a sklizeň není jednoduchou záležitostí. Vše se dělá ručně a sklizeň zabere několik hodin práce. Proto se neprodává lacino.
Hlavní období sklizně je květen. Pokud se rozhodnete sami chřest pěstovat, první úrody se dočkáte až tak za čtyři roky. Tato rostlina si dává pěkně načas. Na druhou stranu vám pak na tom samém místě poroste klidně i dalších dvacet let.
Je to práce na několik hodin.
Rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem
Bílý chřest je ze všech nejjemnější. Pěstuje se bez přítomnosti světla, tedy spřihrnutím zeminy a má silnější vláknitou slupku. Bílý chřest vždy oloupejte po celé délce stonku.
Zelený má silnější chuť, méně vláken a více vitamínů C. Je vhodný do jarních salátů.
Zelený je výraznější. Bílý se musí loupat. Zdroj: istock.com
Radypřipřípravě chřestu
- U chřestu rozhodují hodiny. Nejlepší je, když chřest zpracujete hned vden sklizně, protože je jeho struktura nejjemnější. Nejpozději pak do dvou dnů. Necháte-li chřest doma déle, můžete ho rovnou vyhodit.
- Chřest můžete zamrazit.
- Do doby, než ho budete chtít připravit kjídlu, ho nechejte ve vodě. Ponechá si tak jemnější strukturu.
- Skladujte ho vchladu do 4 stupňů.
- Vlednici ho přikryjte utěrkou, aby nevysychal.
- Stonky vařte déle než hlavičky. Vyrobte tedy zchřestu svazek provázkem. Vařte stonkem dolů a hlavičkou nahoru. Tak docílíte ideálního uvaření.
Chřest je nejlepší hned po sklizni. Zdroj: istock.com
Jak chřest pěstovat?
Chřest se vysazuje na jaře.Na pěstování budeme potřebovat písčitohlinitou půdu a dostatek sluníčka. U chřestu je dobré, že vydrží dlouho bez zalévání, proto ho nebudete muset kropit každý den. Skvěle si vystačí sobčasným deštěm. Odolává dobře velkému horku a suchu.
Chřest si užijete až 4 roky po vysazení. Zdroj: istock.com
Budete potřebovat vykopat 60 cm hlubokou díru, která bude půl metru široká. Do jámy nandáte hnůj zkompostu nebo jiné hnojivo. Poté přidejte písčitohlinitou zeminu (cca 5 cm). Poté začněte chřest sázet do připravené půdy. Zeminu přitlačte ke kořenům. Zalévejte jen občas. Chřest má rád sucho. Čas od času vytrhejte plevel kolem sazenic.