Jarní řez maliníku zajistí bohatou letní a podzimní úrodu

Maliníky můžeme stříhat na podzim i nyní na jaře. O správném načasování střihu rozhoduje odrůda. Časné odrůdy se stříhají už na podzim a ty pozdní, které plodí až do září, raději stříháme až v předjaří či brzy na jaře.

Maliníky plodí na jednoletých nebo dvouletých výhonech a podle toho se rozdělují na jednouplodící a remontantní, tedy stáleplodící. A právě remontantní maliny, které dávají úrodu až do podzimních měsíců a plodí na výhonech, které vyrostly během sezony, stříháme raději až na jaře. Jarní řez je výhodný také proto, že staré výhony, ponechané přes zimu, lépe ochrání maliníkový keř před vymrzáním. Na jaře pak můžete začít sřezem maliníku klidně i před narašením nových listů.

Jak postupovat při jarním řezu maliníků

  • Všechny staré, tedy dvouleté výhony, odstřihněte nízko u země. Rozpoznáte je na první pohled podle rozpraskané, hnědé kůry, kterou mladší výhony ještě nemají. Stejně už bývají touto dobou suché a většinou i polámané.
  • Vystříhejte také všechny slabé a poškozené výhony, které by plodily jen málo nebo vůbec.
  • Na každém maliníkovém keři ponechte jen 6–8 zdravých a silných výhonů, ostatní bez milosti odstraňte, protože velký počet výhonů pak brání dobrému prostupu světla a slunečních paprsků kdozrávajícím plodům.
  • Zlikvidujte také všechny výhony, které rostou mimo záhon nebo prostor, vyhrazený maliníku.
  • Ponechané, zdravé a silné výhony, zastřihněte na délku asi 2 m a vyvažte je kopoře. Osvědčily se dlouhé latě podél plotu nebo natažená lanka.
  • Na vyvázaných výhonech ještě zakraťte boční výhony, asi na 3–5 oček, aby plody, které se na nich budou tvořit, byly velké a kvalitní. Pokud je vám výhonů líto a nezkrátíte je, nic se nestane. Jen maliny budou o poznání menší.

Vjaké půdě se maliníku dobře daří

Maliníky vyžadují dobře osluněné, hlinité až písčitohlinité půdy, kypré a dobře propustné smírně kyselou půdní reakcí. Naopak těžké, mokré a jílovité půdy se pro pěstování maliníku příliš nehodí. Rostliny vnich často trpí houbovými chorobami.

Vše o pěstování malin a ostružin najdete v našich dalších článcích:


Přečtěte si také