Užitková zahrada

5. března 2019 10:49

maku-la@seznam.cz

KOPŘIVA: Zázrak, který by vám v jídelníčku neměl chybět

Příroda je díky blížící se mu jaru plně připravena nabídnout nám všechny své bylinkové skvosty, na které se těšíme minimálně půl roku. Nyní je nelepší doba na sběr kopřiv. Začněte jaro pročištěním a vzpamatováním se po dlouhé vysilující zimě.

Kopřiva je jednou znejúčinnějších bylin, kterou naše krajiny nabízí. Skrývá obrovské množství prospěšných látek a je velmi vhodná při léčbě nejrůznějších onemocnění. Pomůže skožními problémy, čistí tělo a krev, tlumíalergické reakce, funguje proti revma a dně. Dále prospívá při průjmech, nadýmání a potlačuje růst nežádoucí mikroflóry

Tato bylina je velmi močopudná. Je tedy vhodná proti zánětům močových cest a tlumí bolest. Neměli bychom ji však používat dlouhodobě. Vužívání kopřiv si dopřejte občasné přestávky. Pokud užíváte léky, poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás kopřiva vhodným doplňkem.

Kdy kopřivu sklízet?

Kopřivy se sklízí vprvní polovině jara. Od března do dubna je nejvhodnější doba na sklizeň mladých výhonků. Trháme od špičky kopřivy do řady 4-6 listů včetně řapíku. Vkvětnu buďte se sklizníopatrní. Vpolovině měsíce se rostliny začnou plnit dusitany, které mají negativní účinky na naše tělo.

Účinné látky vkopřivě

Sbírá se list, nať, někdy i oddenek či květ. Nejdůležitějšími látkami, které kopřiva obsahuje, jsou hořčík, železo, chlorofil, dále karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, vitamíny (B2, C) sacharidy, kyseliny (mravenčí, octová, pantotenová (B6), křemičitá, …).

Zejména železo, chlorofil a hořčík nám dopomáhají kenergii a potlačují stavy únavy. Kopřiva je zkrátka rostoucí zázrak, který nám ve zdraví nesmírně pomáhá.

Sirup zkopřivy:

250 g čerstvé nati

½ litru vody

½ kg medu

Kopřivu ve vodě vaříme deset minut a poté necháme 24 hodin vývar vhrnci odstát. Druhý den kopřivy přecedíme a vylouhovanou vodu smícháme smedem. Na imunitu, problémy s prostatou a na posílení zdraví užíváme jednu polévkovou lžíci denně.

Šampon na mastné vlasy

Pokud trpíte na rychle se mastící vlasy, zkuste odvar zkopřivových listů. 100 gramů listu uvařte vlitru vody a po vychladnutí přidejte 6 polévkových lžic octa. Stímto roztokem si opláchněte vlasy po umytý.

Odvar kořene naekzémy

Na odvar budeme potřebovat:

20 g kořene

½ vody

Kořen důkladně omyjeme a nakrájíme na kousky, zalijeme vodou a necháme 10 minut vařit a poté 10 minut odstát. Po uvaření můžeme odvar okamžitě vypít. Pomáhá při čištění krve, dále při plísňových onemocnění nohou a oparech.


Přečtěte si také