návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

KOPŘIVA: Zázrak, který by vám v jídelníčku neměl chybět

Vydáno: 05.03.2019
Proč je kopřiva nenahraditelná?
Autor: pinterest.com/istock.com Proč je kopřiva nenahraditelná?
Příroda je díky blížící se mu jaru plně připravena nabídnout nám všechny své bylinkové skvosty, na které se těšíme minimálně půl roku. Nyní je nelepší doba na sběr kopřiv. Začněte jaro pročištěním a vzpamatováním se po dlouhé vysilující zimě.

reklama

Kopřiva je jednou z nejúčinnějších bylin, kterou naše krajiny nabízí. Skrývá obrovské množství prospěšných látek a je velmi vhodná při léčbě nejrůznějších onemocnění. Pomůže s kožními problémy, čistí tělo a krev, tlumí alergické reakce, funguje proti revma a dně. Dále prospívá při průjmech, nadýmání a potlačuje růst nežádoucí mikroflóry

Kopřiva je zázrak, který vám roste pod okny.
Autor: istock.com Kopřiva je zázrak, který vám roste pod okny.

Tato bylina je velmi močopudná. Je tedy vhodná proti zánětům močových cest a tlumí bolest. Neměli bychom ji však používat dlouhodobě. V užívání kopřiv si dopřejte občasné přestávky. Pokud užíváte léky, poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás kopřiva vhodným doplňkem.

Kdy kopřivu sklízet?

Kopřivy se sklízí v první polovině jara. Od března do dubna je nejvhodnější doba na sklizeň mladých výhonků. Trháme od špičky kopřivy do řady 4-6 listů včetně řapíku. V květnu buďte se sklizní opatrní. V polovině měsíce se rostliny začnou plnit dusitany, které mají negativní účinky na naše tělo.

Sklízejte maximálně do půlky května.
Autor: istock.com Sklízejte maximálně do půlky května.

Účinné látky v kopřivě

Sbírá se list, nať, někdy i oddenek či květ. Nejdůležitějšími látkami, které kopřiva obsahuje, jsou hořčík, železo, chlorofil, dále karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, vitamíny (B2, C) sacharidy, kyseliny (mravenčí, octová, pantotenová (B6), křemičitá, …).

Kořen pročišťuje krev.
Autor: istock.com Kořen pročišťuje krev.

Zejména železo, chlorofil a hořčík nám dopomáhají k energii a potlačují stavy únavy. Kopřiva je zkrátka rostoucí zázrak, který nám ve zdraví nesmírně pomáhá.

Sirup z kopřivy:

250 g čerstvé nati

½ litru vody

½ kg medu

Kopřiva vám pomůže s bojem proti nachlazení.
Autor: istock.com Kopřiva vám pomůže s bojem proti nachlazení.

Kopřivu ve vodě vaříme deset minut a poté necháme 24 hodin vývar v hrnci odstát. Druhý den kopřivy přecedíme a vylouhovanou vodu smícháme s medem. Na imunitu, problémy s prostatou a na posílení zdraví užíváme jednu polévkovou lžíci denně.

Šampon na mastné vlasy

Pokud trpíte na rychle se mastící vlasy, zkuste odvar z kopřivových listů. 100 gramů listu uvařte v litru vody a po vychladnutí přidejte 6 polévkových lžic octa. S tímto roztokem si opláchněte vlasy po umytý.

Kopřiva je velmi využívána i v kosmetice.
Autor: istock.com Kopřiva je velmi využívána i v kosmetice.

Odvar kořene na ekzémy

Na odvar budeme potřebovat:

20 g kořene

½ vody

Kořen důkladně omyjeme a nakrájíme na kousky, zalijeme vodou a necháme 10 minut vařit a poté 10 minut odstát. Po uvaření můžeme odvar okamžitě vypít. Pomáhá při čištění krve, dále při plísňových onemocnění nohou a oparech.

Někteří bylinkáři mluví o kopřivě jako o českém ženšenu

Nasušte si kopřivu, v zimě by vám mohla chybět

Možností, jak užívat kopřivu, máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost

Kopřiva: Plevel, který léčí. Udělejte si perventivní kúru proti senné rýmě a doplňte železo

reklama

Článek je zařazen v: kopřiva , léčivá kopřiva , bylina , bylinky , detoxikace , detox , kořen z kopřivy , listy kopřivy , železo , hořčík , sirup , kopřivový čaj , jak na kopřivy , čištění krve , krev , záněty , bolest , léčivá síla , zánět močových cest , únava , jak na únavu , kopřiva dodá energii

reklama

Přečtěte si také