návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

6 pravidel správného zalévání: Jak chránit rostliny před horkem a suchem

Aktualizováno: 14.06.2021
7 tipů, jak chránit rostliny před horkem a suchem aneb pravidla správného zalévání
Autor: istock.com 7 tipů, jak chránit rostliny před horkem a suchem aneb pravidla správného zalévání
Tropické teploty a dlouhodobé sucho se pomalu stávají součástí našeho života. Vedra, která u nás panují a podle předpovědi počasí ještě budou, umí vysát z půdy veškerou vláhu během chvíle. Máme pro vás šest pravidel správného zalévání, abychom dokázali své rostliny na zahradě a na balkoně co nejlépe ochránit před horkem a suchem. Obecně platí, že přes den si dopřáváme vodu ve velkém my, ráno či večer ji dopřejeme zelenině, ovoci, bylinám a květinám.

reklama

Nedůležitější je zalévat ve správnou dobu, správným množstvím vody a správným způsobem. Každá rostlina, kterou pěstujeme na zahradě nebo na balkoně potřebuje jiný způsob zalévání a jiné množství vody.

  • V případě veder trpí některé rostliny suchem více než jiné. Jedná se zejména o ty, které byly vysazené nedávno, tedy před 4–6 týdny.
  • Sucho trápí více rostliny v nádobách, popínavky, trvalky, keře a stromy, které nejsou starší víc než dva roky.
  • S vodou bychom měli myslet i na rostliny s hlubšími kořeny, to jsou například růže, pokud totiž nemají dostatečné množství vláhy, hůře rostou a jejich květ kvete kratší dobu
  • Díky hluboce rozprostřeným kořenům odolávají náporu žhavých dní lépe vzrostlé stromy a keře.
Pravidla správného zalévaní: s vodou bychom měli myslet i na rostliny s hlubšími kořeny, například růže
Autor: istock.com Pravidla správného zalévaní: s vodou bychom měli myslet i na rostliny s hlubšími kořeny, například růže

Jak zjistíme, že je půda vysušená a je potřeba zalévat?

Použijeme zahradní lopatku a uděláme zhruba deseticentimetrový vryp do země. Pokud je půda v této hloubce suchá, je na čase zalévat.

8 dobrých rad pro začínající zahradníky

8 dobrých rad pro začínající zahradníky, jak zvládnout pěstování zeleniny i květin

Jak správně zalévat pokojové květiny

Jak správně zalévat pokojové květiny? Bez vody to nejde, ale všeho moc škodí

1. Kdy, jak a kolik zalévat

Zalévat bychom měli buď brzy ráno, nebo až pozdě večer, kdy slunce už nepálí. Pokud každý den vyběhneme na zahrádku a konví rychle pokropíme všechno zelené, neděláme dobře. Mnohem více rostlinkám uděláme dobře kvalitní a vydatnou zálivkou jednou za několik dní. Kolik zalévat? Obecně se udává, že optimální dávka je 5–20 litrů na metr čtvereční.

2. Zaléváme ke kořenům

Co rozhodně nesmíme dělat, je zalévání rostlin takzvaným stylem májový deštík, kdy na ně z výšky z rozprašovače hadice necháváme kapat vodu. Kapky vody na listech spolu se sluníčkem plní stejnou funkci jako skleněná čočka, tak může dojít k popálení listů světelným paprskem. A navíc, pokud budeme zalévat například rajčata, okurky nebo cukety na listy, tak jim jen přivodíme houbové choroby, s kterými pak budeme velmi obtížně bojovat. Vlastně je jen málo rostlin (napřklad brambory a kořenová zelenina), kterým kropení na list nijak nevadí. Zásadně tedy lijeme vodu k rostlinám tzv. bodově, tedy přímo ke kořenům.

Pravidla správného zalévaní:k rajčatům lijeme vodu takzvaně bodově, tedy přímo ke kořenům
Autor: istock.com Pravidla správného zalévaní:k rajčatům lijeme vodu takzvaně bodově, tedy přímo ke kořenům

3. Mulčováním proti suchu

Mulčování zajišťuje především vhodnou teplotu půdy, ta se nepřehřívá a neodpařuje se z ní voda ve velkém. Mulčujeme dostatečnou vrstvou materiálu, který je hrubší – sláma, delší vlákna trávy, stvoly, kartony, kamínky, listí. Optimální je použít posekanou trávu, když ji přidáme třeba pod rajčata, podstatně zmenšíme odpařování vody z půdy. Stačí jen nechat posekanou trávu ze zahrady trochu prosušit – v čerstvém stavu totiž láká nenasytné slimáky a poskytuje jim bezpečný úkryt, což opravdu není žádoucí – a pak jí obsypat stromy a keře. Půda pod touto vrstvou zůstane déle vlhká a ani plevel tolik nebují.

Vaječné skořápky poslouží jako přírodní výživa pro rajčata: v době vegetace zhruba jednou za měsíc přidáme najemno mleté nebo rozmixované skořápky buď do zálivky, nebo je nasypeme okolo rostlin

Vaječné skořápky vyživují rajčata, chrání před slimáky a můžete je použít jako květináčky

Nevyhazujte kávovou sedlinu do koše. Lógr ještě můžete využít jako přírodní hnojivo nebo ochranu rostlin před slimáky

Lógr je přírodní hnojivo a na zahradě odpudí slimáky. Kávovou sedlinu si schovávejte

4. Kypříme a okopáváme

Pokud pěstujeme zeleninu na záhoně klasickým způsobem a nemulčujeme, je nutné záhony pravidelně kypřit a okopávat, aby se přerušilo kapilární vzlínání vody. V letním vedru a dlouhotrvajícím suchu je zemina na záhonech udusaná a vyprahlá, na povrchu se vytváří půdní škraloup, který umocňuje odpar vody. Proto po každém vydatném zalévání nebo dešti, kdy do půdy kolem rostlin ještě můžeme pohodlně kopnout a hrábnout, záhon dobře zkypříme.

Pravidla správného zalévaní: po každém vydatném zalévání nebo dešti půdu kolem rostlin dobře zkypříme a odstraníme plevel
Autor: istock.com Pravidla správného zalévaní: po každém vydatném zalévání nebo dešti půdu kolem rostlin dobře zkypříme a odstraníme plevel

5. Odstraňujeme plevel

Nesmíme zapomínat, že záhony je nutné také neustále odplevelovat. Plevel totiž významně odebírá kulturním rostlinám vláhu, a protože je mnohem agresivnější, dělá to na úkor jejich růstu. Ne nadarmo se říká, že plevel je zloděj vláhy. Za bujným plevelem stojí i pravidelné, ovšem mírné kropení! Voda v tomto případě zůstane jen na povrchu a jediné, čemu takovéhle zalévání prospívá, je uspíšení klíčení semen plevelů!

Pravidla správného zalévaní: pro pěstování balkonových květin jsou ideální samozavlažovací truhlíky
Autor: istock.com Pravidla správného zalévaní: pro pěstování balkonových květin jsou ideální samozavlažovací truhlíky

6. Samozavlažovací truhlíky

V parných dnech v květináčích a truhlících zemina hodně rychle vysychá – tím rychleji, čím méně jí je, proto volíme na balkonové rostliny květináče co možná největší a světlých barev. Černé plastové květináče jsou na pražícím slunci tabu, protože se mohou tak zahřát, až teplo rostlinám poškodí kořeny a ty uhynou. Řešením pro horké dny jsou samozavlažovací truhlíky. K dostání je spousta samozavlažovacích nádob různých tvarů a velikostí, které jsou ideální pro pěstování balkonových květin, bylin i zeleniny. Samy si odebírají vláhu podle potřeby a šetří nám čas, protože nemusíme pravidelně hlídat vlhkost.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Objevte svůj zahradnický talent podle dne narození

Zahradnický talent odhalí den narození. Komu zahradničení jde a kdo by se do něj neměl pouštět?

Jak využít jedlou sodu na zahradě při pěstování růží, muškátů, rajčat a okurek

Jedlá soda v zahradě pomůže při pěstování rajčat i růží. Ničí plísně a odradí slimáky

Přírodní zahrada je moderní: Jak si udělat domácí hnojiva a postřiky z bylin

Moderní zahrada: Jak udělat domácí hnojiva a postřiky z bylin

Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů

Jak jednotit mrkev, ředkvičky i další zeleninu? Tyhle ověřené tipy vám pomohou

reklama

Článek je zařazen v: sucho a vedro , pravidla zalévání , zalévání v suchu

reklama

Přečtěte si také