Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Měsíček lékařský: zázračná zbraň proti plísním a odřeninám

Pro pěstování jasně žluté nebo oranžové letničky nepotřebujete žádné zvláštní znalosti a zkušenosti, jejím vysazením na zahrádce nebo na balkóně ale získáte těžký kalibr v boji proti řadě zdravotních trablů.
Vydáno: 12.08.2016
Této zahradní květince byly připisovány přímo magické schopnosti, mimo jiné i to, že dokáže navodit věštecké sny.
Této zahradní květince byly připisovány přímo magické schopnosti, mimo jiné i to, že dokáže navodit věštecké sny. Autor: Thinkstockphotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Měsíček lékařský (Caledula officinalis) je krásná, a přitom užitečná květinka, která byla ceněná už ve starověku. Patří k nejúčinnějším bylinkám při léčení ran, má povzbuzující účinky, ale poradí si i s bolestí v krku, plísněmi, popáleninami nebo s menstruačními bolestmi. A přitom se tak jednoduše pěstuje – stačí sesbírat a dosušit semínka z odkvětlé rostliny a v jarních měsících je zasázet do nádob nebo na volná místa v záhonech, nejlépe tam, kam během dne dosahují sluneční paprsky. Většinou se dokonce nemusíte starat ani o sázení, měsíček se totiž vysemení sám. Kvete celé léto až do prvních podzimních mrazíků, ale opravdu úchvatně vypadá v červenci poblíž levandule, se kterou se nádherně barevně doplňuje. Dorůstá výšky 50 až 80 centimetrů, listy na bohatě větvených lodyhách jsou podlouhlé, chlupaté a lepkavé.

Kvítek ke kvítku

Nejvíce ceněnou částí měsíčku jsou jeho květy. Sbírat je můžete postupně, kdykoliv za suchého a slunného počasí, celé i s kalichem nebo bez kalichu. Sušit by se měly rychle, ale ve stínu, při využití sušičky nebo trouby nastavte teplotu maximálně na 70 ºC. Při skladování pamatujte na dvě věci – květy chraňte před světlem, aby si zachovaly maximum léčivých látek a barvu, která vizuálně vylepšuje rozličné bylinkové směsi. Sušenou drogu několikrát během zimy zkontrolujte a pokud to bude nutné, tak také dosušte, měsíček totiž velice často natahuje vlhkost z okolí. Tato léčivka se užívá nejčastěji zevně, a to v masti, nálevu nebo tinktuře, jako nálev také vnitřně. Svoje využití nachází i v kuchyni, například v salátech, polévkách a pokud zrovna nemáte šafrán, poslouží místo něj na obarvení rýže.

Květy měsíčku můžete sbírat a sušit celé léto.
Květy měsíčku můžete sbírat a sušit celé léto.
Thinkstockphotos

Na odřeniny, řezné rány i záněty žil

O měsíčku se mimo jiné tradovalo, že navozuje věštecké sny. Pokud byste si jeho magické schopnosti chtěli vyzkoušet na vlastní kůži, stačí, když si podle dávných doporučení před spaním dáte pod polštář utrženou oranžovou květinu. Ale je řada prozaičtějších důvodů, kdy pro měsíčku sáhnout a to, že opravdu léčí a hojí, potvrzují zkušenosti dlouhé řady generací. Nálev z měsíčku, který připravíte z jedné lžičky květů a půl litru vody, můžete kloktat při bolestech v krku nebo zánětech v ústní dutině, potírat jím můžete opary, kopřivku, různé odřeniny nebo řezné rány, obklady z nálevu nebo tinktura pomáhají při zánětech očí nebo křečových žil. Vnitřně lze nálev užívat při kolikách nebo menstruačních bolestech, mimo to je čaj z měsíčku doporučován při celulitidě nebo problémech s játry.

Mast z měsíčku pomůže i po náletech bodavého hmyzu.
Mast z měsíčku pomůže i po náletech bodavého hmyzu.
Thinkstockphotos

Vyrábíme měsíčkovou mast

Měsíček lékařský našel své využití i při výrobě bylinné kosmetiky, oblíbené jsou zejména krémy na ruce nebo pleťová mléka a krémy, které zvláčňují, hojí a zklidňují pokožku. Ale co takhle vyrobit si vlastní měsíčkovou mast? Možná se budete divit, ale není to vůbec složité – natrhejte dvě hrsti měsíčkových květů a připravte si 250 g sádla. V kastrolu na mírném plameni sádlo rozehřejte, přidejte čerstvé nebo sušené květy měsíčku, promíchejte, nechte chvilku probublat a nakonec odstavte do druhého dne. Potom sádlo znovu opatrně rozpusťte, přeceďte a přelijte do skleniček. Skladujte na chladném a tmavém místě, nejlépe v lednici. Mast se nebojte používat na rozpraskané rty, popáleniny, plíseň nohou nebo na silně poštípanou kůži od hmyzu, užívání měsíčku lékařského totiž není spojováno se žádnými nežádoucími účinky.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Chlorella a zelený ječmen

Chlorella a zelený ječmen – zelené superfoods

Kokosový olej vzniká lisováním čerstvé dužiny kokosových ořechů.

Kokosový olej je malý zázrak, který musíte vyzkoušet

V květináčích umístěných na slunném místě se při troše péče daří pažitce, petrželce, šalvěji, rozmarýnu nebo majoránce

Základní pravidla pěstování bylinek na okně


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama