Fiala zimní neboli chejr vonný: Jak pěstovat středomořskou dvouletku, která krásně voní?
Fiala zimní patří mezi nenáročné dvouletky, které vás potěší velkým množstvím nádherných květů už příští rok, brzy zjara. A to dokonce už v dubnu, kdy se většina podobných rostlin teprve vzpamatovává ze zimního spánku. Má to ovšem jednu podmínku… Musíte ji právě teď vysít!
Fiala zimní je asi nejznámější jméno pro dvouletku, která se správně nazývá chejr vonný, ale můžete ji znát i jako trýzel vonný, hořčičník nebo žlutou fialu. Vkaždém případě je to květina spříjemnou vůní, kterou si sami snadno vypěstujete.
Fiala zimní nebo chejr vonný? Dvě jména pro jednu báječnou květinu 4 Zdroj: istockphoto.com
Chejr vonný (Cheiranthus cheiri)
Pochází ze Středomoří, kde se pěstuje jako trvalka, ale vnašich podmínkách je to dvouletka, která občas dokáže přežít i další zimu. Vmírných zimách tak vydrží na záhoně i několik let, tvoří menší dřevnaté keříky, ale květy jsou vždy nejkrásnější pouze druhým rokem po výsevu.
Chejr vonný dorůstá do výšky 25-75 cm a od dubna do července vykvétá sametově žlutými, červenými, ale i hnědými až fialovými květy, které krásně voní.
Fiala zimní nebo chejr vonný? Dvě jména pro jednu báječnou květinu 1 Zdroj: istockphoto.com
Kdy vysévat a jak pěstovat chejr vonný
Semena vysévejte přímo na záhony nebo do truhlíků počátkem léta. Na podzim semenáčky vyjednoťte a přesaďte na konečné stanoviště. Nejlépe jim bude vyhovovat slunné a teplé místo, dobře propustná půda smírným množstvím vápna a dostatkem humusu a mírná zálivka.
Fiala zimní nebo chejr vonný? Dvě jména pro jednu báječnou květinu 2 Zdroj: istockphoto.com
Na zimu chejr přikryjte chvojím nebo listím, ale již vbřeznu přikrývku odstraňte. Mladé rostliny špatně snáší zimní přemokření. Na jaře také chejry raději vyvažte kopoře, především vyšší odrůdy mají sklony kvylamování. Důležité je i odstraňování starých květů. Prodloužíte tak dobu kvetení rostliny, protože se nebude vysilovat tvorbou semen.
Chejr vonný patří mezi mírně jedovaté květiny. Jedovatá je celá rostlina.
Text: Simona Bauer