Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pozdní výsevy: I v červnu můžete začít pěstovat některé letničky, ředkvičky nebo hrášek

Dokonce i na samém prahu léta, v červnu, ještě můžete vysévat zeleninu pro podzimní sklizeň nebo i letničky, které dokážou vykvést v letošní sezoně. Ředkvičky, saláty, a dokonce i mrkev ještě stihnou vyrůst! Pozdě není ani na některé květiny. Jen musíte vybrat takové, jejichž semena rychle klíčí a rostlinky pak mají i stejně rychlý růst.
Vydáno: 11.06.2019
Pozdní výsevy
Autor: istockphoto.com Pozdní výsevy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak na pozdní výsevy

Vlhké jaro už máme patrně za sebou a sluneční paprsky dokážou půdu rychle vysušit. Proto je důležité, zalévat vysetá semena i několikrát denně, aby nepřeschla. Půdu můžete raději před sluncem chránit lehkým přistíněním, ale jakmile začnou rostlinky růst, přistínění odstraňte. Většina letniček i zelenina vhodná k pozdním výsevům ke zdárnému růstu slunce potřebuje.

Které letničky vybrat

Červnovými výsevy můžete zaplnit prázdná místa v květinových záhonech a na podzim, kdy většina květin už bude mít svou dobu slávy dávno za sebou, se právě tyhle pozdě vyseté letničky rozzáří nádhernými květy.

Do zadních částí záhonu se hodí vysoké slunečnice nebo jen o málo nižší krásenky. Mezi trvalky můžete vysít měsíčky nebo vlčí mák. Tyhle květiny se dokážou prosadit a vybojovat si své místo na slunci téměř všude.

Pozdní výsevy: vlčí mák a měsíček lékařský
Autor: istockphoto.com Pozdní výsevy: vlčí mák a měsíček lékařský

Vyzkoušejte i černuchu, kterou v rychlosti růstu snad nikdo nepřekoná, nebo brutnák, který ocení především včelky a motýli. Brutnák patří mezi významné medonosné rostliny.

Pozdní výsevy: černucha a vlčí mák
Autor: istockphoto.com Pozdní výsevy: černucha a vlčí mák

Na okraje záhonů můžete ještě stále vysévat i lichořeřišnici. Má nádherné květy v zářivých barvách, které jsou jedlé. Hodí se na ozdobu salátů i dezertů.

Pozdní výsevy: Lichořeřišnice na okraji záhonu
Autor: istockphoto.com Pozdní výsevy: Lichořeřišnice na okraji záhonu

Nezapomínejte na dvouletky

Když už budete vysévat letničky pro letošní sezonu, nezapomeňte vysít také dvouletky, které vás budou svými květy těšit příští rok na jaře. Vyberete si macešky, sedmikrásky nebo pomněnky?

Křehká pochoutková zelenina

Ředkvičky, hlávkový salát a hrášek máme stále v paměti jako jarní zeleninu, ale už tomu tak dávno není. Ano, stále se vysévají brzy na jaře, ale pro postupnou sklizeň se některé odrůdy mohou vysévat i v létě. Především u salátů dbejte na to, aby sluneční paprsky nepopálily mladé a velmi křehké listy. Saláty z letního výsevu proto pěstujte raději v polostínu. A každá zelenina bude vyžadovat i zvýšenou zálivku.

Pozdní výsevy: ředkvičky
Autor: istockphoto.com Pozdní výsevy: ředkvičky

Zelenina pro zimní zásoby

Přímo na záhony můžete do poloviny června vysévat kapustu, pórek nebo zelí, které pak uskladníte pro zimní využití. Vysévat můžete i některé odrůdy mrkve, hlavně ty s kratším kořenem.

Text: Simona Bauer

Článek je zařazen v: Letničky pro pozdní výsev , pozdní výsev zeleniny , letní výsevy , Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) , Černucha damašská (Nigella damascena) , Měsíček lékařský (Calendula officinalis) , vlčí mák (Papavera) , Ředkvička (Raphanus sativus) , Mrkev obecná (Daucus carota) , hlávkový salát , Slunečnice roční (Helianthus annuus)
Speciály: Nejkrásnější letničky , Jak pěstovat?
Reklama