Zahrada

10. prosince 2014 06:00

Markéta Zídková

Víte, které rostlině vděčíme za pojmy bakalář a laureát?

Honosíte se titulem bakalář? Dnes při jeho udělení dostanete jen diplom. Ve středověku by k tomu byl i vavřínový věnec.

Jak už jeho název napovídá, je vavřín vznešený (Laurus nobilis) symbolem úspěchu a vznešenosti. A je to tedy tato rostlina, která je odpovědí na otázku z titulku. Věncem z vavřínu byli korunováni odměňováni vítězové sportovních klání i jiných soutěží už ve starověkém Řecku, poté jej dostávali vítězní vojevůdci v antickém Římě. A jak je to s oním bakalářem a laureátem?

Baccalaureatus (vavřínem ověnčený) označoval původně na středověké univerzitě akademický gradus, jehož student dosáhl po absolvování trivia, které tvořila gramatika, dialektika a rétorika. Baccalaureatus vznikl zkrácením latinského sousloví bacca laurea coronatus, tedy „korunovaný vavřínovým věncem“. Podobně od názvu vavřínu pochází i termín „laureát“. Zdroj: Wikimedia Commons

Pokud dnes nejedete do Středomoří, setkáte se vavřínem u nás buďto jako s vysoce dekorativní rostlinou stromkovitého charakteru v květináči, nebo na talíři jako s bobkovým listem. Rozhodnete-li se vavřín pěstovat doma, budete mít vlastní koření a ještě krásnou rostlinu. Podívejte se na video, kde vám vavřín představíme a poradíme vám, jak ho pěstovat a jak potom sušit jeho listy:

Podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli po obědě na Primě. Pokud jej nestihnete, tak pak v archivu u nás na webu na Prima PLAY.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky květináč rostliny Starověký Řím TV Prima Wikimedia Commons Starověké Řecko vavřín vavřín ušlechtilý

Přečtěte si také