Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Víte, které rostlině vděčíme za pojmy bakalář a laureát?

Honosíte se titulem bakalář? Dnes při jeho udělení dostanete jen diplom. Ve středověku by k tomu byl i vavřínový věnec.
Vydáno: 10.12.2014
Vavřín vznešený - (Laurus nobilis)
Autor: Manuel/Flickr Vavřín vznešený - (Laurus nobilis)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak už jeho název napovídá, je vavřín vznešený (Laurus nobilis) symbolem úspěchu a vznešenosti. A je to tedy tato rostlina, která je odpovědí na otázku z titulku. Věncem z vavřínu byli korunováni odměňováni vítězové sportovních klání i jiných soutěží už ve starověkém Řecku, poté jej dostávali vítězní vojevůdci v antickém Římě. A jak je to s oním bakalářem a laureátem?

Baccalaureatus (vavřínem ověnčený) označoval původně na středověké univerzitě akademický gradus, jehož student dosáhl po absolvování trivia, které tvořila gramatika, dialektika a rétorika. Baccalaureatus vznikl zkrácením latinského sousloví bacca laurea coronatus, tedy „korunovaný vavřínovým věncem“. Podobně od názvu vavřínu pochází i termín „laureát“. Zdroj: Wikimedia Commons

Pokud dnes nejedete do Středomoří, setkáte se vavřínem u nás buďto jako s vysoce dekorativní rostlinou stromkovitého charakteru v květináči, nebo na talíři jako s bobkovým listem. Rozhodnete-li se vavřín pěstovat doma, budete mít vlastní koření a ještě krásnou rostlinu. Podívejte se na video, kde vám vavřín představíme a poradíme vám, jak ho pěstovat a jak potom sušit jeho listy:

Jak pěstovat vavřín
Jak pěstovat vavřín

Podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli po obědě na Primě. Pokud jej nestihnete, tak pak v archivu u nás na webu na Prima PLAY.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Řekli byste, že to jsou víčka od plechovek?

Návod: Vyrobte si vánoční ozdoby ze starých CD nebo víček od plechovek

Minibyt v Paříži

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Článek je zařazen v:
Reklama