Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zahrada

Voní i chutnají. Begonie, karafiáty a další jedlé květiny ze zahrádky, které potěší i vaše chuťové pohárky

Řada běžně pěstovaných okrasných květin je i jedlá. Pampelišky a chudobky jsou notoricky známé, ale co třeba husí (kozí) noha? Nebo denivka, karafiáty, begonie? Jen pozor, příliš neexperimentujte, abyste neměli žaludeční potíže. Raději se držte ozkoušených tipů. Tady jsou!
Vydáno: 05.04.2017
Květy jsou z jara plné vitaminů a minerálů

Gastronomii zdobenou květinami lze vysledovat až do římských dob, objevila se ale i ve staré Číně či na Středním Východě. Obzvlášť populární byla během viktoriánské éry, poté ale ze své slávy ustoupila. Až v posledních letech se květy na talířích opět objevují. A není také divu, nejenže skvěle vypadají, navíc dávají jídlům šmrncovní chuť.

Chcete potěšit své hosty a naservírovat jim něco zvláštního? Tajemství úspěchu je přidávat květy k jednoduchým, ne příliš kořeněným pokrmům, které nepotlačí delikátní chuť květiny. Květy často chutnají stejně jako listy rostliny, jen jsou štiplavější. Ve svých receptech používejte květy střídmě, s velkým množstvím mohou nastat zažívací problémy.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je mocná léčivka
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je mocná léčivka
Thinkstock

Je však třeba mít na paměti, že ne všechny květy jsou jedné. Ve skutečnosti vám jejich ochutnávání může způsobit závažné zdravotní potíže. Proto byste vždycky měli dobře vědět, jak se jmenuje rostlina, kterou se chystáte sníst. Pokud se chystáte pěstovat květiny na jídlo, vyhněte se zcela užívání pesticidů a jiných chemikálií, ani nesklízejte květy podél silnic.

Jedlé rostliny
Jedlé rostliny
iStock

Pokud chcete servírovat květy, nejlépe uděláte, když si je vypěstujete sami. Jen tak budete mít jistotu, že nebyly hnojené něčím závadným a že servírujete přesně to, co byste měli. A jaké květiny se tedy hodí k jídlu?

Begonie – Listy, květy a stonky jsou jedlé. Květy mají citrusově kyselou chuť. Okvětní lístky se používají v salátech či jako ozdoba. Stonky může použít místo rebarbory. Květy i stonky obsahují kyselinu šťavelovou a neměli by je proto jíst lidé, kteří trpí dnou, ledvinovými kameny a revmatismem.

Begónie/Begonia elatior
Begónie/Begonia elatior
Jindřich Votýpka

Begonie s voskovými listy jsou jedlé syrové nebo vařené. Mohou mít mírně hořkou pachuť a jsou-li hodně ve vodě, chutnají bahnitě.

Karafiáty – Koho by napadlo, že tuto květinu lze k jídlu použít? Přitom může být ponořena do vína, na cukroví nebo jako dekorace dortu. Chcete-li si užít překvapivou sladkost, odkrojte hořké bílé spodní části květu.

Karafiát – v latině Dianthus neboli božská květina
Karafiát – v latině Dianthus neboli božská květina
Thinkstock

Chryzantémy mají různé barvy a také různé chutě, od nahořklé, přes jemně pikantní až po takovou květákovou. Nejlepší je rozptýlit jejich lístky do salátu, listy mohou být rovněž použity k aromatizaci octa. Vždy odstraňte hořký spodek květu a použijte skutečně jen plátky.

Ochutnejte chryzantémy
Ochutnejte chryzantémy

Chrpy mají mírně sladkou pikantní chuť, která je podobná hřebíčku. Jsou spíše používané jako ozdoba.

Chrpa/Centaurea montana
Chrpa/Centaurea montana
Jindřich Votýpka

Večernice vonná patří do stejné čeledi jako třeba hořčice, ředkvičky, brokolice, zelí či květák, takže rostlina a květy jsou jedlé, ale poměrně hořké. Květy a mladé listy jsou atraktivní v zelených salátech, použít můžete i naklíčená semena.

Princezny měsíčnice a večernice 4
Princezny měsíčnice a večernice 4

Pampelišky nejsou plevel, můžete si na nich pochutnat. Květy jsou nejsladší, když je utrhnete mladé. Mají sladkou chuť podobnou medu. Zralé květy jsou hořké. Ještě chutnější než květy jsou pupeny, nejlepší jsou ty, které jsou ještě blízko u země a pevně sevřené. Jsou dobré syrové i dušené. Mladé listy můžete upravit v páře či je přihodit do salátů.

Pampeliška/Taraxacum officinale
Pampeliška/Taraxacum officinale
Jindřich Votýpka

Denivky mají mírně nasládlou chuť podobnou například melounu, něco mezi cuketou a chřestem. Někteří lidé si myslí, že různě barevné květy mají různé chutě, ale to není pravda. Chcete-li si jejich chuť opravdu užít, odkrojte hořké spodní části květu. Využijete je v salátech či jako dekoraci na sladké zákusky. Teď na jaře můžete sesbírat zhruba 10 centimetrů vysoké výhonky a použít je místo chřestu. Ale pozor, mnoho liliovitých rostlin obsahuje alkaloidy nejsou jedlé. Jezte jen to, co opravdu znáte.

Denivka/Hemerocallis
Denivka/Hemerocallis
Jindřich Votýpka

Jaké další květiny můžete sníst?

Sedmikrásky (bílé i růžové), fuchsie, šťovík zahradní, gladioly, ibišek, zimolez, šeřík, měsíček, macešky, pivoňky, primulky, růže, slunečnice, fialky…

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Zelenina si dobře rozumí s květinami

Chcete velkou úrodu zeleniny? Vysázejte k ní květiny

Tumbling Tom RED je keříčková odrůda červených převislých třešňových rajčátek

Nemáte zahradu? Nezoufejte. Existují květiny i zelenina kompaktního růstu do nádob


Reklama
Článek je zařazen v: jedlé květiny, chryzantémy, Begonie, Karafiáty, Chrpy, Večernice vonná, Denivky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama