návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vypěstujte si teď na podzim vlastní zelené hnojivo. Návod, jak na to

zidkovm , Vydáno: 23.10.2019
Zelené hnojivo
Autor: istock.com Zelené hnojivo
Hnojivo živočišného původu, takový pořádný hnůj, je samozřejmě mnohem výživnější než pouze hnojivo rostlinné. Ale ani to není k zahození. Navíc když je vlastní. Jak vypěstovat svoje hnojivo?

reklama

Postupně sklízíte zeleninu, sklidili jste brambory a další plodiny už v tuto chvíli nesázíte? Co s volnou půdou? Vysaďte rostliny, které budete moci ještě v závěru podzimu zarýt do půdy. Vznikne vám tak vlastní zelené hnojivo, které nejen obohatí půdu, ale některé rostliny i pomohou zlikvidovat škůdce.

Zelené hnojivo
Autor: istock.com Zelené hnojivo

Rostliny vhodné jako zelené hnojivo

Jako zelené hnojivo se hodí řada rostlin. Například vikvovité, jako je řepka, jsou skvělé v tom, že dokážou půdu obohatit o dusík, a to díky tomu, že žijí v symbióze s bakteriemi, které umí vzdušný dusík poutat. Když pak rostlinu zaryjete do půdy, zaryjete s ní i dusík. Kromě řepky patří do této skupiny také lupina, peluška, hrách.

Jak kompostovat v bytě?

Jak kompostovat doma v bytě? Jde to i bez zápachu

vyrobte si vlastní vermikompostér

Kompostujte doma: Takhle se vyrábí vermikompostér, který schováte pod dřez

Můžete použít i hořčici či svazenku vratičolistou. Ta je rychlík v růstu, stačí jí šest týdnů, aby narostla, nevadí jí sucho. Milují ji včely, pro které je vítanou potravou. Nabízí se také žito ve směsi s ozimnou vikví. Ty ovšem nechte růst i přes zimu a do půdy je zaryjte až na jaře.


Nebojte se rostliny nechat narůst až do metrové výšky, nevadí ani, když přes ně přejdou první mrazíky. V druhé půli října je posekejte a zaryjte do půdy. Samozřejmě chce to umět dobře pracovat s rýčem, protože zakrýt (zaházet) půdou metrové kusy zeleně už dá pořádnou práci. Anebo se povzneste nad to, že vám tu a tam čouhá zeleň z půdy. 

Mohlo by vás zajímat:

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Dejte zelenině volnost

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

reklama

Článek je zařazen v: hnojivo , podzim , zahrada , pěstování , návod , ekologie , eko , jak pěstovat , jak se starat o rostliny , hnojivo do bytu

reklama

Přečtěte si také