Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zahrada

Vypěstujte si teď na podzim vlastní zelené hnojivo

Hnojivo živočišného původu, takový pořádný hnůj, je samozřejmě mnohem výživnější než pouze hnojivo rostlinné. Ale ani to není k zahození. Navíc když je vlastní.
Vydáno: 11.09.2014
Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)

Postupně sklízíte zeleninu, sklidili jste brambory a další zeleninu už v tuto chvíli nesázíte? Co s volnou půdou? Vysaďte rostliny, které budete moci ještě v závěru podzimu zarýt do půdy. Vznikne vám tak vlastní zelené hnojivo, které nejen obohatí půdu, ale některé rostliny i pomohou zlikvidovat škůdce.

Rostliny vhodné jako zelené hnojivo
Jako zelené hnojivo se hodí řada rostlin. Například vikvovité, jako je řepka, jsou skvělé v tom, že dokážou půdu obohatit o dusík, a to díky tomu, že žijí v symbióze s bakteriemi, které umí vzdušný dusík poutat. Když pak rostlinu zaryjete do půdy, zaryjete s ní i dusík. Kromě řepky patří do této skupiny také lupina, peluška, hrách.

Cuketa

Nejoblíbenější tykví je cuketa. Skvělé nápady, jak ji připravit

Můžete použít i hořčici či svazenku vratičolistou. Ta je rychlík v růstu, stačí jí šest týdnů, aby narostla, nevadí jí sucho. Milují ji včely, pro které je vítanou potravou. Nabízí se také žito ve směsi s ozimnou vikví. Ty ovšem nechte růst i přes zimu a do půdy je zaryjte až na jaře.

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii. Nebojte se rostliny nechat narůst až do metrové výšky, nevadí ani, když přes ně přejdou první mrazíky. V druhé půli října je posekejte a zaryjte do půdy. Samozřejmě chce to umět dobře pracovat s rýčem, protože zakrýt (zaházet) půdou metrové kusy zeleně už dá pořádnou práci. Anebo se povzneste nad to, že vám tu a tam čouhá zeleň z půdy. 

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Dejte zelenině volnost

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

Designérka Zuzana Schubertová ze studia Epes Rádes stála před nelehkým úkolem – vybudovat z tohoto msíta útulnou zimní zahradu

Před a po: Proměna zaneřáděného balkonu v útulnou zimní zahradu

Hokkaido je podle orientální medicíny léčivé

Zaplavily pulty se zeleninou. Víte, jak se tahle dýně jmenuje?

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama