Zahrada

14. srpna 2018 06:00

Tereza Javorová

Zahrada v srpnu: 11 zlatých pravidel, aby byla stále krásná!

Srpen je měsíc dozrávání a hojnosti. I když má léto mládí za sebou, vaše zahrada může být pořád krásná, svěží a plná života. Jak byste se o ni v srpnu měli starat?

Srpen je krásný měsíc, zvlášť pro zahradu. Ztratila už nedočkavou svěžest, ale získala zralou krásu, je jako dáma v nejlepších letech. Můžete jí pomoci správnou péčí a budete si ji užívat ještě dlouho. Co byste neměli v srpnu zanedbat?

Oživte letničky

Aby vám letničky dlouho kvetly, nenechte je vyvést semena. Snažte se kvetení prodloužit tak, že budete odstřihávat odkvetlé květy se semeny. Když se jich letničky zbaví, nasazují na nové květy.

Věnujete se trávníku

Trávník pravidelně sečte, ale přihnojte ho v srpnu už naposledy. Když neprší a máte možnost, pak i zalévejte. V suchém a horkém období výšku sečení přenastavte o něco výš, aby se předešlo zežloutnutí trávníku.

Stříhejte ploty

V srpnu stříhejte živé ploty. Raději v chladu nebo navečer, nikdy nestříhejte za poledního žáru. Pěkně vám pak zhoustnou.

Hubte mšice

V srpnu se rychle množí nejrůznější škůdci. Pozor dávejte zejména mšice, které napadají růže i jiřiny. Když proti mšicím, ale také houbovým chorobám na listech zasáhnete včas, odstraníte je a použijete lokálně postřik, zabráníte rozšíření.

Myslete na jaro!

Opravdu! Právě v srpnu je čas na sázení cibulek sněženek, bledulí nebo odolných bramboříků. Na jaře se budete těšit z plodů své srpnové práce.

Prořežte stromy!

Srpen je ideální měsíc pro řez peckovin, v této době se ještě dobře hojí rány!

Zalévejte!

V současném suchu to platí dvakrát! Jak poznáte, že je to opravdu potřeba? Odhrabejte deset centimetrů svrchní zeminy – když pod ní najdete sucho, musíte zalévat!

Doplňte květiny

Srpnová zahrada si žádná nové přírůstky z řad květin pozdního léta. Vypravte se do zahradnictví a nakupte tam květy chryzantém, aster, ocúnů a vřesů.

Podpořte rajčata

Právě vám asi dozrávají ve velkém rajčata. Užijte si je, ale ve druhé polovině srpna odstraňujte květy, aby jste dali sílu dozrát plodům. Později už nemají vnašich podmínkách dostatek slunce, takže nemá smysl nechat je vsrpnu ještě vykvétat.

Sklízejte česnek a cibuli

Cibule i česnek mají už listy suché, sklízejte je a nejprve odložte na záhon, aby zde vyschly. Česneku odstraňte vrchní slupku a ponechte jen tu, která drží pohromadě stroužky, pak ho svažte do snopků a zavěste.

Pryč se špatnými jablky

Nahnilá jablka a hrušky otrhávejte! Vsuchém počasí se často objeví jemné pavučinky svilušek. Chemii při dozrávání plodů raději nepoužívejte, ale rázně proti nim zakročte neškodnými přípravky na bázi lecitinu nebo řepkového oleje.

(ku)


Přečtěte si také