Užitková zahrada

11. května 2018 06:00

Tereza Javorová

Chcete dokonalý anglický trávník? Pečujte o něj jak o dítě

Také vidíte před očima ten dokonale huňatý zelený koberec bez jediného bodláku? Může být váš! Chce to jen trochu odhodlání a hodně péče.

Nebudeme si nic nalhávat, není to zadarmo. Nemluvíme ani tak o financích, jako o vašem nadšení pro věc a vrozeném perfekcionismu. Dokonalý trávník dá totiž práci, ale když si z toho uděláte tak trochu výzvu, budete mít o to větší radost!

Příprava a složení půdy

Nemůžete si myslet, že dokonalý trávník založíte kdekoliv. To místo musíte předně perfektně připravit. Na pozemku pro trávník nesmí být plevel ani špatná nekvalitní zem, natož pak zbytky po stavbě. To vše musí pryč! Opravdu si dejte záležet na odstranění plevele, klidně použijte i nějakou totální chemii, být útlocitný se v tomto případě nevyplatí. Pak připravte podkladovou půdu. Když je trochu písčitá, tak je to pro trávník nejvýhodnější. Jestli máte hutnou zem, hleďte ji prokypřit a odlehčit smícháním s pískem.

Foto: istock.com

Jaké osivo?

Nejdřív realisticky zhodnoťte, jaké místo to vlastně je a jak na něj působí sluníčko! V zahradnictvích totiž mají různé druhy osiva pro slunná místa, pro tmavší a vlhčí a tak dále. Také si přiznejte, co od trávníku čekáte. Chcete ho jen ukazovat sousedům, nebo se na něm budou prohánět psi a děti? Pak vybírejte travní osivo šlechtěné pro vysokou zátěž, jinak vám postačí parková směs.

Foto: istock.com

Sejte nadvakrát

Přesně tak, nejprve dejte jednu vrstvu a pak křížem druhou. Nezapomeňte to celé trochu zválcovat, aby se semínka dobře spojila se zemí. A přihnojit! Nejlepší jsou pro vás pomalu rozpustná hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Také nezapomínejte pořádně a pravidelně zalévat, nejlépe postřikovacím systémem.

Foto: istock.com

Jak ho krmit?

Tak a máte to, teď jen čekat, až bude parádní trávník na světě. Ne, tak lehké to nebude. Aby trávník vypadal skvěle a nesesychal, bude to ještě pořádná fuška. A napořád. Musíte zajistit, aby se dostaly ke kořínkům všechny živiny. Pokud se ke kořenům nedostávají živiny, tak se porost doslova dusí anemůže prospívat. Proto je nutné trávník několikrát ročně provzdušnit a ktomu poslouží stroj snázvem vertikulátor. Vypadá trochu jako sekačka, ale na rozdíl od ní má horizontálně uložený válec ana něm řadu tenkých svislých nožů, které se šetrně zařezávají 2až 4mm hluboko do porostu. Tím zajistíte, že se dostanou živiny a vzduch až dolů.

Foto: istock.com

Cesta k dokonalosti

Je hrbolatá. A teď je to o pravidelném sekání, plení, provzdušňování, dohnojování, dosévání špatných míst… Čili žádná selanka. Dokonalý trávník si prostě žádá svoje, ale vaše oběti přinesou odměny v podobě otevřených úst sousedových a krásného trávníku od jara až do pozdního podzimu!

Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také