Zahrada

12. dubna 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Zahradnické nářadí: Nekupujte zbytečnosti! Poradíme vám, co při práci na zahradě skutečně využijete

Obchody pro zahrádkáře a hobby markety jsou plné základního nářadí, ale i nejrůznějších vychytávek, které po prvotním nadšení stejně skončí zapomenuté v koutě kůlny. Víte, bez čeho se při práci na zahradě neobejdete?

Pro úplné zahradnické začátky

Tak si to jednoduše zrekapitulujeme… Abychom mohli začít cokoliv pěstovat, musíme si nejprve připravit záhon. Využijeme tedy rýč a rycí vidle. Pak je potřeba půdu uhrabat a zarovnat, a na to jsou nejlepší kovové hrábě. Nyní přijde na řadu výsev či sázení. Na výsev využijeme motyku na vytvoření řádku, opět kovovými hráběmi semínka zakryjeme a hodí se i těžký válec na uválcování vysetého záhonu, ale postačí i těžké prkno. Na výsadbu již připravených sazenic potřebujeme sázecí kolík nebo lopatku či malý rýček a konvičku na zalití vysazených rostlinek. Pak necháme rostliny vklidu růst a budeme je pečlivě zalévat, ať už konví nebo hadicí srozstřikovačem. Ale občas budou potřebovat také okopat, na to využijeme malou motyčku, a odstranit plevel, nejlépe motyčkou se třemi hroty nebo motyčkou kombinovanou, která má zjedné strany tři hroty a zdruhé kopáček, nejlépe do špičatého tvaru. Nakonec přijde na řadu, vpřípadě zeleniny, sklizeň. Pak se nám budou hodit opět rycí vidle, případně rýč na zeleninu kořenovou. Pokud jsme místo zeleniny pěstovali květiny, oceníme zahradnické nůžky na jejich stříhání. Kolem záhonků je nutné občas posekat trávu. Kosou se už umí ohánět jen málokdo, využijeme elektrickou, a na větší plochu motorovou sekačku. Je samozřejmé, že toto základní nářadí musíme doplnit o naprosto nezbytné zahradnické kolečko a zahradnické rukavice. Stímto vybavením bychom si měli pro začátek vystačit, ale časem určitě oceníme i mnohem více pomocníků.

Zahradnické nářadí: Kolečko či vozík

Klasické zahradnické kolečko je pro práci na zahradě naprosto nepostradatelné, pokud nechceme vše nosit vruce. Nejlepší je kolečko zpozinkovaného kovu, které vydrží mnohem déle, než obyčejné plechové nebo plastové. Šikovný je i zahradní vozík, především pokud máme problémy srameny či zády.

Zahradnické nářadí: Rýče, lopaty a vidle

Rýč je pro práci na zahradě naprosto nezbytný. Využívá se krytí půdy a kpřípravě velkých jam. Využijeme jak rýč rovný, tak špičatý. Je dobré kupovat raději dražší a kvalitní nářadí, aby se nám hned nezlomila násada a kovová část neohnula. To samé platí i pro klasickou lopatu, kterou budeme například přenášet hlínu. Vidle využijeme rycí i podávací. Jsou potřebné kpřerývání těžké půdy nebo ke sklizni kořenové zeleniny a kpřehazování kompostu. Pokud budeme pěstovat brambory, oceníme i speciální ploché rycí vidle, které nepoškozují hlízy.

Zahradnické nářadí: Lopatky, motyky a motyčky

Motyky potřebujeme na pletí plevele a provzdušňování půdy a také pro hloubení řádku na výsadbu. Motyku na dlouhé násadě využijeme na větší záhony a pro hrubé okopávání vzrostlé zeleniny. Naproti tomu malé motyčky jsou dobré na jemné okopávání květin i zeleniny, pletí záhonků a provzdušňování půdy. Nejvíce upotřebíme tři motyčky. Jednu srovným ostřím, jednu sostřím špičatým a jednu se třemi hroty. Na trhu najdeme ještě různé další tvary motyček, ale bez těch už se hravě obejdeme. Malou lopatku oceníme hlavně při sázení a přesazování květin.

Zahradnické nářadí: Hrábě

Za základní nářadí považujeme hrábě kovové, kterými uhrabáváme záhonky, ale potřebujeme i hrábě dřevěné, určené primárně khrabání trávy a listí. Pokud se snažíme vypěstovat pěkný trávník, budou se hodit i takzvané švédské hrábě spružnými lamelami či dráty, které při hrabání trávník nepoškozují. Prodávají se vrůzných tvarech i šířkách, ale klasické vějířové jsou nejpraktičtější.

Zahradnické nářadí: Zahradnické nůžky, nože a pilky

Klasické zahradnické nůžky by měly ustřihnout větvičku či stonek do průměru 1 cm. Na silnější větve používáme pákové nůžky, na vysoko položené větve nůžky teleskopické. Šikovné jsou také nůžky na zarovnávání okrajů trávníku. Pokud je práce sručním nářadím příliš namáhavá pro naše ruce, můžeme si dopřát aku nůžky a aku prořezávací pilku. Prořezávací pilky jsou speciálně tvarované, aby se dostaly so úzkých prostor mezi větvemi, při prořezávání keřů i stromů. Upotřebíme také zahradnický nůž, nejlépe zavírací sčepelí zoceli, aby nám vydržel co nejdéle.

Zahradnické nářadí: Konev a hadice na zalévání

Velké plochy, trávníky a záhony se vzrostlými rostlinami zaléváme hadicí, nejlépe srozstřikovačem. Na čerstvě zasazené sazeničky potřebujeme malou konvičku, kterou zalijeme rostlinky přímo ke kořenům, a přitom je nevyplavíme způdy. Větší konev skropítkem využijeme na jednotlivé rostliny či nově vysazené záhony.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také