20. června 2019 06:00
Markéta ZídkováJak se zastřihává a suší levandule. Voňavá kráska je právě v plném květu
Oblíbená voňavá květina odpuzuje moly, má široké využití v kuchyni a krásně zdobí zahradu. Abychom si její květy doopravdy užili, je potřeba vědět, jak levanduli zastřihávat a sušit. Podívejte se na praktické rady a vrhněte se do pěstování levandule. Rozhodně nebudete litovat, že jste si ji do zahrádky vysadili!
Levandule lékařská nebo také lidově špikrnát či dulenka, pochází ze Středozemí a oblíbená je již od pradávna. Nejčastěji ji pěstovali mniši a postupem času se dostala do celé Evropy. Dnes už u nás zdomácněla, přesto ne každý ví, jak se o ni starat a jak si ji usušit.
Střih levandule
Levandule se vysévá v půlce února a kvete od června do konce léta. Po odkvětu je nutné ji sestříhat asi o 1/3. Stříhání levandule je důležité proto, aby si udržela svůj požadovaný tvar. Prostřihávání však také podporuje rozvětvování a růst nových výhonků. Nesmíte je však ostříhat až po dřevnatou část, protože z ní už nové výhonky nevyrostou. Stříhejte tedy pouze seschlé květní stonky a vršek výhonků. Letní řez se provádí po odkvětu a hlavní řez po odeznění zimy, od konce března.
20 míst, která musíte vidět, než zemřete: Levandulová pole Zdroj: iStock
Jak sušit levanduli
Levandule samozřejmě neslouží pouze k okrasnému účelu na zahradě, můžete ji totiž dále zpracovávat. Čerstvou i sušenou levanduli můžete využít na dekorace, v kuchyni i ke kosmetickým účelům. Sušit ji je možné pouze tehdy, když je sklizená v plném květu. Před samotným sušením je nutné ostříhat květy se stonky tam, kde končí lístky. Sušit je možné dvěma způsoby. Zavěšením levandule ve svazku květem dolů je způsob nejčastější, ale pokud tento způsob nechcete, můžete vyzkoušet levanduli uložit do papírové krabice, kde ji vyskládáte a uložíte do sucha.
Využití levandule
Usušená levandule tedy může sloužit nejen jako krásná dekorace, ale jak už jsme zmínili, i jako pomocník v kuchyni (například se přidává do provensálského koření). Sušená levandule se přidává i do oleje, který potom krásně voní. Pokud si chcete provonět šatník, dejte sušenou levanduli do plátěného sáčku a pověste do šatníku, skvěle odpuzuje moly.
Levandulový cukr, sušenky nebo čaj
Nakonec pro vás máme ještě pár tipů, jak levanduli využít v kuchyni. Velmi oblíbený je například levandulový cukr, jehož příprava je velmi jednoduchá. Můžete vyzkoušet i levandulové sušenky nebo si užít levandulovou koupel a před spaním levandulový čaj. Skvělý je také levandulový sirup, který uchová vůni bylinky na zimu! Levandule je totiž rostlina, která má mnohostranné využití.
Pěstování ledvandule
Pokud bychom měli levanduli jednoduše popsat, museli bychom zmínit, že se jedná o polokeř s kůlovým kořenem. Stonky má levandule dřevnatější, listy přisedlé. Pyšní se také vysoce vonnými květy, které mívají nejčastěji fialovou až lehce modrou barvu. Mohou být i ale i bílé. Nutno podotknout, že levandule kvete pouze od července do srpna.
Existuje celá řada druhů, levandule není jenom jedna. Známe více než 35 druhů a nejrozšířenější je ve Francii, Itálii a Španělsku. Jednotlivé druhy levandulí se od sebe liší především velikostí a barvou, některé také vůní. Kromě levandule lékařské známe také levanduli korunkatou, francouzskou nebo úzkolistou.
Levandule se ve své domovině vyskytuje především na vysluněných svazích, někdy ji však můžeme vidět i u lesa. Pokud byste se rozhodli pěstovat levanduli, dařit se jí bude především tam, kde je dostatek slunečních paprsků, a nejlepší jsou hlinitopísčité půdy. Oproti tomu chybou může být nadbytek vláhy, těžká, jílovitá a kyselá půda. Samozřejmě důležitou součástí pěstování levandule je její pravidelné zastřihávání. Pokud bychom chtěli levanduli pěstovat v květináči, měl by mít květináč pro správný vývoj alespoň dvojnásobnou šířku než je šířka keříku.
Levandule v zahradě Zdroj: Thinkstock
Pokud vás zajímají blahodárné účinky levandule z několika oblastí, pojďme si je říct. Levandule je známá pro své zklidňující účinky, které navozují pocit klidu a vyrovnanosti. Z lékařského hlediska se levandule používá ke zmírnění popálenin, nachlazení, bolesti hlavy nebo na špatné spaní. Stejně tak působí pozitivně při kožních problémech, léčí akné, zastavuje růst bakterií, působí preventivně proti blechám a odstraňuje podrážděnost, stres. Používá se tedy např. ve formě kosmetických produktů (např. jako krém, sůl do koupele, olej aj.). Levandule se také používá jako výborný pomocník v kuchyni. Lze ji přidat do kořenících směsí, ovocných salátů či dresinků.
(an)
Mohlo by vás zajímat: