6 triků, jak mít letos tu nejhezčí zahrádku. Sousedé zblednou závistí

Zahrada nemusí jenom dobře vypadat, měli byste se v ní i dobře cítit. Nevadí, že nejste roky zkušený zahradník, jednou se začít musí. Chyby vás naučí, co děláte špatně. Mrkněte na naše tipy, jak zahrádku využít a udělat ji hezkou.

Ideální je spojit jak užitkovou, tak okrasnou funkci zahrady. Pěstujte rajčata a zároveň si vysázejte do záhonků květiny. Vytvořte si kout, kde se budete slunit a číst si knížky, nebo vyzkoušejte pěstovat rostlinu, která vám v zahradnictví padne do oka. Práce i odpočinek na zahradě by měly být zábava.

Udělejte si plánek

Než se pustíte do úprav zahrádky, udělejte si plánek, abyste věděli, co kam přijde. Uvidíte, jak zahrádku udělat co nejhezčí, zároveň získáte představu o prostoru v zahradě. Pokud se nechcete pouštět do kreslení a vymýšlení složitostí, udělejte si alespoň seznam toho, co chcete koupit. Jestli ale chcete dláždit nebo dělat terasu, plánek je určitě potřeba, aby výsledek neskončil katastrofou.

Nedokonalost je krásná

To, že nejste profesionální zahradník, využijte ke svému prospěchu! Není potřeba mít nejdokonalejší zahrádku. Předně byste se na ní měli cítit dobře. Inspirujte se anglickými zahradami nebo českými chalupami. Udělejte zahrádku takovou, aby nevadilo, když nějaký keř nebo květina trochu přeroste.

Nebojte se experimentovat

Vydejte se do zahradnictví a nebojte se experimentovat. Až na výjimky nebývají rostliny nijak drahé, takže můžete zkusit pořídit více různých druhů, takových, které ještě neznáte, a pustit se do zahradničení. Ne vždy budete mít stoprocentní úspěch, ale je tu možnost, že objevíte rostlinu, která vás nadchne.

Vyzkoušejte různé druhy květin. Foto: istock.com

Trénujte se na rajčatech

Pokud nejste zdatný pěstitel nebo pěstitelka zeleniny, můžete se cvičit na rajčatech. Ta se dají pěstovat i v plastovém kbelíku nebo květináči.

Odpočívejte

Na zahrádce by měl být i kout k odpočinku, který využijete v horkých letních měsících. Udělejte si hezkou terasu, a pokud nechcete dláždit, židle se stolkem se dají umístit i na trávu. Zkrátka nezapomínejte, že na zahradě se nemá jen pracovat.

Najděte si čas na lenošení. Foto: istock.com

Využijte popínavé rostliny

Pokud potřebujete zakrýt třeba nevzhlednou starou zeď, poslouží vám popínavé rostliny. Nemusí se jednat jen o břečťan, výběr je mnohem širší. Na starých konstrukcích nebo pergolách můžete vyzkoušet vistárii, která úžasně kvete.

Sdílejte článek

Přečtěte si také