Chaty a chalupy slaví 100 let. Proč jsme si je tak oblíbili?
Chaty a chalupy slaví už více než 100 let. Nejdřív na ně Češi jezdili za dobrodružstvím, potom do nich začali utíkat před realitou všedního dne. Podívejte se, jak se chataření a chalupaření vyvíjelo.
Ve strmých svazích nad Vltavou se krčí chaty, kolem kterých vede turistická stezka. Vokolí leží taky několik chatařských osad, těch nejstarších vČesku. Vůbec první vznikla na dnešním dně Štěchovické přehrady vroce 1920.
Chatařství úzce souvisí strampingem, který se knám dostal ihned po první světové válce. Mladí se vzepřeli společenským konvencím a inspirováni Amerikou se vydali dobývat i naši divočinu vokolí Vltavy, Sázavy a Berounky. Nejprve si vystačili sdekou, později se stanem a nakonec začali stavět dřevěné sruby. Už za první republiky se obliba nedělního odpočinku vpřírodě stala masovou a rozrůstající se osady vedli šerifové.
Domečky neměly tekoucí vodu, odpad ani elektrickou přípojku. Solární panely na střechách dnes zajišťují proud alespoň pro dobití telefonu, ale kosobní hygieně i kmytí nádobí pořád slouží potok za chatou nebo studna. Češi si chatařenízamilovali, naučili se opékat buřty a využili tak příležitosti krekreaci, která nikdy předtím nebyla. Alespoň ne pro široké vrstvy. Za monarchie si odpočinek mimo město mohli dovolit jen ti nejbohatší.
Od chatařeníkchalupaření
Když po druhé světové válce došlo kodsunu sudetských Němců, zůstalo vpohraničí množství prázdných nemovitostí, které bylo potřeba znovu zabydlet. Část hospodářských stavení se proměnila vchalupy. Domy už neměly jen jednu nebo dvě místnosti a dalo se vnich bydlet celoročně. Protože tu byla elektřina, ale mnohdy ne dostatečné vybavení, našla tu uplatnění přenosná Remoska. Kproměnám venkovských stavení na chalupy ale docházelo po celé republice. Mohlo se jednat o staré stodoly nebo domy po rodičích a prarodičích. Lidé změst se tak alespoň na víkendy vraceli ke svým kořenům.
ChatyChalupy 2 Zdroj: unsplash.com
Cesta na chalupu se navíc po roce 1968 proměnila vmožnost, jak uniknout zreality a odpočinout si. Opéct si buřty, jako to dělávali trampové, lehnout si do trávy a zmizet ze znečištěného města. Češi si navíc chalupy museli uzpůsobovat svým představám sami. Často vgarážích nebo kůlnách se objevily ponky a zČechů chalupářů se stávali i Češi kutilové.
Chalupy jsou tak dodnes ukázkou naší tvořivosti a fantazie, ať už se to týká často bizarních dekorací vzahradách, nebo rozvodů elektřiny uvnitř stavení.
ChatyChalupy 4 2 Zdroj: istock.com
Chalupařenívnovém tisíciletí
Ačkoli máme příležitost si koupit zájezd nebo letenku prakticky kamkoli, chaty a chalupy pořád zůstávají oblíbené. Nároky se ale změnily, jak ukazuje výzkum Raiffeisenbank zloňska. Už nechceme zmizet mezi stromy a objevovat přírodu, chceme si odpočinout. Většina lidí tak má zájem spíš o chalupu než chatu a téměř čtvrtina řekla, že by na chalupě ocenila WiFi.