Africká fialka: Díky barevné rozmanitosti květů si z nich můžete vytvořit obsáhlou sbírku

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) Zdroj: iStock
Africká fialka (Saintpaulia ionantha)
Pod nejběžnějším názvem africká fialka ji znají snad úplně všichni, ale občas se skrývá i pod méně známými jmény jako usambarská fialka nebo pavlínka. Pochází z pralesů pohoří Usambara v africké Tanzanii, kde ji objevil v roce 1892 baron Walter von Saint Paul-Illaire. Na jeho počest pak dostala rostlinka své latinské jméno. Africká fialka se stala téměř okamžitě hvězdou pěstitelů pokojových květin a vzniklo i množství klubů pěstitelů afrických fialek.

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) Zdroj: iStock
Je libo fialku větší nebo menší?
Africká fialka dorůstá nejčastěji do výšky 10–15 cm a průměr listové růžice se pohybuje okolo 20–30 cm. Pěstují se však i odrůdy s průměrem listové růžice až 60 cm nebo naopak miniaturní rostlinky s průměrem růžice jen okolo 6 cm.
Listovou růžici tvoří masité, ale velmi křehké, tmavě zelené listy srdčitého tvaru pokryté množstvím jemných chloupků. Rub listů bývá nejčastěji vínově červený.

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) Zdroj: iStock
Celoroční kvetení africké fialky
Rostliny kvetou průběžně, s většími či menšími přestávkami po celý rok. Většinou však během zimních měsíců, asi od listopadu do března, kvetou o něco méně a s menším množstvím květů.
Květy vyrůstají jednotlivě nebo v řídkých vidlanech. Kalich je tvořen pěti okvětními lístky, které mohou mít barvy od bílé přes jemně růžovou a fialovou až po temné odstíny fialové nebo cyklámen. Některé kultivary kvetou i květy dvoubarevnými nebo květy se zvlněnými okvětními lístky.

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) Zdroj: iStock
Jak pěstovat africké fialky
Fialky vyžadují umístění na světlém místě s rozptýleným světlem, přímé sluneční paprsky jim navzdory rozšířenému mýtu nevadí, ale špatně zvládají polední úpal. Jinak mohou být běžně umístěny na okenním parapetu. Naopak nedostatek světla vede k tomu, že rostlina přestane kvést.
Také zalévání afrických fialek má svá pravidla. Zalévají se vždy pouze do misky pod květináčem, voda nesmí přijít především do středu listové růžice, jinak by mohlo dojít k zahnívání celé rostliny. Africké fialky mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, ale špatně snášejí rosení listů, proto raději volte náhradní řešení. Mezi rostliny na parapetu postavte misku s vodou nebo fialku v květináči postavte na kamínky v misce s vodou. Voda nesmí dosahovat až ke květináči.
Africkou fialku pěstujte ideálně při běžné pokojové teplotě. V zimě by neměla teplota klesnout pod 12 °C, v létě pod 15 °C. Rostliny přesazujte vždy na jaře do rašelinového substrátu.

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) Zdroj: iStock
Jak africkou fialku množit
Fialky se množí velmi snadno, listovými řízky, které můžete nechat zakořenit ve vodě nebo je také můžete rovnou vysadit do běžné zeminy pro pokojové rostliny s přídavkem písku.