Pokojovky mohou trpět osamělostí. Vadí jim, když nejsme doma

Pokojové rostliny vnímáme jako doplněk domácnosti, mnohdy zapomínáme, že jsou živé, rostou, produkují kyslík, pomáhají nám cítit se lépe. Rostliny si na nás zvyknou, a když po dlouhých měsících strávených doma vyrazíme ven, na dovolenou nebo do práce, mohou pokojovky trpět osaměním.

Zdá se to jako nemožné, ale rostliny rozpoznají, zda jsme doma. Dokonce nás potřebují. Stejně jako si uvědomují světlo a teplotu, vnímají i lidskou přítomnost. Ve chvíli, kdy opouštíme své domovy a stěhujeme se na chaty nebo měníme home office za práci vkanceláři, rostliny začínají trpět. Zvykly si, že jsme doma, a najednou zmizíme.

Nedostatek oxidu uhličitého

První věc, kterou rostliny trpí, je nedostatek oxidu uhličitého. Zkrátka ho nemá kdo vydechovat. Nedostatek tohoto plynu může způsobit zhoršenou fotosyntézu. Nedostatek oxidu uhličitého může pozastavit růst rostlin.

Nižší teplota

Vlétě to moc neplatí, ale doufejme, že opět nebudeme muset trávit většinu času doma i po prázdninách. Když nejsme doma, teplota vzduchu klesá. Pokojové rostliny pocházejí ztropických oblastí a jsou na poklesy teplot citlivé. Vyhovuje jim klasická pokojová teplota 22 °C, která při naší nepřítomnosti může klesat.

Rostliny cítí osamělost

Mnozí fanoušci pokojovek vám řeknou, že se svými rostlinami mluví. Vroce 2009 potvrdila jedna britská studie, že rostliny rajčat rostou do větší výšky, pokud snimi zahradníci mluví. Na každém šprochu pravdy trochu, takže mluvením na rostliny nic nezkazíte. Potíž přichází vdobě, kdy nejsme doma. Rostliny jsou osamělé a mohou zpomalit růst.

Mnoho dalších informací o pokojových rostlinách najdete v našem speciálu:


Přečtěte si také