Balkón a terasa

14. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Co s balkónem po letní sezóně? Tipy, jak ho kreativně využít

Rajčata už nerostou, petúnie uschly a bylinkovou sekci jste přestěhovali do tepla za okno. To ale neznamená, že tím balkón až do jara dosloužil! Konečně teď totiž máte dostatek místa pohodlně se na něm usadit, namísto věčného tahání konví s vodou. Tady je pár tipů, jak si plně vychutnat babí léto i chladnější podzimní večery!

Co s květináči?

Plastové květináče samozřejmě zrecyklujete, pokud vám ale ale zbyly pěkné hliněné nádoby a nemáte je kde uskladnit, vězte, že některé květiny zvládnou i chladnější venkovní počasí. Můžete do nich zasadit pestrobarevné chryzantémy, vřes nebo žluté třapatky, které skvěle rozsvítí pošmourné podzimní dny!

Inspirace Amerikou

Přestože Halloween se v Česku zatím moc neuchytil, dýně jsou skvělou dekorací i pokud je nevyřezáte. Naopak vydrží mnohem déle, speciálně když je necháte na chladném balkónu. Možnosti jsou nedozírné. Můžete koupit jednu dominantní oranžovou a tu postavit do rohu na zem, nebo pořídit několik malých okrasných dýní všech tvarů a barev a vyskládat je na venkovní parapet. V takovém případě výstavku bez obav doplňte i o borovicové šišky, vyloupané kaštany a další tradiční podzimní plodiny!

Natáhněte prodlužovačku

Na rozdíl od zahrady má balkón jednu zásadní výhodu - je vzdálený jen několik kroků od zdroje elektrické energie! Stačí tedy za dveře natáhnout prodlužovačku a náhle se vám otevírají zbrusu nové možnosti! Můžete například zalovit v krabici se svátečními dekoracemi a obmotat zábradlí vánočními světýlky! A pokud patříte mezi zimomřivé, pořiďte si malý přímotop! Rázem tak budete moct venku trávit dlouhé večery, aniž byste celou dobu drkotali zuby.

Pokoj navíc

Se zmiňovaným topením de facto získáte místnost navíc! Ale co s ní? Pokud na to přes vaše výpěstky v létě nezbyl prostor, je na čase nastěhovat si na balkón židličky a stolek. Alternativou je delší dřevěná lavice. Tu můžete obložit polštáři a pohodlně se na ni natáhnout s knihou. U stolku pak zase můžete s blízkými po večerech popíjet čaj nebo si vychutnat hrnek hřejivého svařeného vína. Ať tak či onak, měli byste vždy mít po ruce několik dek. I když přímotop zajistí ideální teplotu, příjemné vlněné přehozy krásně dokreslí pohodovou podzimní atmosféru.

Každodenní návštěvníci

Ne každý má dennodenně náladu na hosty. Tyhle malé návštěvníky si ale dozajista zamilujete! Řeč je tu o ptáčcích, kteří už teď pravděpodobně tu a tam zabloudí na váš balkón ve snaze najít zatoulaná semínka. Pokud si pořídíte krmítko a pytel zrní, budete mít o zábavu postaráno! jestli se vám ale nechce investovat, bohatě postačí, když tu a tam na na talířek nasypete trochu semínek pro sýkorky na přilepšenou. Další alternativou je vyrobit si krmítko doma. Populární DIY projekt například nevyžaduje nic víc, než rozpůlenou skořápku od kokosu, vrtačku a špagátek. Uvidíte, že nic neoživí ponuré dny tak, jako hejno krásně zbarvených ptáčků den co den se vracejících k vám domů!

(AZ)


Přečtěte si také