Balkón a terasa

29. srpna 2018 06:00

Tereza Javorová

Vypěstuje si vlastní zeleninu na balkoně v květináči! Návod, jak na to

Přestože i ve městě můžete mít vlastní záhonky v zahrádkářské kolonii nebo na předzahrádce, většina lidí stále bydlí v bytech. To ale neznamená, že si i vy nemůžete sami vypěstovat trochu vlastní zeleniny! Jediné, co potřebujete, je balkon a trpělivost. Poradíme vám, jak si zeleninu na balkoně vypěstovat.

Půda

Tedy ne tak docela. Ještě budete samozřejmě potřebovat několik nezbytných položek. Tou první je kvalitní půda. Pokud to skutečně myslíte vážně, vyplatí se zajít do zahradnictví a koupit pytel kvalitní zeminy, eventuálně i hnojivo. V případě, že kompostujete, máte o starost méně. Důležité je, aby půda byla kyprá a lehká. Rozhodně nestačí nakopat obyčejnou hlínu u vás za domem. Ta jednak není bohatá na důležité živiny, a zároveň by malé rostlinky měly problém svými kořínky prorazit skrz tak hutnou hmotu.

Ideální podmínky

Základem je poskytnout našim výpěstkům dostatek světla. Jako optimální se uvádí šest hodin denně. Čím více paprskům ale rostlinky vystavíte, tím sladší a kvalitnější jejich plody budou. Na druhou stranu – slunce půdu vysušuje. Je proto potřeba dbát na pravidelné zalévání a pamatovat, že všeho moc škodí. Hlína samozřejmě nesmí být suchá, zároveň ale nechcete vaše výpěstky utopit. Z toho důvodu je nutné pamatovat na dobrý odtokový systém. Ve vašem případě se stačí ujistit, že květináč má vespod navrtané dírky. Budoucí zelenina si tak může sama regulovat, kolik vody zrovna potřebuje. Jen nezapomeňte pod nádoby položit mističky, jinak by se z vašeho balkonu namísto zahrady mohl stát bazén!

Jak začít?

Půdu máte nakoupenou, květináče připravené – takže jak dál? Nejprve se musíte rozhodnout, zda si napoprvé celou záležitost trochu usnadníte a koupíte sazenice, nebo jestli chcete začít od píky. Pokud se rozhodnete pro semínka, nezapomeňte se řídit instrukcemi na zadní straně obalu. Ty vám přesně řeknou, kdy vysévat, jak daleko od sebe i do jaké hloubky. Až rostlinky trochu povyrostou, bude potřeba je oddělit a přesadit do větších květináčů, stejně, jako byste to dělali se sazenicemi. To platí pro větší zeleninu jako rajčata, paprika nebo salát. Pokud ale zaséváte drobné ředkvičky, přesazování by bylo zbytečné.

Časté chyby

Důležité je nepřecenit své síly. Semínka jsou sice malinká, ale pamatujte, že v ideálním případě z každého vyroste jedna rostlinka. A sami dobře víte, kolik jeden keřík unese rajských jablíček. Samozřejmě že je nezbytné mít rezervu, ne všechna semena vzklíčí, ale pro začátek je lepší klást si reálné cíle. Vždy si také na obalu zkontrolujte expirační dobu semen. Na rozdíl od některých potravin, které jsou poživatelné i dlouho po varovném datu, prošlá semena vůbec nemusejí vzejít. Pokud jde o samotné sázení, pamatujte, že rostliny rostou. Dopřejte jim tedy dostatek místa – lepší mít jeden statný keříček papriček, než pět chudáčků.

Nejlepší kandidáti

Ne všechna zelenina se na balkon hodí stejně. Například s takovými bramborami, které je potřeba zakopávat do patřičné hloubky, se můžete rovnou rozloučit. Pokud sníte o okurkách, mějte na paměti, že se jedná o plazivé rostliny. Zatímco na zahradě, kde je dostatek místa, se tedy například nakládačky mohou rozpínat po záhonu, na balkoně je dobré květináč postavit vedle zábradlí, popřípadě ho opatřit rámem s pletivem a pěstovat je vertikálně. Naopak úplně bezproblémovou plodinou jsou rajčata nebo chilli papričky. S trochou invence jsou ale limity minimální, mezi oblíbené patří i už zmiňované nenáročné ředkvičky, fazole, saláty nebo cukety.

Malý tip na závěr

Přestože při návštěvě zahradnictví snadno nabudete dojmu, že pro pěstování zeleniny na balkoně potřebujete všechno to luxusní zahradnické vybavení, opak je pravdou. Zalévat můžete obyčejnou lahví a místo speciální lopatky použít velkou lžíci. Jediné, co potřebujete, je pár minut denně, které své zahradě věnujete během poctivého zalévání. Pokud ale musíte na víkend odjet, zkuste tenhle osvědčený trik – naplňte vodou několik PETlahví a otevřené je zavrtejte do květináče. Vznikne tak podtlak a rostlinky budou moci vodu nasávat postupně, jak uznají za vhodné.

(AZ)


Přečtěte si také