Balkón a terasa

21. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Jak si na terase užívat babí léto až do začátku podzimu? Inspirujte se, jak na hřejivou pohodu

Sledování západu slunce, vychutnání si horké čokolády s mléčnou pěnou spolu s napínavou detektivkou, houpání se na houpačce a vzpomínání na dovolenou u moře, která je sice fuč, ale vás v myšlenkách tak fantasticky hřeje. Neutíkejte ze svých balkonů, teras či pergol k televizi a užijte si příjemné víkendové ráno či všední odpoledne na čerstvém vzduchu. Máme pro vás několik úžasných tipů, díky kterým tam vydržíte až do začátku podzimu a přitom vás to bu

Ach, ten hřejivý komfort

Podsedáky, polštářky a různé přehozy a deky jsme vlétě pečlivě uschovali na dno skříně, nyní budou ale zase vkurzu. Dekorační polštářky navlečte do huňatých návleků, vyzkoušejte ty svyšším vlasem, ale úžasně postačí i kvalitní bavlna. Kvečeru přijde vhod také deka. A kam sní, než bude potřeba? Poskládejte ji do proutěného košíku vedle zahradního křesílka nebo dřevěné lavice. Bude jim to tam spolu opravdu slušet.

TIP: Pokud milujete teplo od podlahy, neváhejte prostor u venkovního stolu pokrýt kusovým kobercem. Nejen vy, ale i váš čtyřnohý chlupáč toto rozhodnutí opravdu ocení.

Světlo, co pohladí po duši

Valtánu nebo v pergole rozhodně nemají zářivky a tomu podobné agresivní zdroje světla opravdu co dělat. Vám jde o pravý opak, totiž o navození intimní a příjemné atmosféry. Kromě toho, že by neposkytovaly zrovna kdovíjaký komfort pro náš zrak ve večerních hodinách, tak by navíc lákaly dotěrný hmyz ostošest. Tlumené světlo vykouzlí rustikální stínidlo například kolem lampy či stropního osvětlení.

TIP: Vkurzu jsou opětstaré dobré petrolejové lampy, kde můžete usměrňovat plamen. Cestu kdomu osázejte solárními svítidly se zápichem, stejně tak i kolem zahradního jezírka, ať se hladina romanticky leskne. Nadchnou vás také solární oblázky, co vytvářejí nezapomenutelný efekt.

Intimní atmosféra

Kapitolu samu o sobě ztělesňují lucerny různých tvarů a velikostí – jak ty MINI, tak i ty XXL. Nechce se vám za ně utrácet nebo zkrátka a dobře preferujete originál? Pak třeba využijte staré pětilitrové zavařovačky a vyhrajte si snimi na několik různých způsobů. Vystříhejte si šablonu zpapíru a tu po té přeneste na sklenici a přestříkejte sprejem, pomalujte ji barvami na sklo, které budou dokonale imitovat pestrobarevnou mozaiku, nebo oprašte úžasnou ubrouskovou techniku. Do lucerny jako zdroj světla můžete použít klasickou svíčku nebo světelný řetěz sLED diodami.

Tip nejen na podzimní večer: A co takhle trochu romantiky? Vypusťte kobloze lampion štěstí a hojnosti. Pomalujte jej sdětmi nebo popište svými přáními, společně ho zapalte a vyšlete vstříc khvězdnému nebi. A znáte to: co se má stát, se stane, tak vyčkávejte.

Rostliny podzimu opravdu sluší

Kalendář sice ukazuje na příchod podzimu, ale to vůbec neznamená, že rostlinám zvoní umíráček, právě naopak. Stačí si vybrat správně a můžete se jimi pyšnit tak jako tak. Zasaďte si do květináčů oblíbené listopadky, okrasnou trávu nebo třeba tolik oblíbený vřes, co nám do Čech přinese trochu zkouzla tajemného Skotska. Vyhrajte si sbarevnými odrůdami a kombinujte je ostošest, ať spolu barevně kontrastují. Šanci dejte také vřesovcům, i když si mnozí myslí, že se jedná o to stejné, tak tomu tak opravdu není.

Za pomoci kaštanů, šípků, větviček, tykví, juty a třeba keramických sošek si vytvořte stylové podzimní zákoutí. Kouzlete tak se slámou, skukuřicí a třeba ořechy či jablky. Květináče vyšperkujte tím, že je obalíte jutou. Pokud bude juta zasahovat až krostlině, tak ji navíc ochráníte před mrazíky, které se dřív či později skutečně objeví.

Krb či podzimní táborák

Zařídili jste si pergolu i skrbem? Pak vám pohled do ohně hravě nahradí televizi. Přineste si kté nejpůsobivější podívané podzimní laskominy, co zahřejí. Opečené dýňové chipsy posypané hrubozrnnou solí, mrkvový krém skrutony a parmskou šunkou, pečené kaštany, horkou domácí čokoládu nebo třeba sladký bulgur opražený na másle svanilkou zMadagaskaru, rozinkami a mandlemi. A než nás sychravé počasí nadobro vyžene domů, tak si srodinou užijte podzimní taborák. Upečte si brambory, jako jste to dělávali kdysi, rozkrojte špekáčky, ať se nad ohněm otevírají jako tulipány, hrábněte do strun a prostě buďte.

(LZ)


Přečtěte si také