23. října 2024 12:05
redakce Prima LivingVřes na balkoně bude dělat parádu až do Vánoc. A žádnou extra péči nepotřebuje
Muškáty, petunie a další balkonové květiny s pokročilým podzimem už dokvetly, a tak vyvstává otázka, co dát do opuštěných truhlíků a květináčů. Otužilé chryzantémy balkon i okenní parapet samozřejmě jistí, ale dejte šanci i vřesu. Bude vám dělat parádu až do Vánoc. Když se při jeho pěstování budete řídit několika zásadami, tak vám vřesovou zahrádku na balkoně bude kdekdo závidět.
Vřes obecný (Calluna vulgaris) je superhrdina a patří mezi nejoblíbenější podzimní květiny, které můžete mít na balkoně i v zahradě. Nepožaduje žádnou přehnanou péči a při troše pozornosti se vám odvděčí barevnou nádherou.
- Vřes v truhlíku vydrží velmi dlouho svěží a dekorativní zůstává i v zaschlém stavu.
NENECHTE SI UJÍT: Dušičky a chryzantémy neboli listopadky k sobě odjakživa patří. Víte proč?
Vřes, známý i jako břes, břasa, řes nebo suchotinka, je typickou vřesovištní rostlinou v severních částech Evropy, Asie i Ameriky. Vyskytuje se i u nás na okrajích borovicových a dubových lesů. Menší stálezelený keřík dorůstá do výšky 20–50 cm. Má metličkovitě větvené výhony s jehlicovitými listy dlouhými 1–3 mm. A přestože se vyskytuje jako jediný druh, má více než 500 kultivarů, které se liší tvarem koruny, barvou jehličí i květů.
- Vřes kvete od léta do zimy zvonkovitými, drobnými kvítky v několika odstínech růžové a fialové, ale také bílé barvy.
5 pravidel pěstování vřesu v květináči
I když je vřes obecný mezi rostlinami nenáročný držák, při jeho pěstování je stejně potřeba řídit se několika zásadními pravidly.
1. Kyselá půda
Vřes má rád dostatečně kyselou propustnou půdu s pH 5,5 až 6, bude mu fajn ve směsi z rašeliny, písku, jílu a humusu. Pokud se vám to nechce pamatovat, prostě kupte speciální rašelinový substrát pro vřesovištní rostliny.
2. Dostatek prostoru
Vřes se rozroste a potřebuje ke svému životu prostor. Jednotlivé sazenice vysazujte v rozestupech kolem 20 cm a mezi nimi nasypejte kůrový mulč. Vřes se v jednom truhlíku dobře snáší s jehličnany nebo s břečťanem.
INSPIRUJTE SE: Vřesy a vřesovce: Jak rozeznat rostliny s podobným jménem, květem i nároky na pěstování
3. Světlo
Vřes má rád hodně světla, přestože je to drsňák. Preferuje umístění na slunci, snese ale i polostín, kde ale bude méně kvést a patrně budou mít i méně sytou barvu květů. Ve stínu roste řídce a takřka nekvete. Umístěte proto truhlíky a nádoby s vřesem na světlé stanoviště, ne do věčného stínu.
4. Přiměřené vlhko
Představte si ostrovní vřesoviště, věčně smáčené přeháňkami a mlhou. Vřes je sice dost odolný vůči suchu, ale bez přiměřené zálivky nevydrží, zvlášť pak v nádobách.
- Při pěstování na balkoně substrát udržujte mírně vlhký.
- Určitě nezapomeňte, ostatně jako u každé rostliny pěstované v nádobě, na drenáž. Na dno truhlíku nasypejte drenážní vrstvu z keramzitu, štěrku nebo z oblázků, abyste mu dopřáli dostatečnou propustnost vrchního substrátu. Na drenážní vrstvu přidejte rašelinový substrát.
- Používejte měkkou, nejlépe dešťovou vodu. Tvrdá voda vřesu kvůli obsahu vápníku nesvědčí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vřes pomáhá s nespavostí, snižuje horečku, podporuje hubnutí a zvyšuje plodnost
5. Hnojení
I vřes občas potřebuje přihnojit. Používejte speciální hnojivo k hnojení kyselomilných druhů, které neobsahuje vápník. Pokud máte doma hnojivo na azalky nebo rododendrony, můžete ho klidně použít. Neobsahuje vápník, a tak nedochází k změně půdní reakce na zásaditou, kterou vřes nesnáší!
Zdroje: pestitelka.cz, sazenicka.cz