Bydlení

13. března 2024 11:15

redakce Prima Living

Eva Pilarová měla v severních Čechách chalupu jako z pohádky. Tady byla šťastná

Před čtyřmi lety, 14. března 2020, zemřela zpěvačka a hvězda divadla Semafor Eva Pilarová (†80). Ráda trávila svůj volný čas na své chalupě s roubenou stodolou nedaleko obce Dubá. Toto místo bylo od počátku sedmdesátých let jejím útočištěm. Dnes chalupu vlastní režisérka Alice Nellis. Jak chalupa za časů Evy Pilarové vypadala?

Historie usedlosti na Českolipsku sahá až do poloviny osmnáctého století. Obytná část domu je z období první republiky.  Na zahradě roste lípa stará 260 let. Protože dům stojí na návrší, je z něj výhled do okolí. Neleží ve vesnici, je na samotě, takže zpěvačce nabízel i perfektní soukromí. Chalupu Eva Pilarová s manželem Janem Kolomazníkem udržovali v perfektním stavu.

NENECHTE SI UJÍT: Anife Vyskočilová má nejkrásnější chatu v Suchdole. Zrekonstruovala ji sama

Jak chalupa Evy Pilarové vypadala

Stavení je to pořádné, zastavěná plocha přesahuje 400 metrů čtverečních. Oproti běžným chalupám je tahle opravdu prostorná. V přízemí se kromě koupelny nachází i velká kuchyň s kachlovou pecí, kterou pak Eva Pilarová doplnila moderními prvky jako je mikrovlnná trouba a elektrický sporák.  V patře jsou čtyři obytné pokoje propojené předsíní a halou. V chalupě nechybí ani půda a sklepení. Historická roubená stodola pochází z roku 1758 a po jedné její straně se táhne dlouhá pavlač.

Pohádková atmosféra

Eva Pilarová měla chalupu vymazlenou do posledního detailu a vytvořila z domu místo, které v sobě neslo pohádkovou atmosféru. Všechny kousky nábytku byly pečlivě vybrány s láskou k detailu, což se projevovalo i v drobných dekoracích, jako jsou svaté obrázky nebo poličky s krajkovými dečkami. Opravdovou zpěvaččinou chloubou byla stará kredenc se starodávným servisem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Petra Janů ukázala nádhernou chalupu v jižních Čechách. Našla zde druhý domov

Skromná zahrada

Velkou zahradu zdobilo kromě trávníku jenom několik rostlin a ovocných stromů, které dodávaly místu život. Exteriér ozvláštňoval starý plaňkový plot s malovanými hrníčky, který dodával domu nostalgický nádech.

Dnes dům vlastní Alice Nellis

Jak jsme psali na našem webu, dva roky poté, co zpěvačka zemřela, stavení prakticky v nezměněném stavu koupila režisérka Alice Nellis.

Chtěl jsem, aby v tom zase byla nějaká múza a to se myslím podařilo se vším všudy, komentoval prodej chalupy vdovec Jan Kolomazník, který je rád, že chalupu opět vlastní umělkyně a že tím pádem bude nějakým způsobem dál pokračovat umělecký duch, kterým je chalupa protknutá. Zájemců podle něj bylo hodně, přes čtyřicet, ale polovinu z nich tvořili lidé, které zajímalo hlavně to, jak slavná zpěvačka bydlela a o koupi vlastně zájem neměli. Ale našlo se i několik vážných zájemců. Až do posledního momentu jsem si vybíral, komu to dám a komu ne, svěřil se v pořadu Showtime televize Prima.

Zdroje: idnes.cz, Profimedia.cz, TV Prima


Přečtěte si také