Bydlení slavných

28. října 2022 07:01

redakce Prima Living

Petra Janů ukázala nádhernou chalupu v jižních Čechách. Našla zde druhý domov

Zpěvačka Petra Janů našla druhý domov v jižních Čechách. Nedaleko Jindřichova Hradce si před 35 lety se svým manželem Michalem Zelenkou pořídili chalupu z 12. století a postupně si ji zvelebili. Petra Janů na chalupě tráví celé léto a většinou i Vánoce.

Říká se, že Češi jsou národem houbařů a chalupářů. Platí to také o Petře Janů, ta si zvelebuje druhý domov na jihu Čech. K chalupaření ji přivedl její zesnulý manžel Michal Zelenka (†63). „Můj muž dříve býval vášnivým rybářem. Měli jsme dvanáctsettrojku, udělali jsme si z ní obytné rybářské auto, ve kterém jsme i spali a vyráželi na různá místa. Jenže postupem času jsme začali být pohodlnější. Proto jsme si v jižních Čechách začali hledat chalupu,“ přiblížila zpěvačka pro web Prima Ženy.

„Dostali jsme tip na objekt s bohatou historií, daleko od civilizace, který obklopoval les a nádherná příroda. To místo nás hned zaujalo. Když jsme navíc před chalupou uviděli sedm set let starý javor, což je státní památka, nepotřebovali jsme už ani vidět vnitřek. Řekli jsme pánovi, který to prodával, že to bereme okamžitě,“ zavzpomínala Petra Janů. Trvalo zhruba rok, než se mohli nastěhovat.

Zajímavé stavení kdysi sloužilo jako kaple

Na místě chalupy původně stála kaple, která byla v roce 1775 odsvěcena. Řád ji prodal rodu Černínů, který ji přestavěl na hospodářství. Od té doby sloužil objekt k bydlení. Následně patřil také státnímu podniku Lesy ČR. Petra se může pyšnit tím, že tam, kde dříve býval oltář, má nyní ložnici. „Pokaždé když na chalupu přijedu, ať už jsem v jakémkoliv rozpoložení, stačí mi dvě tři hodiny a jsem v naprosté pohodě. Tohle místo mi dodává pozitivní energii. Je to tady promodlené,“ prozradila zpěvačka.

Ústupek kvůli bylinkám

Od začátku měli s manželem úkoly jasně dané. „Michal na chalupě musel pořád něco dělat. Já byla spíše ten typ, který si ji chtěl užívat. Vždycky jsem toho udělala daleko víc, když jsem nemusela, než když mi někdo říkal, co všechno musím,“ přiblížila Petra Janů pro Prima Ženy. Nejvíce se prý dohadovali o skleníku.

„Jsem dítě z vesnice a mám k pěstování odpor. Moje maminka byla autorita, takže jsem musela na políčkách trávit spoustu času. Nesnášela jsem to. Na rozdíl ode mě byl Michal dítě z města, a když jsme si chaloupku pořídili, hrozně moc chtěl něco pěstovat. Vyřešili jsme to tak, že jsme šli k notáři a sepsali tam, že já do skleníku nikdy nepůjdu (výrazně se směje). Nakonec jsem ale udělala ústupek kvůli bylinkám,“ vylíčila zpěvačka.

Ve skleníku má mátu, bazalku, libeček, pažitku, dobromysl, rozmarýn, šalvěj a bobkový list. Kterou bylinku používá Petra Janů nejčastěji? „Každá se hodí k něčemu jinému. Máta do čajů a drinků, libeček do bramboračky, rozmarýn pod maso a tak dále,“ uvedla kdysi zpěvačka pro Deník cz.

Rybník na počest manžela

Jihočeskou chalupu zvelebovali dlouhá léta. Kdo má chalupu, ví, že práce kolem ní nikdy nekončí. Zrekonstruovali přízemí, střechu včetně krovů a přistavělo se patro. V chalupě mají plynové topení i krb. „Trávím tady vždycky celé léto a většinou i Vánoce,“ prohlásila Petra, která po smrti manžela, jenž zemřel před jedenácti lety, na jeho počest nechala u chalupy vybudovat rybník. Dostal jméno po zesnulém manželovi zesnulé zpěvačky, nese jméno Michal.

Zdroj: zeny.iprima.cz, denik.cz/bydleni


Přečtěte si také