Koupelny

5. října 2019 08:00

Tereza Javorová

Jak vybělit prádlo bez chemie

Pečlivě třídíte prádlo před praním, používáte prací prostředek na bílé prádlo, ale vaše nová košile ve sněhové barvě stejně brzy zašedne? Zkuste prádlo a záclony vybělit přírodním způsobem bez chemie.

V drogerii můžete koupit spoustu přípravků na bělení prádla. Vyhodíte za ně ale spoustu penez a výsledek často nebývá viditelný. Ty nejlepší přísady, čím prádlo vybělit, přitom máte pravděpodobně už dávno doma, jsou šetrné k životnímu prostředí i k vašemu prádlu. Zkuste zašedlé prádlo vybělit bez chemie.

Zašedlé prádlo vybělí:

Citron

Citronem vybělíte nejen nehtová lůžka při manikůře. Skvěle funguje i jako přírodní bělidlo na prádlo. Do horké vody s koncentrovanou citronovou šťávou prádlo namočte na několik hodin a nechejte ho pořádně odmočit. Poté ho přeperte v ruce.

Jedlá soda

Kdo se snaží žít alespoň trochu ekologicky, na jedlou sodu nedá dopustit. Je skvělým pomocníkem nejen při vaření, ale zejména při čištění skvrn, úklidu, dezinfekci a ano, hádáte správně, i při praní! Prádlo sice intenzivně nevybělí, ale bílou barvu dokáže uchránit. Lžíci jedlé sody tak přidávejte pravidelně k praní přímo do bubnu nebo ji smíchejte se svým pracím práškem.

Tip! Jedlá soda navíc z pračky odstraní vodní kámen.

Kypřicí prášek do pečiva

Namočte zašlé prádlo do lavoru s teplou vodou, ve které rozmíchejte jeden prášek do pečiva. Nechejte odstát a poté důkladně vyperte.

Vinný ocet

Funguje místo aviváže, dezinfekce a dokonce i jako bělidlo. Vinný ocet má v kuchyni i v koupelně všestranné využití. Zkuste ho přidat do pračky místo aviváže. Nemusíte mít strach, po uschnutí z prádla už ocet cítit nebude.

Sluníčko

Na podzim ho už, pravda, moc není. Sluníčko prádlo dokáže opravdu krásně vybělit. Využijte tak ještě posledních paprsků babího léta a pokud máte možnost, prádlo pověste ven. Jen ho na sluníčku nenechávejte moc dlouho. Ohyb šňůry by nebo oblast kolem kolíčků by mohly naopak zažloutnout.


Přečtěte si také