reklama

Jak vybělit prádlo bez chemie

skrivaa
5. října 2019
Pečlivě třídíte prádlo před praním, používáte prací prostředek na bílé prádlo, ale vaše nová košile ve sněhové barvě stejně brzy zašedne? Zkuste prádlo a záclony vybělit přírodním způsobem bez chemie.
reklama

V drogerii můžete koupit spoustu přípravků na bělení prádla. Vyhodíte za ně ale spoustu penez a výsledek často nebývá viditelný. Ty nejlepší přísady, čím prádlo vybělit, přitom máte pravděpodobně už dávno doma, jsou šetrné k životnímu prostředí i k vašemu prádlu. Zkuste zašedlé prádlo vybělit bez chemie.

Zašedlé prádlo vybělí:

Citron

Citronem vybělíte nejen nehtová lůžka při manikůře. Skvěle funguje i jako přírodní bělidlo na prádlo. Do horké vody s koncentrovanou citronovou šťávou prádlo namočte na několik hodin a nechejte ho pořádně odmočit. Poté ho přeperte v ruce.

Jedlá soda

Kdo se snaží žít alespoň trochu ekologicky, na jedlou sodu nedá dopustit. Je skvělým pomocníkem nejen při vaření, ale zejména při čištění skvrn, úklidu, dezinfekci a ano, hádáte správně, i při praní! Prádlo sice intenzivně nevybělí, ale bílou barvu dokáže uchránit. Lžíci jedlé sody tak přidávejte pravidelně k praní přímo do bubnu nebo ji smíchejte se svým pracím práškem.

Tip! Jedlá soda navíc z pračky odstraní vodní kámen.

Kypřicí prášek do pečiva

Namočte zašlé prádlo do lavoru s teplou vodou, ve které rozmíchejte jeden prášek do pečiva. Nechejte odstát a poté důkladně vyperte.

Vinný ocet

Funguje místo aviváže, dezinfekce a dokonce i jako bělidlo. Vinný ocet má v kuchyni i v koupelně všestranné využití. Zkuste ho přidat do pračky místo aviváže. Nemusíte mít strach, po uschnutí z prádla už ocet cítit nebude.

Sluníčko

Na podzim ho už, pravda, moc není. Sluníčko prádlo dokáže opravdu krásně vybělit. Využijte tak ještě posledních paprsků babího léta a pokud máte možnost, prádlo pověste ven. Jen ho na sluníčku nenechávejte moc dlouho. Ohyb šňůry by nebo oblast kolem kolíčků by mohly naopak zažloutnout.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama