Bydlení

26. dubna 2016 12:44

Markéta Zídková

Místo krabic tu bydlí lidé aneb Luxusní bydlení v kontejnerech

Lodní (přepravní) kontejnery jsou skvělým a levným stavebním materiálem.

Kreativní budova může být vytvořena vpodstatě zjakéhokoliv materiálu. Jedna ztakových moderních nevšedních staveb stojí vKalifornii. Jejími základními stavebními jednotkami jsou totiž lodní kontejnery na přepravu zboží. Dům, který je nejen pohledný, ale i ekologický, vyprojektovalo americké studio ECOTECH Design.

Neobvyklý dům je sestaven z 6 nákladních kontejnerů, které jsou propojené a poskytují dostatek prostoru. Díky nápaditému rozložení jednotlivých částí a prosklenému atriu by nikdo ani nehádal, že základem domu je několik přepravních jednotek.

Architekt navíc myslel na co největší soběstačnost domu, která je vsouladu sčím dál většími ekologickými požadavky na moderní stavby. Velká okna dodávají během dne tolik světla, že není třeba uvnitř domu přehnaně svítit. Venkovní naddimenzovaná nádrž svodou ji přirozeným způsobem ohřívá (teplem okolí a slunečním žárem) a solární panely na střeše domu zas výrazně pomáhají šetřit spotřebu dodávané el. energie zveřejné sítě.

Dům je postaven ve slunné Kalifornii. Přesunout jej sem do Čech by znamenalo, že bychom asi museli trochu zapracovat na zateplení domu, dodat pořádný kotel na teplou vodu a zimní vytápění a na solární panely bychom se mohli spolehnout jen jako na drobnou energetickou výpomoc. Nicméně, jde o skvělý pokus moderní architektury, který může být základem pro další kreativní nápady uplatnitelné i vnašem podnebí.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také