10 pravidel, jak správně krmit kočku

Kočky a kocouři jsou oproti pejskům mlsní labužníci. Říká se, že není vybíravějšího zvířete, než je kočka. A něco pravdy na tom je. Vyznat se v kočičích chutích bývá často velké umění, ale jedno je jisté, když kočce jídlo nevoní, tak se ho ani nedotkne. Pořekadlo mlsný kočičí jazýček by se tedy dalo spíše aplikovat na čich, protože ten je pro kočky při výběru jídla naprosto zásadní.

Kočka má na jazyku má více než 500 chuťových pohárků a navíc má dokonale vyvinutý čich, disponuje totiž až 200 milióny čichových buněk, díky nimž je v jídle tak vybíravá, protože čich je pro ní nejdůležitějším čidlem při rozpoznávání potravy. A na to by měl každý majitel domácí kočky pamatovat.

Desatero správného krmení kočky

  1. Kočky siformují svoje chuťové preference od věku malých koťat. Pokud jim už od začátku nebudete různě podstrojovat, budou méně vybíravé
  2. Prokočky je důležitější teplota jídla než jeho chuť. Nejraději mají teplotu okolo 38°C, protože jim připomíná čerstvě ulovenou kořist. Pokud dáváte kočkám jídlo zlednice, takji rozhodně nechte ohřát přinejmenším napokojovou teplotu.
  3. Kočka je především masožravá. Takže zapomeňte, že se vám podaří z koček udělat vegetariány. Kočkám nechutná kyselá nebo hořká potrava, proto například často nesní dva dny starou šunku, která je cítit mírně kysele či hořce. Nedávejte kočce čokoládu, která je pro ně toxická kvůli obsahu theobrominu.
  4. Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, kočce ji klidně můžete nechat přes noc. Je to lovecké zvíře, které jezvyklé chodit lovit vnoci. Ideální jsou dvě až třiporce denně vpravidelných intervalech.
  5. Špatný pitný režim může mít prokočky vážné zdravotní následky, především nemoci močových cest. Ideálně by kočka měla vypítnejméně 150ml vody denně. Misku sčistou vodou dávejte úplně těsně vedle misky najídlo.
  6. Kočky jsou vybíravé, a pokud chcete přejít na jinou stravu, tak se připravte, že to nebude jednoduché. Každý den zvyšujte podíl nového krmiva a zároveň snižujte podíl původního, až budete na konci týdne kočku krmit již výhradně novým krmivem. Přechod může trvat dva týdny.
  7. Kočky je důležité krmit v pravidelných intervalech, například ráno krmit kolem osmé avečer kolem šesté hodiny, případně pak v noci pak misku doplnit. Misky po každém jídle důkladně umyjte. Některé kočky z ušpiněných misek odmítají jíst.
  8. Mlsný kočičí čich je pro kočky při výběru jídla určující. Často potravu pouze očichají, a když jim nevoní, tak se ho ani nedotknou. Jejich čich je tak dokonalý, že dokáží v jídle rozpoznat i schovaný malý prášek na odčervení zabalený například v plátku šunky, což každý chovatel potvrdí. Je velmi těžké krmit kočky potravou, která jim nevoní.
  9. Dospělá kočka nepotřebuje mléko! Může po něm mít průjem, protože ho špatně tráví a není proto vůbec vhodné. Samozřejmě malá koťátka mléko potřebují. Nedávejte jim ale kravské, kupujte speciální určené pro koťata.
  10. Máte-li doma více koček, je důležité, aby každá z nich měla svou vlastní misku, kterou po krmení vždy důkladně umyjete. Pokud se jedná o koťata, můžete je nechat jíst z jedné misky, ale pouze v případě, že se nebudou navzájem odstrkovat.

Kočičí tráva podporuje trávení

Pokud máte kočku v bytě bez přístupu na trávník, rozhodně jí pěstujte trávu v květináčích. Ta podporuje zažívání a zamezuje tvorbě chomáčků chlupů v  trávícím ústrojí a navíc zabráníte kočce okusovat pokojové květiny, které by pro ní mohly být jedovaté. Asi nejvhodnější volbou je šáchor (Cyperus), který kočky milují. Mějte ho na světlém a teplém místě, kam se mohou kočky jednoduše dostat. Nedávejte ho ale přímo na slunce. Běžně se prodávají také semena trávy pro kočky(většinou obiloviny), která zajišťuje bezproblémové trávení.


Přečtěte si také