Jak správně krmit koťata. Pozor na kravské mléko a syrová játra!

Máte doma mladou kočičku nebo uvažujete, že si pořídíte kotě? Pak je určitě velmi důležité vědět, jak ho správně krmit, protože pro to, aby z něj vyrostla zdravá a statná kočka či kocour, je právě správná výživa klíčová. Koťata rostou jako z vody, během prvního týdne po narození už mají skoro dvojnásobnou váhu. Jak koťata krmit a proč jim nedávat kravské mléko?

Kravské mléko koťatům nedávejte!

V ideálním případě se po narození o koťata stará výhradně kočičí maminka a živí je svým mateřským mlékem. Může se ale stát, že kočka nebude mít dostatek mléka pro všechny své potomky a v takovém případě je vhodné začít koťata dokrmovat speciálním mlékem pro koťata – nikdy ne mlékem kravským, jelikož obsahuje laktózu, kterou většina koček velmi špatně snáší, protože pro ně není dobře stravitelná. Kravské mléko může způsobit průjem, žaludeční potíže, případně i úhyn koťat.

První přikrmování

První přikrmování se doporučuje od třetího až čtvrtého týdne života kotěte. Rozhodně se nemá násilím „odtrhávat“ od mateřského mléka dříve než od 12. týdne života, kdy je již kotě samostatné. Po odstavení od mateřského mléka začíná doba zvykání na pevnou stravu, ale také se mládě učí chodit na kočičí záchod, škrabat drápky, prozkoumávat své okolí.

Imunitní okno koťat

U koťat si musíme dávat pozor na dobu, kdy se u nich snižuje příjem mateřského mléka a začíná kombinace s ostatní stravou. „V tomto období může nastat tzv. imunitní okno, kdy kotě snižuje příjem vhodných protilátek, které získává z mateřského mléka, a samo si jeho organismus ještě vlastní neumí vytvořit,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek a doplňuje: „Proto je u mladé kočky v tomto období důležitý dostatečný přísun vitaminu C a E, které posilují formující se imunitní systém.“

Pozor na syrová játra!

Kočka, a především pak koťata mají malý žaludek. Krmte proto v několika dávkách během dne. Koťata můžete až šestkrát denně. Pamatujte, že kočka je šelma, takže na prvním místě by jejich strava měla obsahovat kvalitní živočišné bílkoviny. Těch potřebuje kotě opravdu hodně. Bílkoviny (proteiny) pomáhají při tvorbě svalů a tkání a jsou jejím hlavním zdrojem energie. Důležitou složkou v krmivu by měl být i taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

Pozor dejte na vnitřnosti, především pak syrová játra. Sice obsahují množství vitaminu A, ale nedávejte je kočce příliš často, velké množství jater ( i vařených) zvířatům nesvědčí a hrozí trávicí problémy.

Pro kočičí žaludek je nevhodné vepřové maso a jakékoliv kořeněné, solené a smažené lidské jídlo.

Dáváte-li kočkám pouze suchou stravu, tak si hlídejte množství a dodržujte krmné dávky. Granule obsahují více sacharidů a energie než mokrá strava a kočka po nich může více tloustnout. Na druhou stranu jsou granule dobré na kočičí chrup, protože díky žvýkání a chroupání pomáhají odstraňovat zubní povlak.

Krmíte-li kapsičkami, tak dodržujte to, aby potrava měla pokojovou teplotu, kočkám to připomíná čerstvě ulovenou kořist.

Pravidla kočičího krmení

Od zhruba čtvrtého měsíce by se u kočky četnost krmení měla snížit na tři dávky. Dopoledne, odpoledne a jedno jídlo pak později večer. „Naučte kočku na pravidelnost. Dávejte jí krmivo stále ve stejnou dobu, aby si zvykla a pak se nestalo například to, že se naučí o krmivo říkat třeba i velmi brzo ráno. Od sedmého měsíce života kočky rozdělte krmivo do dvou dávek a u téhle četnosti krmení by se již mělo zůstat. Krmivo kotěti dávejte vždy na stejné místo,“ doporučuje Jiří Švihálek.

Kočky musí taky pít

Nikdy nezapomínejte na dostatečný přísun čerstvé vody. „Voda by měla být kočce dostupná během celého dne a minimálně jednou za den byste měli do misky nalít vodu čerstvou. Při její výměně nezapomeňte kontrolovat pitný režim svého domácího mazlíčka, to znamená sledovat, kolik vody ubylo z misky,“ vysvětluje specialistka na výživu psů a koček Adéla Palacká a uzavírá: „Můžete tak předejít některým zdravotním problémům, jako jsou třeba záněty ledvin či močového měchýře.“

Zdroje: specialistka na výživu psů a koček Adéla Palacká, odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek, imnau.czthesprucepets.com


Přečtěte si také