reklama

Hravé Velikonoce s technikou paper mache: Využijte staré noviny i krabice

Simona Sedláčková
12. dubna 2020
Technika paper mache, česky kašírování, je velmi stará a oblíbená u školních dětí, stejně jako u renomovaných výtvarníků. Vyzkoušejte ji a vytvořte velikonoční dekorace, které vám budou všichni závidět.
reklama

Technika paper mache (papier mache, papier-mâché, papír maš, ale také kašírování) pochází zFrancie, kde je součástí lidových tradic. Můžete na ni využít staré noviny, kartonové krabice, časopisy, balicípapír i papírové sáčky, trubky od toaletního papíru či kuchyňských utěrek nebo knihy ale dokonce i obaly od vajec.

Dále budete potřebovat obyčejné disperzní lepidlo typu Herkules, nůžky, tužku a štětec, případně různé dráty a menší prkénko na podstavec pod slepičku. Na závěr použijete bílou barvu typu balakryl a vzorované papíry nebo akrylové barvy na barevné dokončení. Můžete použít i obyčejné tempery nebo vodové barvy, pak byste však měli celou dekoraci přestříkat ještě bezbarvým lakem ve spreji.

Technika spočívá vtom, že si zkartonu vytvoříte kostru, tedy základní tvar, a pak začnete nalepovat jednotlivé vrstvy papíru, abyste docílili prostorového tvaru, například slepičky. Nakonec slepičku můžete polepit barevnými papíry.

Základ znafukovacích balonků

Abyste jednoduše docílili oblého tvaru slepičky, můžete jako základ využít i nafukovací balonky. Ty ksobě spojte papírovou lepenkou a pak na ně nanášejte lepidlem jednotlivé vrstvy papíru. Základ zobáku, hřebínku a nožek tvoří drát, opět potažený vrstvami papíru.

Po zaschnutí celou slepičku natřete bílým Balakrylem, který celou slepičku ještě více zpevní. Nakonec můžete figurku pomalovat akrylovými barvami nebo opět polepit barevnými papíry.

Slepice zkartonu

Krásnou barevnou dekoraci si můžete vytvořit i z kartonu, vycpaného zmačkanými papíry a polepeného novinami. A Hlavně, taková slepička může váš pokoj zdobit po celý rok, nejen na Velikonoce.

Jak budete postupovat

Nejprve si nakreslete a vystřihněte zpevného kartonu základní tvar slepičky, ve dvou kusech.

Připravte si i silnější drátek na nožky a ohněte ho do tvaru „U“.

Vystřihnuté kartony přiložte ksobě a ve spodní části slepičku sešijte obyčejnou kancelářskou sešívačkou.

Mezi kartony vložte zmačkaný papír, tím slepici vycpete a získá plastický, oblý tvar těla. Nakonec sešívačkou sešijte slepici kolem dokola. Nezapomeňte, že vtuto chvíli už musí být mezi kartony vložen ohnutý drátek – nohy slepice.

Nakonec slepici olepte papírovou lepicí páskou a naneste několik vrstev novin, pomocí lepidla.

Slepičku pomalujte akrylovými barvami podle své vlastní fantazie a zapíchněte do podstavce zkusu dřeva sprasklinou.

Zajíčci snovinovým efektem

Není nutní, vždy výslednou figurku pomalovat nebo potapetovat pestrými barvami a vzory. Základní, tedy novinový vzhled vypadá stejně skvěle!

Kdy budou Velikonoce v roce 2022, zjistíte zde.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama