Velikonoce

19. července 2021 15:58

Matouš Hartman

Kdy budou Velikonoce 2022? Svátky jara nás čekají v polovině dubna

Svátky jara nás v roce 2022 čekají v polovině dubna. Velikonoce oslavíme 15. až 18. dubna.

Velikonoční kalendář pro rok 2022

Velikonoce v roce 2022 nás čekají kolem poloviny dubna. Níže najdete data jednotlivých svátků.

  • Popeleční středa, 2. března 2022: Je začátkem předvelikonočního období, které trvá 46 dní. Jeho nejdůležitější součástí je půst trvající 40 dní. Dříve se půst držel, aby lidem vystačily po dlouhé zimě potraviny. Dnes můžeme postní období využít pro očistu těla a odepřít si neřesti, jako jsou alkohol nebo cigarety. Na Popeleční středu dělá kněz v kostele věřícím tzv. popelec, kříž z popela větviček jívy (kočičky). Ten odkazuje na pomíjivost našeho bytí.
  • Škaredá středa, 13. dubna 2022: Velikonoce nezačínají zrovna optimisticky, Škaredá středa připomíná Jidášovu zradu Ježíše Krista. Jídlo by tenhle den mělo vypadat ošklivě, potrhaně, pokrouceně, ideální jsou třeba bramboráky. Večer se pečou jidáše, sladké pečivo, které tvarem připomíná provaz, na němž se Jidáš oběsil. Na Škaredou středu byste se neměli mračit, aby vám špatná nálada nezůstala po celý rok!
  • Zelený čtvrtek, 14. dubna 2022: Tenhle den přináší po zakaboněné Škaredé středě lid a mír. Na Zelený čtvrtek byste svým bližním měli odpustit jejich skutky. S nikým se nesmíme hádat a měli bychom si dát jidáše potřeného medem. To nám zajistí, že budeme následující rok zdraví. Název dne se promítá i do tradičního jídelníčku, na Zelený čtvrtek bychom měli jíst zelené potraviny, třeba špenát, brokolici, hrách atd. Kdo má zahradu, měl by na tento významný den zasít zeleninu. Předci tvrdili, že bude lépe růst...
  • Velký pátek, 15. dubna 2022: V tento den byl ukřižován Ježíš Kristus (promítá se to i do pověry, že pátek je nešťastný den). Den je to tajuplný. Někde se říká, že se na chvíli otevírají cesty k pokladům ve skalách nebo sklepeních. Kdo ale nestihne s pokladem odejít včas, stráví v podzemí celý rok. S Velkým pátkem je také spojený striktní půst, a to až tak drsný, že se masa nesmíme ani dotknout! Je také zakázáno prát a pracovat s půdou, takže žádné zahradničení! To, co je příjemnější, je pověra, že z pramenů začne namísto vody vyvěrat víno...
  • Bílá sobota, 16. dubna 2022: Tradice spojené s Bílou sobotou se týkají úklidu a čistoty. V tento den se tradičně uklízel dům a novým koštětem se zametala podlaha, což mělo zajistit, aby se všelijaká havěť držela dále od stavení. Bílou sobotou také končí dlouhé období půstu.
  • Neděle, Boží hod velikonoční, 17. dubna 2022: Tohle je asi nejveselejší den Velikonoc. V neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých, takže se lidé mají radovat. Den je spojený také s pořádným hodováním, vždyť teprve v sobotu skončil půst. Pokud v neděli sníte posvěceného velikonočního beránka, najdete ztracenou cestu. Jak si tuhle tradici vyložíte, je už na vás.
  • Velikonoční pondělí, 18. dubna 2022: Nejznámější den Velikonoc, oblíbený hlavně mezi dětmi. Tradičně chodí chlapci s pomlázkami a dostávají od děvčat kraslice. Oblíbená tradice ale prošla mnoha změnami, často se místo vajec dávají sladkosti nebo dospělým alkohol. Je to také tradice, která nejvíce šokuje cizince.

A kdy nás čekají Velikonoce v dalších letech?

Mnoho informací o Velikonocích najdete v našem speciálu:

Postní neděle v roce 2022

Postních nedělí je před Velikonocemi šest. Každá má své jméno (může se lišit v různých regionech) a jsou s ní spojeny jiné tradice.

  1. Černá neděle: 6. března 2022
  2. Pražná neděle: 13. března 2022
  3. Kýchavá neděle: 20. března 2022
  4. Družební neděle: 27. března 2022
  5. Smrtná neděle: 3. dubna 2022
  6. Květná neděle: 10. dubna 2022

Na Velikonoce se můžete připravit s předstihem

Svátky jara přímo vybízejí k tomu, abychom tvořili, pekli a vařili.

Velikonoce v kuchyni

Podobně jako další svátky jsou i Velikonoce spojené s tradičními pokrmy, které nejen dobře chutnají, ale mají i určitou symboliku. O Velikonocích by na stole neměly chybět následující jídla a dobroty:

Velikonoční beránek se peče hlavně na Boží hod velikonoční. Pokud ho necháme posvětit a sníme ho, údajně najdeme ztracenou cestu.

Jidáše jsou tradiční pečivo, které připravujeme večer na Škaredou středu a jíme ho ke snídani na Zelený čtvrtek. Tvar jidášů se liší region od regionu, ale vždy má připomínat provaz, aby upomínal na to, že se Jidáš po své zradě Ježíše Krista oběsil.

Mazanec je nejspíše nejstarší velikonoční pečivo, které původně mělo na povrchu vyříznutý kříž, aby připomínalo Kristovo umučení. Peče se v neděli na Boží hod velikonoční.

Velikonoční nádivka je velice oblíbený slaný pokrm připravovaný například z mladých kopřiv. Základní recept je jednoduchý, ingredience, jaké do něj přidáte, už záleží na vás. Můžete zkusit i nádivku s oblíbeným medvědím česnekem!

Velikonoční tvoření

Velikonoce vybízejí k tomu, abychom si vyzdobili dům. Krásné je nazdobené jarní osení, ale můžete udělat třeba i betonové kraslice. Naučte se také barvit vejce přírodními barvami.

Níže jsme pro vás vybrali pár nejzajímavějších velikonočních nápadů od redaktorky Simony:

Odkud se vzaly Velikonoce?

Ačkoli se to nezdá, Velikonoce jsou v křesťanství důležitější svátek než Vánoce a připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dnes jsou to ovšem hlavně svátky jara, které slavíme se svou rodinou. Velikonoční doba začíná už Popeleční středou, po níž následuje čtyřicetidenní postní období se šesti nedělemi. Potom už přicházejí Velikonoce, které slaví většina české populace, tedy Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a nejoblíbenější Velikonoční pondělí, kdy se chodí koledovat s pomlázkou.

Nejen velikonoční tradice najdete v našem speciálu o lidových zvycích.


Přečtěte si také