Vánoce

14. prosince 2018 08:34

redakce Prima Zoom

10 tipů, jak vánočně provonět byt. Vše najdete doma, pro nic nemusíte běžet

Pro ty, kteří milují příjemnou vůni Vánoc zde máme 10 super tipů, jak si ji vytvořit doma za pomocí ingrediencí, které běžně vlastníme.

Máte už krásně nazdobený byt, ale pořád tomu něco chybí? No, jasně. Ta pravá vůně Vánoc. Možností, jak provonět byt je mnoho. Můžete si koupit vůni v obchodě, nebo si nějakou vyrobit doma. A právě proto pro vás máme 10 tipů, jak si domov na Vánoce provonět.

Potpourri

Své oblíbené letní vůně můžete uschovat do sklenice na zimu. Nejen že ve sklehezky vypadají, ale jakmile je budete zahřívat, budou vydávat božskou vůni. Můžete vyzkoušet třeba kombinaci jedlových větviček, skořice a peprmintových tyčinek. Velmi zajímavá je také vůně citronu, rozmarýnu a skořice. Blogerka Delia z blogu deliacreates.com pak doporučuje udělat si kombinaci, do které přimícháte své oblíbené koření i dary přírody.

Girlandy z ovoce

Přizvěte na pomoc své děti a společně vytvořte girlandy, které provoní váš byt. Nejprve usušíte v troubě či v sušičce ovoce, poté jej navlékněte na provázek, který rozvěsíte různě po bytě.

Vonící skořicové ozdoby

Na těchto perníčcích si sice moc nepochutnáte, zato skvěle provoní váš byt. Na těsto použijte jablečné pyré (klidně kupované ze skleničky), lepidlo a skořici. Když těsto přenesete na pečící papír, použijte svá oblíbená vykrajovátka a vytvořte tvary, které chcete. Zapněte troubu na nízký stupeň, do ornamentů propíchněte dírky, do nichž přijde mašlička a nechte v troubě vysychat. Nakonec ozdobte.

Skořicové žaludy

Těsto, které jste si vyrobili v předchozí části, můžete použít mnoha dalšími způsoby. Můžete například vyrobit falešné žaludy, které pověsíte různě po bytě. Stejně tak můžete udělat obyčejné korálky, které navléknete do girland či na adventní věnec. Do kuliček můžete ještě zapíchnout hřebíček vcelku.

Voňavé šišky

Nasbírejte si venku popadané borové šišky a nakapejte na ně skořicový olej. Šišky naaranžujte do mísy a nechte vysychat. Šišky budou pomalu uvolňovat aroma a naplní váš domov pikantní vůní skořice. pokud chcete, některé můžete pomalovat bílou barvou. Vznikne vám tak nádherná přírodní dekorace.

Vánoční hrnec

Neexistuje jednodušší způsob, jak se připravit na Vánoce než postavit hrnec plný oblíbených přísad na zadní hořák vašeho sporáku. Nejlepší věc na tomto způsobu je, že můžete použít cokoliv, co máte po ruce! Blogerka z webu halfbakedharvest.com doporučuje použít čerstvé ovoce a větvičky jedle.

Ovoce na plotně

Neholdujete jehličnanům, máte raději vůni ovoce? Žádný problém. Do hrnce si udělejte voňavou směs z čerstvých jablek, pomerančové kůry, hřebíčku a celé skořice. Zalijte troškou vody, postavte na plotnu a pomalu vařte.

Věnec z čerstvé šalvěje

Vše, co potřebujete pro tutojednoduchou dekoraci, je velké množství čerstvé šalvěje a polystyrenový věnec. Jednotlivé lístky přišpendlete, nebo přilepte na věnec a nakonec jen ozdobte širokou látkovou stuhou. Slavnostní a aromatickou dekoraci pak můžete pověsit třeba i do obývacího pokoje.

Domácí gelový osvěžovač

Do pěkné sklenice nakapejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Připravte si obyčejnou potravinářskou želatinu podle návodu, do které nakonec přidáte dvě lžičky soli, aby se nezkazila. Želatinu nalijte do připravené sklenice s olejíčkem. Ozdobit můžete sušeným ovocem, nebo nějakými bobulemi. Pokud chcete osvěžovač barevný, přidejte do želatiny ještě potravinářské barvivo.

Domácí difuzér

Opojné vůně mohou vydávat i difuzéry, ale v obchodě jsou pěkně drahé. Vyrobte si nějaký doma – budete potřebovat nějakou lahvičku, oblíbený esenciální olejíček a pak nějaký jiný olej bez zápachu, do kterého nakapete právě vonný olej. Pak už jen stačí směs nalít do skleničky, zastrčit špejle a domácí difuzér je hotov.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také