Bydlení

15. dubna 2018 06:00

Matouš Hartman

10 zvyků, které se naučte doma dělat denně. Budete šťastnější

Jenom jednoduchá změna v naších každodenních zvyklostech může zvednout náladu a bojovat se špatnými dny. Někdy je potřeba uklidit, jindy cvičit, někdy zase odpočívat. Vyzkoušejte následující tipy a udělejte si všední dny příjemnější.

Často z práce přijdeme unavení a doma nás čekají další povinnosti. Máme pocit, že jsme den promrhali, nic neudělali a přitom jsme si ani neodpočinuli. Nakonec se na sebe podíváme do zrcadla a vidíme svůj utahaný obličej bez úsměvu. To všechno dohromady v nás vzbuzuje negativní pocity a špatnou náladu. Dá se s tím ale poměrně snadno bojovat. Stačí do svého denního repertoáru zařadit pár zvyků. Některé vás svou jednoduchostí, ale zároveň efektivností opravdu nadchnou.

Ustelte si

Nejenže nastartujete den něčím smysluplným, ale zároveň večer nepřijdete domů a neuvidíte rozestlanou postel. Ta totiž vyvolává nepříjemné pocity a nevybízí k odpočinku, ale spíš k úklidu.

Uklízejte

Pokud se cítíte špatně, není nic lepšího než tělesná aktivita. Můžete cvičit, ale pokud nemáte svůj den a nechce se vám z domu, pusťte se do uklízení. Uklizený byt vám zvedne náladu.

Poslouchejte rádio

Většinu stanic si už můžete pustit online, takže ani nepotřebujete přehrávač. Bude stačit mobil s aplikacemi nebo prostě jen přístupem k internetu. Vybírejte stanice bez hudby. Při různých činnostech v domácnosti se tak dozvíte více o světě, získáte nové informace. Pokud mluvíte anglicky, zkuste podcasty, z nichž některé jsou vzdělávací a během pár minut vám dodají zajímavé informace a novinky. Najdete je třeba na Spotify, ale i jinde.

Zapisujte si myšlenky

Většina z nás má papírový diář. Na rozdíl od toho v mobilu není tak odosobněný. Zatímco diář v mobilu vypadá jako jeden úkol za druhým, do toho papírového můžete zapisovat i nápady nebo hlavní cíle pro konkrétní den.

Poslouchání rádia zvládnete i při jiných činnostech. Foto: istock.com

Naučte se odpočívat

Je to asi největší dovednost současnosti. Neustále se na něco soustředíme a zapomínáme odpočívat. Zkuste si dát během dne deset minut, kdy si jen tak lehnete na gauč nebo sednete do křesla a nebudete myslet na problémy ani sledovat televizi nebo poslouchat hudbu.

Nečtěte na počítači

Čtení na počítači nás rozptyluje. Zejména pokud je počítač připojený k internetu. Máme tendenci se věnovat více věcem najednou a ne tomu, čemu bychom měli. Pokud se učíte nebo připravujete na nějakou pracovní záležitost, snažte se podklady nečíst přímo z laptopu.

Cvičte

Můžete tak odstartovat den. Vstát, dát si deset minut cvičení a potom jít do sprchy a pak do práce. Fyzická aktivita prospívá i naší mysli.

Nespěte více, než je nutné

Všichni si rádi poležíme. Ale zkusili jste vstát třeba v sedm, i když zrovna nepotřebujete? Den najednou bude delší a stihnete toho mnohem více. Případně získáte ráno více času na přečtení zpráv, cvičení či přípravu na nový den.

Snídejte

Snídaně je důležitá. Záleží na tom, jaká vám vyhovuje, jestli sladká nebo slaná. Podstatné je se nepřecpat a jíst zdravě. Odejít do práce s prázdným žaludkem vám den rozhodně nezlepší.

Snídaně by měla být základ dne. Foto: istock.com

Usmívejte se na sebe

Po vyčištění zubů se na sebe usmějte do zrcadla. Zní to možná hloupě, ale už na konci osmdesátých let se zjistilo, že lidé, kteří se na sebe takhle usmívali, měli lepší náladu.

Jednoduchý zvyk zvedne náladu. Foto: istock.com

(mh)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také