Bydlení

31. října 2015 06:00

Klára Beščecová

3 výhody trojúhelníkové chaty

Nezvyklé stavení skýtá jedinečný výhled i soukromí a jako bonus ložnici pod hvězdami.

Vpravdě ojedinělý domek na léto navrhl pro svou rodinu architekt Leo Qvarsebo. Skromný příbytek měl splňovat následující kritéria: mělo být možné vařit jak uvnitř tak i venku, domek musel skýtat klidné místo na čtení a ložnice měla být pod hvězdami. Trojúhelníková dřevostavba, která všechny tyto tři podmínky splnila, je kvidění ve švédském městečku Västerbyn.

Domek ze severní strany kryje hustý les, zterasy najižní straně lze pozorovat moře, pastviny i zapadající slunce. Tvar vysokého trojúhelníku na malé základně architekt zvolil speciálně pro rovinatou krajinu. Vysoký domek umožňuje dobrý výhled do dáli a zároveň vinteriéru rozloženém do pěti (mezi)podlaží nacházejí členové rodiny soukromí.

Rozměrná okna vystupují ztrojúhelníkové střechy sahající až na terasu. Ta díky velkým posuvným skleněným dveřím opticky zvětšuje přízemí. Domek je jak zevnitř tak zvenku dřevěný. Kostru ve tvaru „A“ tvoří trámy, střecha stejně jako stěny je ze švédské borovice. Stropy, stěny i podlahy pokrývá překližka, kterou majitel sehnal ze staré továrny na puzzle. Zpřekližky je i improvizovaný nábytek, který si stavitel vyrobil přímo na místě.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také