Biewer teriér a jorkšírský teriér, dvě psí plemena se společným původem

Už jste potkali jorkšírského teriéra, který měl na první pohled netradiční barvu srsti? Pak jste potkali pravděpodobně biewer teriéra, kterého od jorka odlišují typické bílé znaky. Maličkých tříbarevných teriérů u nás běhá stále více, tak se s nimi seznamte.

Ještě před pár lety se po světě proháněli jenom jorkšíři, staré anglické plemeno shedvábnou srstí, kdysi využívané klovu hlodavců. Dnes jsou tito miniaturní, ale velmi temperamentní teriéři oblíbenými psími společníky. Patří mezi nejmenší plemena, ale odvahou a hlasitostí se vyrovnají i těm největším. (Která další plemena patří k těm nejmenším? Podívejte se ZDE).

Jak se jorkšírským rodičům narodili biewer teriéři

To je tak, když tatínek má ve svých genech mutaci, která způsobuje bílou barvu srsti, která u jorkširských teriérů nemá co dělat. První štěňátka jorkširských teriérů sbílými znaky vsrsti se narodila roku 1984 vHirschfeldu, vNěmecku, vchovatelské stanici manželů Biewrových, kterým se netradičně zbarvení jorkšírci natolik zalíbili, že se jejich chovu začali cíleně věnovat. Vytvořené plemeno pojmenovali Biewer Yorkshire à la Pom Pon. Ale časem se jim zdál název patrně příliš dlouhý, a tak vznikl biewer teriér. Psíci jsou to roztomilí, a tak není divu, že je po nich veliká poptávka, i když zatím nejsou uznaní jako čistokrevná rasa podle FCI. VEvropě sena ustálení rasy a na jejím uznání velmi pracuje. Na druhou stranu vAmerice, kde jsou také velmi oblíbení, se na čistotu rasy příliš nedbá a nová štěňata často vznikají křížením spůvodními jorkšíry.

Jak poznáte biewer teriéra na první pohled

Zásadním rozdílem, kterým se biewer liší od jorkšíra, je přítomnost bílé barvy vsrsti. Zlaté či hnědé znaky se mohou nacházet pouze na hlavě. Jinak je srst rovná a nikdy by se neměla vlnit. Charakteristická je také pěšinka vsrsti, podél páteře.

Povaha biewer teriérů

Je to energický, chytrý a učenlivý malý teriér, hravý a naprosto loajální ke své rodině. Je to tedy výborný hlídač. Vetřelce sice neodradí, ale určitě přivolá pomoc. Stejně jako jorkšíři je velmi uštěkaný, ale také tvrdohlavý a dominantní. Vždy je nutná důsledná výchova, jinak zroztomilého štěňátka může snadno vyrůst pěkný tyran.

Každé štěně potřebuje základní výcvik, i to nejmenší plemeno:


Přečtěte si také