Bydlení

17. července 2020 08:00

Simona Sedláčková

Tato plemena psů nejlépe ohlídají váš dům. Některá odradí zloděje velikostí, jiná štěkotem

Přemýšlíte, jestli svěřit ostrahu svého domu či bytu raději kameře nebo si pořídíte hlídacího psa? Ideální je asi kombinace obou možností. Při výběru psa, od kterého očekáváte hlídání, mějte na paměti, že psi se odjakživa dělí na hlídače a vítače.

Dobrman

Dobrmani sice po zákazu kupírování uší ztratili svůj agresivní vzhled, ale stále jsou to psi, které provází pověst trhače. Není to tak docela pravda, ale jako hlídači jsou naprosto skvělí. Dobrmani jsou velmi aktivní, energičtí a temperamentní psi, kteří se poměrně snadno cvičí, ale jejich výcvik samozřejmě vyžaduje důslednost a pevnou ruku. Důležitá je včasná socializace, aby se zamezilo problémům sostatními psy. Dobrmani milují svoji rodinu, kterou si za každých okolností chrání.

Německý ovčák

Dokonale loajální, inteligentní, odvážní a poslušní psi, kteří však samozřejmě vyžadují dokonalý výcvik, aby se nestalo, že převezmou velení vdomě a stanou se samozvanými vůdci smečky. Dobře vedený vlčák vždy ví, kde je jeho místo, a svou rodinu a její majetek si umí dokonale ohlídat.

Německá doga

Respekt si umí zjednat už svým impozantním zjevem a málokdo by se odvážil, vejít kní na cizí pozemek. Povahou je německá doga přátelská a milá, miluje svou rodinu a především děti. Je to pes lehce ovladatelný, učenlivý a společenský, na druhou stranu kcizím lidem trochu zdrženlivý. Pro svou velikost a ostražitost může být využíván i jako hlídač, ačkoliv to není pes uštěkaný.

Jagdteriér

Ostrý, nebojácný, houževnatý a vytrvalý pes, neúnavný bojovník a lovec, skvělý slídič. Často se využívá pro lov lišek a stopování černé zvěře. Je skvělý i jako hlídač. Není příliš veliký, ale určitě by se před ním měli zloději mít na pozoru. Jagdteriér je plemeno, které rozhodně nepatří do rukou nezkušených a začínajících chovatelů. Potřebuje přísné, ale vlídné vedení a důsledný výcvik.

Foxteriér

Foxteriéři, hladkosrstí i drsnosrstí, jsou velmi temperamentní, přísně a pečlivě si střeží svoje teritorium i pána. Milují celou svou rodinu, a pokud jsou dobře socializovaní, dokážou si skvěle hrát sdětmi. Vpřípadě ohrožení své rodiny dokážou zaútočit. Sostatními psy a domácími zvířaty se snášejí jen po velmi důsledné socializaci, ovšem cizí kočka zůstává i nadále kořistí. Jsou to norníci, zvyklí se sami rozhodovat i bez přítomnosti pána, a tak věřte, že případného zloděje velmi rychle odhalí.

Belgický ovčák malinois

Belgický ovčák malinois, zvaný maliňák nebo malina, je nádherný pes, kterého si laik snadno splete sovčákem německým. Maliňák je chytrý, pracovitý a aktivní pes svelkým temperamentem a houževnatostí. Pro svého majitele je schopen udělat cokoliv. Je to skvělý hlídač a obranář. Vtomto ohledu je možná až příliš důsledný. Je to pes využívaný policií, vojskem i záchranáři. Oproti velmi podobnému, ale většímu a mohutnějšímu německému vlčákovi je při zadržení vetřelce mnohem nebezpečnějším protivníkem. Vžádném případě to není pesvhodný pro začátečníky. Není to ani pes rodinný, ale opravdu služební. Při kontaktu sdětmi by měl být vždy pod dozorem. Pokud hledáte dokonalého hlídače, lepšího asi nenajdete.

Jack Russell teriér (všeobecně známý pod zkratkou JRT)

Poměrně drobný pejsek, který však dokáže překvapit svým temperamentem a vytrvalostí, tvrdohlavý chytrolín, který se snadno učí, ale občas nerad poslouchá povely. JRT se využívá kloveckým i pracovním účelům, ale nejčastěji bývá chován jako společenské plemeno. Je to pes velmi přátelský klidem, především k dětem a při dobré socializaci i kostatním psům. Pokud se však socializace vmládí podcení, dokáže zraslíka vyrůst rváč, který své okolí terorizuje přerostlým egem. Je to překvapivě skvělý hlídač, který pro kousnutí narušitele svého území nejde daleko.

Akita inu

Inteligentní, odvážní a ostražití psi patří mezi nejlepší hlídače. Kcizím lidem bývají velmi nedůvěřiví a mají silně vyvinuté teritoriální chování. Na pozemek vašeho domu, natož do domu samotného rozhodně nikoho nepustí.

Plemena, která by mohla odradit zloděje jenomsvou velikostí:


Přečtěte si také