reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Bydlení ve stylu staré dobré Anglie: Nestřídmé a dekorativní, přesto podmanivě kouzelné

skrivaa , Vydáno: 15.10.2017
Zařiďte si domov v anglickém stylu.
Autor: istock.com Zařiďte si domov v anglickém stylu.
Anglický styl bydlení má v sobě něco podmanivě romantického. Za okny prší, jak jinak, a vy si dáváte čaj u krbu s přáteli. Zkuste si trochu kouzla “staré dobré Anglie” užít i u vás doma…

reklama

Oproti vlně jednoduché a světlé skandinávské estetiky, která v současnosti dobývá bytový design, je britský styl poněkud nestřídmý na předměty, nábytek, dekorace i místo. Ale to jej dělá právě tak jedinečným. Zřejmě nemáte k dispozici parametry pěkného venkovského sídla v Yorkshiru, což znamená ranní salonky, starobylé knihovny, reprezentativní jídelnu, kuřárnu a podobné nezbytnosti. I přesto si můžete britský styl bydlení přenést k sobě domů, stačí se držet několika pravidel. Pokud vás britský duch okouzluje, dejte se do toho!

Na stůl postavte květiny! Foto:

Musíte mít krb!

Britská domácnost bez krbu? Nemožné! Upršená Anglie s věčně zamlženým a mokrým počasím by bez krbů prostě nepřežila. Přesně tam, v teplé záři ohně, se můžete radovat, že jste vevnitř a ne v té venkovní slotě. Pokud už krb v interiéru máte, vybavte ho pořádnou krbovou římsou. Bude zároveň sloužit jako místo pro dekorace. Jestliže krb nemáte, nafingujte ho! Stačí si sehnat falešnou krbovou římsu a připevnit ji ke zdi v obývacím prostoru. Samozřejmě ve falešném krbu rozdělávat oheň nemůžete, takže vám jako náhrada postačím několik velkých svící, které do něj postavíte a podle libosti vykouzlíte dojem plápolajícího ohně. Vše vylepšíte kovanou mřížkou, která váš “krb” doladí.

Tmavý nábytek se do anglického stylu hodí.
Autor: istock.com Tmavý nábytek se do anglického stylu hodí.

Mnoho dekorací!

Jak už bylo řečeno, bydlení ve stylu anglické sezóny je prostě mile “přeplácané”. Interiér si bude žádat polštářky se vzory i třásněmi, koberečky, fotorámečky, obrazy, sošky, lampičky a různé dečky. Pokud máte k dispozici neutrální interiér, pak vám právě textilie a dekorace pomohou s jeho transformací do anglického stylu. Gauč vybavte neskromnou dávkou polštářů. Nedržte se při zemi a pořiďte alespoň dva romantické vzory, které můžete kombinovat s tartanovou kostkou na dekách a přehozech. Na krbovou římsu postavte sošku psa, svícen po babičce nebo několik starších knih v kožené vazbě. Na odkládací stolky dejte lampičky s romantickými stínidly a pod ně klidně i dečku. Nezapomeňte na vázičky s růžemi, pivoňkami nebo v zimě s cesmínou. Obrazy volte klasické, tady moderní umění nemá mnoho prostoru.

Britská vlajka bude autentickou dekorací.
Autor: istock.com Britská vlajka bude autentickou dekorací.

Nábytkem nešetřete

Anglický styl si na nábytek potrpí. Je ho vždy o trochu více, než je doopravdy potřeba, ale to je právě ono. Pokud máte místo, zaplňte ho několika křesly, taburetkami a malými stolky z tmavého dřeva. Správný anglický šmrnc vašemu obýváku dodá masivní kožené křeslo, čalouněná pohovka plná polštářků, leštěný sekretář nebo skleník s čajovým porcelánem. Nezapomeňte ani na záclony a závěsy, které musí být trochu opulentní - zlaté střapce a těžké vzorované látky povoleny!

V případě nábytku i dekorací možná postačí prozkoumat staré rodinné poklady nebo se vydat do některého bazaru s nábytkem, kde na vás může čekat to pravé ořechové doslova za pár stovek.

Interiér si žádá mnoho dekorací.
Autor: istock.com Interiér si žádá mnoho dekorací.

Co ještě?

Pokud se můžete trochu rozšoupnout a nesvazuje vás ani rozpočet ani prostor, můžete se poohlédnout po vaně na nožičkách, masivních stojících hodinách, tapetách ve stylu anglických venkovských sídel nebo posteli s nebesy (nebo alespoň vyřezávanými sloupky). Až váš “anglický” domov dotáhnete do takovéto dokonalosti, rozhlaste to a už můžete začít vybírat vstupné!

 

Teplá deka, čaj a krb. Nutnosti během sychravého podzimu!
Autor: istock.com Teplá deka, čaj a krb. Nutnosti během sychravého podzimu!
(ku)

 

Další články:

 

Nebylo by krásné bydlet v takovémhle bytě?

Bydlete jako na zámku. Francouzský styl je jednoduchý a přitom bohatý

Kuchyně ve skandinávském stylu.

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

Nádherný obývací pokoj.

INSPIRACE: Milujete Itálii? Zařiďte si interiér v toskánském stylu a pusťte si domů slunce

reklama

Článek je zařazen v: dekorace , bydlení , inspirace , fotogalerie , Anglie , britský styl , anglický styl , interiéry

reklama

Přečtěte si také