Bydlení

23. listopadu 2023 08:00

Matouš Hartman

Francouzský styl bydlení je jednoduchý a účelný. Zároveň má šarm a šmrnc

Francie dala světu hodně. Naučila ho také zařídit byt účelně a zároveň zdobně. Nemusíte spadnout do kýče a zahltit byt zlatým nábytkem ve stylu Ludvíka XIV., ono by se to do dnešních domů stejně moc nehodilo. Můžete si ale z bohatých tradic Francie vybrat to, co se hodí do 21. století.

Francouzský styl bydlení je odrazem proslulé francouzské elegance a šarmu, je kombinací venkovského a městského stylu bydlení. Velký důraz se klade na emoce, osobnost majitele a také na zdánlivě nesourodé kombinace starého s novým, což nakonec vytvoří útulný a originální interiér.

Velký jídelní stůl

Ve vašem bytě ve francouzském stylu by neměl chybět velký jídelní stůl se svícnem uprostřed. Proměny svého bytu tak můžete využít i k návratu k tradičnímu stolování, kde se setkáte s lidmi, které máte rádi. Stůl by měl být dřevěný a masivní, je totiž pro francouzskou jídelnu naprosto esenciální, zapomeňte na severskou jednoduchost.

Kouzlo dlouhé židle

Objevte kouzlo chaise longue neboli dlouhé židle. Odpočívala na ní šlechta ve Versailles, můžete si na ní dát dvacet i vy. Je to výrazný kousek nábytku, který upoutá pozornost a v Česku nemá nijakou tradici, takže o to výraznější bude. Navíc je pohodlný a dokáže nahradit i gauč, ačkoli lepší je mít chaise longue více, je primárně určená pro jednoho člověka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bydlení ve stylu staré dobré Anglie: Nestřídmé a dekorativní, přesto podmanivě kouzelné

Míchání nového a starého

U nás nemáme moc rádi míchání starého a nového. Ve světě je tomu jinak. Do moderního interiéru můžete umístit barokní židli a bude to vypadat skvěle, ne jako pěst na oko. Pokud se nebojíte, můžete zkusit i křesílka se zlatým nátěrem, ale nesklouzněte ke kýči, zlatá by měla představovat výjimečný prvek, neměla by být na všem. Pokud nechcete zlatou židli, můžete na stěnu pověsit velké zrcadlo ve zlatém rámu. Stane se dominantním předmětem a opticky pokoj zvětší.

Pohrajte si s barvami

  • Není potřeba váhat nad použitím pastelových barev. Bleděmodrá a nebo starorůžová v kombinaci s bílou představují neomylný krok ve francouzském stylu, ať už si chcete hrát na Pařížana, anebo byste dali přednost domku u řeky na francouzském venkově.
  • Vyzkoušejte pruhovanou výmalbu stěn, kde se bude střídat jedna pastelová barva s bílou nebo krémovou.
  • Nebo ponechte stěny bílé a vymalujte strop na tmavší odstín zelené nebo hnědé. Pokud se pod omítkou skrývá hezká kamenná případně cihlová stěna, odkryjte ji. Budete se tak cítit, jako byste byli na francouzském venkově.
  • Základem francouzského stylu bydlení ale zůstávají tlumené barvy, žádné křiklavé si nekupujte, akorát by vás po čase začaly rozčilovat.

Nebojte se starých věcí

Pokud jste někdy byli ve Francii, určitě jste si všimli tamní vášně pro staré používané věci. O víkendech najdete na ulicích bleší trhy s nejrůznějšími předměty, které se dají využít k ozdobení bytu. Třeba staré a rozbité zrcadlo, které je plné škrábanců, dokážou Francouzi pověsit i do interiéru s moderními prvky. Takové zrcadlo pak dodá interiéru atmosféru starých časů.

Tak se podívejte na půdu, mrkněte do antikvariátů nebo navštivte nějaký z českých, i když ne tak bohatých trhů a kupte si třeba staré vázy, sošky, svícny, košíky nebo dřevořezby. Byt si jimi zahltit nemusíte, ale proč kupovat nový porcelán, když se na poličku dá vystavit nějaký, který má už i historickou hodnotu?

Řezané květiny

Všimli jste si, že se ve francouzských bytech často dává přednost řezaným květinám před těmi v květináčích? Je sice potřeba je měnit, ale vašemu domovu alespoň na chvíli dodají pocit luxusu a vznešenosti. Nemusíte do vázy nacpat stovku růží, stačí pár tulipánů a pokoj hned bude působit útulněji.

Staré obrazy

Podívejte se po obrazech. Někdy není ani nutné investovat veliké peníze, určitě najdete starou malbu, zátiší nebo portrét, který vypadá dobře. Bude to rozhodně osobnější a originálnější než obrazy nakoupené ve velkých obchodech. Hledání dekorací byste měli věnovat čas, vyplatí se to.

Zdroje: autorský článek Matouš Hartman, bydlimstylove.cz


Přečtěte si také