Bydlení

9. října 2017 10:25

Matouš Hartman

Bydlete jako na zámku. Francouzský styl je jednoduchý a přitom bohatý

Francie dala světu hodně. Naučila ho také zařídit byt účelně a zároveň zdobně. Nemusíte spadnout do kýče a zahltit byt zlatým nábytkem ve stylu Ludvíka XIV., ono by se to do dnešních domů stejně moc nehodilo. Můžete si ale z bohatých tradic Francie vybrat to, co se hodí do 21. století.

Jaké barvy?

Není potřeba váhat nad použitím pastelových barev. Bledě modrá a nebo starorůžová vkombinaci sbílou představují neomylný krok ve francouzském stylu, ať už si chcete hrát na Pařížana, a nebo byste dali přednost domku u řeky na francouzském venkově. Vyzkoušejte pruhovanou výmalbu stěn, kde se bude střídat jedna pastelová barva sbílou nebo krémovou. Nebo ponechte stěny bílé a vymalujte strop na tmavší odstín zelené nebo hnědé. Pokud se pod omítkou skrývá hezká kamenná případně cihlová stěna, odkryjte ji. Budete se tak cítit, jako byste byli na francouzském venkově. Základem ale zůstávají tlumené barvy, žádné křiklavé si nekupujte, akorát by vás po čase začaly rozčilovat.

Stěny upoutají pozornost i uklidní. Foto: Pinterest.com

Jaký nábytek?

Ve vašem bytě by neměl chybět velký jídelní stůl se svícnem uprostřed. Proměny svého bytu tak můžete využít i knávratu ktradičnímu stolování, kde se setkáte slidmi, které máte rádi. Stůl by měl být dřevěný a masivní, je totiž pro francouzskou jídelnu naprosto esenciální, zapomeňte na severskou jednoduchost.

Objevte kouzlo chaise longue neboli dlouhé židle. Odpočívala na nich šlechta ve Versailles, můžete si na ní dát dvacet i vy. Je to výrazný kousek nábytku, který upoutá pozornost a vČesku nemá nijakou tradici, takže o to výraznější bude. Navíc je pohodlný a dokáže nahradit i gauč, ačkoli lepší je mít chaise longue více, je primárně určená pro jednoho člověka.

U nás nemáme moc rádi míchání starého a nového. Ve světě je tomu jinak. Do moderního interiéru můžete umístit barokní židli a bude to vypadat skvěle, ne jako pěst na oko. Pokud se nebojíte, můžete zkusit i křesílka se zlatým nátěrem, ale nesklouzněte ke kýči, zlatá by měla představovat výjimečný prvek, neměla by být na všem. Pokud nechcete zlatou židli, můžete na stěnu pověsit velké zrcadlo ve zlatém rámu. Stane se dominantním předmětem a opticky pokoj zvětší.

V galerii najdete ukázky nábytku i interiérů:

Jaké dekorace?

Pokud jste někdy byli ve Francii, určitě jste si všimli tamní vášně pro staré používané věci. O víkendech najdete na ulicích bleší trhy snejrůznějšími předměty, které se dají využít kozdobení bytu. Tak se podívejte na půdu, mrkněte do antikvariátů nebo navštivte nějaký zčeských, i když ne tak bohatých trhů a kupte si staré vázy, sošky, svícny nebo dřevořezby. Byt si jimi zahltit nemusíte, ale proč kupovat nový porcelán, když se na poličku dá vystavit nějaký, který má už i historickou hodnotu?

Starý oprýskaný nábytek a malby. Vyzkoušejte... Foto: istock.com

Všimli jste si, že se ve francouzských bytech často dává přednost řezaným květinám před těmi vkvětináčích? Je sice potřeba je měnit, ale vašemu domovu alespoň na chvíli dodají pocit luxusu a vznešenosti. Nemusíte do vázy nacpat stovku růží, stačí pár tulipánů a pokoj hned bude působit útulněji.

Podívejte se po obrazech. Někdy není ani nutné investovat veliké peníze, určitě najdete starou malbu, zátiší nebo portrét, který vypadá dobře. Bude to rozhodně osobnější a originálnější než obrazy nakoupené ve velkých obchodech. Hledání dekorací byste měli věnovat čas, vyplatí se to.

(mh)

Další články:


Přečtěte si také