Bydlení

17. října 2014 05:50

Markéta Zídková

Být a nebýt... třeba za stylovým paravánem

Schovejte se! Ale stylově...!

Pohádka o královně Koloběžce ukázala, že i z rozporuplných podmínek se dá vyjít se ctí. A tak i vy můžete v jedné místnosti být a zároveň nebýt. Nebo chcete-li vytvořit si i v rozlehlém prostoru soukromí. Pomůže vám paraván.

Možná, že se vám hned vybavily zdobné předěly z ratanu a drahých látek z předminulého století. Pokud ale máte rádi moderní nápadité věci a o nějakou skládací zástěnu byste stáli, nemusíte hned házet flintu do žita. Naopak, právě vy si v naší galerii přijdete na své.

Historie paravánu

Paraván je specifický kus nábytku. Jeho přednosti pocítily dámy už před staletími v Asii a později díky cestovatelským výpravám se dostal až do Evropy. U nás se zabydlel nejdříve v budoárech žen z vyšší společnosti, které se snažily co nejvěrněji napodobit životní styl na honosných dvorech ve vyspělých evropských centrech.

Dnes si už můžeme zástěnu pořídit v mnoha provedeních snad na celém světě. Španělská stěna, jak se také někdy paravánům říká, dokáže i v rozlehlejším prostředí vytvořit útulnější místo. Paravánem můžete navíc rozdělit prostor na jeho menší části velmi rychle. Základní tvar sestává z několika podlouhlých dílů, které v rozložení stojí samy o sobě. Někdy lze ale také paraván chápat jako samostatný díl s podstavcem.

Soudobé materiály a nápaditost designérů dokázaly proměnit kdysi umělecky pečlivě propracovanou zástěnu v moderní prvek zabydleného prostoru. Na paraván narazíte nejen v bytech a soukromých domech, ale také v nemocnicích nebo kancelářích. Pochopitelně vždy v jinak účelně vytvořeném tvaru a designu.

Pokud byste o nějaký takový paravánek stáli, našli jsme pro vás pár typů zástěn, které byly navrženy v moderním duchu. Uvidíte, že dokážou příhodně dotvořit nejeden soudobě zařízený prostor.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Asie

Přečtěte si také