Bydlení

9. června 2016 06:00

Markéta Zídková

Chata v Čeladné nastoluje zcela nové možnosti odpočinku

Tato chata zcela vyčnívá z běžné typologie chat.

Dialog hluchých chatařůI movitý podnikatel míří na víkendy za město. Návrh rekreační vily – nikoli chaty – však svěřuje architektovi a realizaci návrhu stavební firmě. Mezi venkovskými ploty tak svítá na dialog hluchých. Představa setkání klasického chataře jako produktu staré éry s novodobým návštěvníkem venkova z rekreační vily s bazénem je myslitelná jen s velkou dávkou fantazie. O čem by si přes plot povídali?

„Tak jsem dnes zapřáhl vozík a v Bauhausu vzal ty zlevněné fošny na fasádu, ať to prokoukne,“ nadhodil by Pepa Novák, pokud by tu nějaký byl. „Linie definující obrys mého objektu se vynoří pod východní terasou ve formě schodiště, vymezí prostor terasy, plynule přechází do střešní roviny, aby se na západní straně zapíchla zpátky do terénu,“ mohl by zas o svém stavení prohlásit majitel rekreační vily v Čeladné, která se v kontextu „civilizované“ krajiny golfového hřiště na úpatí Beskyd elegantně zařezává do svažitého terénu.

„Zbyl nějaký polystyrén, tak ještě oblepíme roh ložnice, možná to vydá na celou zeď,“ pokračoval by Pepa. „Prosklené fasády se otevírají ve směrech dálkových průhledů do krajiny téměř v ose průseku 18. jamky,“ poznamenal by majitel na adresu své vily, s přátelským pokynutím by se odvrátil od postavy za plotem a odešel si zaplavat do svého bazénu. Pojďte si s námi jeho vilu z dílny ateliéru CMC Architects prohlédnout.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také