reklama

Babské recepty na úklid kuchyně fungují nejlépe. Připravte si univerzální čisticí prostředek

Lenka Valjentová
4. října 2021
Praktické a taky levné byly prostředky, které se používaly za časů našich prababiček na úklid kuchyně. Připravovaly se doma a neobsahovaly chemii. Můžeme se inspirovat osvědčenými recepty a vyrobit si šetrné čisticí prostředky nebo použit přímo suroviny, které má zaručeně každý doma. Na předním místě stojí ocet, dobrými pomocníky jsou jedlá soda, citron, rozmarýn i esenciální olej. Tak pojďme na to!
reklama

Kuchyň je srdce každé domácnosti a těžiště rodinného života. Musíme ji často uklízet, protože při práci s potravinami je nutná čistota. Koupené čisticí a dezinfekční přípravky jsou jistě velice účinné, ovšem na úklid kuchyně se dobře hodí i mnohé z toho, co máme běžně doma. Když potřebujeme cokoliv umýt, otřít, vyčistit, dezinfikovat, tak nám skvěle poslouží například ocetnaředěný vodou s tea tree olejíčkem v rozprašovači.

Univerzální čisticí a dezinfekční prostředek

Suroviny

 • 500 ml octa (nejlépe bílého vinného)
 • 30 kapek tea tree oleje
 • 250 ml převařené studené vody nebo destilované vody
 • popřípadě 4 vrchovaté lžíce jedlé sody

Postup

Smícháme ocet s vodou a tea tree olejem, dobře protřepeme a přelijeme do rozprašovače Pokud chceme zvýšit účinnost roztoku, přidáme do něj 4 lžíce jedlé sody – směs musíme nechat vyšumět. Pak ji přelijeme do rozstřikovače.

Použití

Tento univerzální čistič vám pomůže udržet čistotu, ale také příjemně provoní kuchyň. Myje, čistí a dezinfikuje kuchyňský nábytek, sporák, lednici, obkládačky, dřez, dobře vyčistí vodovodní baterii. Stačí nastříkat na plochu a setřít hadříkem.

Praktické dezinfekční ubrousky

Suroviny

 • 200 ml destilované vody
 • 50 ml octa
 • 15 až 20 kapek éterického oleje (eukalyptus, citrusy nebo tea tree oil)

Postup

Připravíme si uzavíratelnou nádobu (box). Ze starých bavlněných triček si nastříháme hadříky podle velikosti nádoby a naskládáme je do boxu. Smícháme vodu octem a éterickým olejem. Nalijte do boxu, dobře uzavřeme a hadříky necháme nasáknout. Postupně používáme. Můžemevždy po použití ubrousky vyprat s běžným prádlem a postup opět zopakovat.

Rozmarýnový ocet

Suroviny

 • 500 ml bílého vinného octa
 • 5 až 6 větviček čerstvého rozmarýnu

Postup

Rozmarýn nastříháme, zalijeme octem, musí být celý ponořený a necháme nejméně deset dnů macerovat. Pak scedíme.

Používání

Rozmarýnový ocet působí jako jemná dezinfekce a čistič kuchyňských povrchů. Je výborný na vytírání kuchyňských skříněk, ledničky a umývání džezu, sklokeramické varné desky a pracovních ploch.

Citron proti vodnímu kameni

Suroviny

Postup

Při ohřívání vody ve varných konvicích se v nich usazuje vodní kámen, který časem negativně ovlivňuje výkonnost spotřebiče. Do konvice vložíme oloupanou citronovou kůru, zalijeme roztokem vody a octa a přivedeme k varu. Necháme vychladnout. Opakujeme třikrát až pětkrát za sebou, dokud se usazenina neuvolní. Pak konvici vypláchneme čistou vodou.

Pasta na čistění trouby

Suroviny

 • 5 lžic jedlé sody
 • 4 lžíce octa
 • 5 kapek citronové šťávy

Postup

Vmisce smícháme jedlou sodu, ocet a citronovou šťávu na jemnou kašičku. Pastu naneseme do trouby na znečištěné plochy a necháme zhruba 20 minut působit, aniž bychom troubu zapínali. Pastu naneseme pouze na plochy, nikoli na tepelné spirály. Nakonec pastu z trouby setřeme vlhkým hadříkem.Troubu ještě můžeme vystříkat rozmarýnovým octem.

Zdroj: Rady naší babičky, Reader´s Digest Výběr, 2002

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: citronúklidkuchynějablečný ocetkonviceocetjedlá sodatea tree olejúklid bez chemiekuchyň úklidkuchyň dezinfekceocet úklidcitron úklidrozmarýnový ocet dezinfekcejedlá soda úklidrozmarýn lékařskýsilicečisticí prostředekhydrogenuhličitan sodnýReader's Digest Výběr
reklama